11. KALKINMA PLANI’NIN YENİLENEBİLİR ENERJİ AYAĞI EKSİK

8861963152

11. KALKINMA PLANI’NIN YENİLENEBİLİR ENERJİ AYAĞI EKSİK

  • ENSİA YÖNETİM KURULU BAŞKANI HÜSEYİN VATANSEVER: “TÜRK EKONOMİSİ İÇİN YOL HARİTASI OLMASI GEREKEN 11. KALKINMA PLANI’NDA, YENİLENEBİLİR ENERJİYE ÖNEM VERİLMEDİĞİNİ ÜZÜNTÜYLE GÖZLEMLEDİK.”
  • “YENİLENEBİLİR ENERJİ OLMADAN KALKINMA OLMAZ”
2019-2023 dönemini kapsayan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak TBMM’ye sunulan 11’inci Kalkınma Planı’nda, yenilenebilir enerjiye ilişkin hedef ve stratejiler sektörü tatmin etmedi.
Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, 219 sayfalık planda sadece birkaç cümlede “yenilenebilir enerji” vurgusunun yer aldığını belirterek, bu durumun kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.
11’inci Kalkınma Planı’nın Türk ekonomisinin dış kaynak ihtiyacının çok yüksek olduğu bir dönemde hazırlandığını hatırlatan Vatansever, “Enerji ithalatına olan bağımlılığımızı azaltacak ve kaynak çeşitliliğini sağlayacak tek enstrüman olan yenilenebilir enerjiye daha fazla ve daha net ifadelerle yer verilmesini beklerdik. Aynı şekilde tüm bürokratik mekanizmalar için bağlayıcı ve zorlayıcı unsurlar içermesini arzu etmiştik. Maalesef bu açıklığı göremedik” dedi.
// “SOMUT İFADELER YOK”
Planın 20’inci sayfasında yer alan “Enerji arz güvenliğinin artırılması amacıyla yenilenebilir enerji üretiminin desteklenmesi” cümlesinin, zorlayıcı bir hüküm içermediğine ve somut bir hedef ortaya koymadığına dikkat çeken Hüseyin Vatansever, şu değerlendirmede bulundu: “11’inci Kalkınma Planı’nda, rüzgâr ve güneş enerjisi için gerçekleştirilen biner megavatlık Yenilenebilir Kaynak Alanları (YEKA) ihalelerinin yapıldığı hatırlatılmış. ENSİA’nın kuruluş nedeni olan yenilenebilir enerji ekipmanlarının yerli üretimi hedefi ise 86’ıncı sayfada sadece bir dipnot olarak verilmiş.  Ar-Ge, teknoloji transferi, kamu alımları gibi hususları içerecek mekanizmalar ile yeni yatırım modellerinin hayata geçirileceği vurgulanmış. ENSİA olarak gerek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımıza gerekse Sanayi Bakanlığımıza yerli ekipman üretimi konusunda neler yapılması gerektiğini defalarca raporladık. Kamuoyumuzla görüşlerimizi açıklıkla paylaştık. Bizzat Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasını taşıyan, tüm devlet aygıtı için yol ve yön gösterici olan 11’inci Kalkınma Planı’nda ülkemizin en önemli sorunu olan ithalat bağımlılığını azaltacak yenilenebilir enerjiye daha kapsamlı yer verilmesini ve somut hedeflerle desteklenmesini beklerdik. Çünkü yenilenebilir enerji olmadan kalkınmamız mümkün olmayacak”
Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter