“Hibrit çalışma” İle Gayrimenkul Sektöründe Ezberler Kökten Değişiyor

Bir buçuk yılı geride bırakan pandemi, sadece hayatımızın akışını değiştirmekle kalmadı. 
Pek çok sektörde kuralların değişmesine, hatta yeniden yazılmasına neden oldu. 
O sektörlerden biri de gayrimenkul…
“Hibrit çalışma” olarak adlandırılan “Ofise gelmen gerekiyorsa gel” tarzı çalışma düzenin yaygınlaşması ile küçük ölçekli ofislere talep dikkat çekici oranda yükseliyor. Bu ofislerin kiraları bir yılda yüzde 24.4 yükselirken esnek ofislere olan talep ise yüzde 45 arttı. 
Türkiye’de gayrimenkul sektörüne ilişkin analizler yapan Endeksa CEO’su Görkem Öğüt, evden çalışmanın artması ve hatta kalıcı olması nedeniyle kurumsal şirketlerin dev binalar yerine daha az kişinin çalıştığı farklı lokasyonlarda küçük bina arayışına başladığını belirtiyor. 
 
// ESNEK OFİS PAZARINDA BÜYÜME 
 
Sektör profesyonelleri, 2025 yılına kadar esnek ofis pazarının her sene ortalama yüzde 45 büyümesini beklediklerini, 2025 yılında Türkiye’de esnek ofis pazarının toplam ofis pazarı içerisindeki payının yüzde 15’e ulaşmasını öngördüklerini vurguluyor. 
Yapılan son araştırmalara göre küresel ortak çalışma alanı pazar büyüklüğü geçen yıl 7.9 milyar dolarken bu rakamın 2021 yılı sonuna kadar 8.1 milyar dolara ulaşması, 2025 yılında ise 13 milyar doları bulması bekleniyor. Öte yandan son 5 yılda esnek çalışma alanı sayısı yüzde 205 artış gösterirken önümüzdeki yıllarda esnek ofis pazarının toplam ofis pazarının yüzde 30’una denk geleceği öngörülüyor.