AB NOSTRA BÜYÜK ÖDÜLÜ KENAN YAVUZ ETNOGRAFYA MÜZESİ’NİN

Kenan Yavuz Web 4-min

AB NOSTRA BÜYÜK ÖDÜLÜ KENAN YAVUZ ETNOGRAFYA MÜZESİ’NİN

  • AB NOSTRA BÜYÜK ÖDÜLÜ KENAN YAVUZ ETNOGRAFYA MÜZESİ’NİN
  • KENAN YAVUZ ETNOGRAFYA MÜZESİ AVRUPA MÜZE FORUMU TARAFINDAN VERİLEN “2021 AVRUPA’DA YILIN MÜZESİ SİLLETTO ÖDÜLÜ”NDEN SONRA, 2022 YILI AVRUPA BİRLİĞİ KÜLTÜR MİRASI EUROPA NOSTRA ÖDÜLÜNÜN DE SAHİBİ OLDU.
  • İŞ İNSANI KENAN YAVUZ: “GÜZELLİKLER PAYLAŞILINCA ÇOĞALIR DEDİK, GÜZELLİKLERE VE GÜZEL İNSANLARA MEKÂN OLMAK İSTEDİK. KADİM KÜLTÜRÜMÜZÜN HİZMETKÂRI OLMAK İÇİN ÇIKTIĞIMIZ YOLCULUĞUMUZ, DÜNYANIN KÜLTÜR MİRASI ALANINDAKİ EN BÜYÜK İKİ ÖDÜLÜ İLE TAÇLANDI.”

 

İş insanı Kenan Yavuz’un doğup büyüdüğü Bayburt’un Beşpınar Köyü’nde kurduğu Etnografya Müzesi, iki yıl içinde iki büyük uluslararası ödülün sahibi oldu.

2021 yılında Avrupa Konseyi himayesindeki Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından düzenlenen EMYA (European Museum of the Year Award) Silletto Büyük Ödülü’nü kazanan müze, bu yıl Avrupa Birliği Kültür Mirası / Europa Nostra Büyük Ödülü’nün sahibi oldu.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’daki tarihi devlet opera binasında düzenlenen törenle, Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ne ödülü takdim edildi.

 

// İKİ BÜYÜK ÖDÜLE SAHİP TEK MÜZE

Ödül hakkında değerlendirmelerde bulunan iş insanı Kenan Yavuz, iki büyük kültür mirası ödülüne sahip olan ilk müze ve kurum olmanın sevincini ve gururunu yaşadıklarını belirterek, “Güzellikler paylaşılınca çoğalır dedik, güzelliklere ve güzel insanlara mekân olmak istedik. Kadim kültürümüzün hizmetkârı olmak için çıktığımız yolculuğumuz, dünyanın kültür mirası alanındaki en büyük iki ödülü ile taçlandı. Ülkem için, ailem için, benim için bundan daha büyük gurur olamaz” dedi.

 

// BİR BORÇ ÖDEME PROJESİ

Müzeyi kurma amacının, Anadolu bozkırlarında doğup büyüdüğü topraklara borç ödeme isteği olduğunu ifade eden Kenan Yavuz, Avrupa’nın en değerli ödüllerini kazanmalarının müzenin misyonunu çok daha güçlü şekilde Türkiye ve dünyada duyurmasına katkı sağlayacağına dikkat çekti.

Kenan Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Anadolu’muzun kadim kültürünü, uluslararası platformlarda daha etkin ve daha güçlü olarak tanıtmaya devam edeceğiz. Bizi böylesine büyük bir ödüle layık gören Europa Nostra jüri üyelerine, bize destek olan başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu olmak üzere tüm kurumlara ve dostlara çok teşekkür ediyorum”

 

// ÖDÜLE GEREKÇE OLAN BAŞLIKLAR…

“Koruma”, “Araştırma”, “Hizmet” ve “Bilinç Geliştirme” olmak üzere dört ana kategoride verilen ödül; somut ve somut olmayan kültür mirasını korumayı, insanları katılımcı olmaya ve sahiplenmeye teşvik etmeye, uluslararası örnek uygulamaları görünür kılmayı ve duyurmayı amaçlıyor.

Prag Devlet Operası’nda düzenlenen törene Avrupa Komisyonu’nun Yenilik, Araştırma, Kültür Eğitim ve Gençlik Komisyonu Başkanı Maria Gabriel, Çek Cumhuriyeti Kültür Bakanı Martin Baxa, Europa Nostra Başkanı Hermann Parzinger ve tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerden seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter