ALOSBİ’DEN İZBAŞ’A TAM DESTEK

İZBAŞ- Web 8 copy

ALOSBİ’DEN İZBAŞ’A TAM DESTEK

  • ALOSBİ’DEN İZBAŞ’A TAM DESTEK
  • ALİAĞA KİMYA İHTİSAS VE KARMA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ (ALOSBİ) YÖNETİM KURULU İZBAŞ’İ ZİYARET ETTİ.
  • ALOSBİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI HALUK TEZCAN:
  • “İZBAŞ’IN GENİŞLEME SAHASI İÇİN YAPTIĞI HUKUKİ GİRİŞİME TAM DESTEK VERİYORUZ.”
  • İZMİR SERBEST BÖLGESİ (İZBAŞ) YÖNETİM KURULU BAŞKANI EYÜP SEVİMLİ:
  • “İZMİR’İN EN BÜYÜK ÜRETİM MERKEZLERİNDEN ALOSBİ’NİN VE İŞ DÜNYASININ VERDİĞİ DESTEĞİ ÇOK KIYMETLİ BULUYORUZ.”

 

İzmir’in en önemli sanayi üsleri arasında yer alan Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin (ALOSBİ) Yönetim Kurulu ve üst yönetimi İzmir Serbest Bölgesi’ni (İZBAŞ) ziyaret ederek, Bölgede devam eden yatırımlar ve gelecek vizyonu hakkında bilgi aldı.

ALOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Deniz Gündüz, Yönetim Kurulu Üyesi Akın Dalan, ALOSBİ Bölge Müdürü Müge Banu Benek ve üst yöneticilerin yer aldığı ziyarette İZBAŞ’ın mevcut durumu ve Bölgede devam eden yatırımlar hakkında bilgi verildi.

 

// “BİTİŞİK İKİ SERBEST BÖLGE ÖRNEĞİ YOK”

Ziyarette konuşan Haluk Tezcan, İzmir’in kuzeyinde planlı sanayi alanlarının çoğalmasından mutluluk duyduklarını belirterek, İZBAŞ’ın çalışmalarını daha yakından görmek için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi. İZBAŞ’ın genişleme sahası olarak gördüğü Menemen Serbest Bölgesi’ne ilişkin ihale sürecini izlediklerini vurgulayan Tezcan, bitişik iki serbest bölge kurulmasının Türkiye’de örneği olmayan bir uygulama olduğuna dikkat çekti.

İZBAŞ’ın, Menemen Belediyesi tarafından yapılan ihalenin iptali istemi ile açtığı davayı desteklediklerini kaydeden Tezcan, şu değerlendirmeyi yaptı:

 

// “BENZER BİR DURUM ALOSBİ’NİN DE BAŞINA GELMİŞTİ”

 “ALOSBİ olarak geçmişte benzer bir durumla karşılaşmıştık ve hemen yanımıza ikinci bir OSB kurulması gündeme gelmişti. İZBAŞ’ın sorunu çözülemeyecek bir sorun değil. Ne ülkemizde ne de dünyada çit komşusu iki serbest bölge olmaz.

Üçüncü ülke mevzuatına sahip serbest bölgelerde, ayrı kurucu ve işletici yapılanması, ayrı Gümrük Teşkilatı, ayrı personel ihdası kamu kaynaklarının heba edilmesi olduğu kadar; yatırıma hazır yatırımcıların da bekleyişe geçmesine neden olmaktadır. Bu itibarla İZBAŞ’ın hukuk mücadelesini son derece doğru, kamu kaynaklarını ve menfaatini koruyucu nitelikte buluyoruz.”

 

// “KOMŞUMUZUN VERDİĞİ DESTEK ÇOK KIYMETLİ”

Ziyarette ALOSBİ heyetine süreç hakkında bilgi veren İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli ise komşu ilçenin en önemli sanayi bölgesinin desteğini hissetmenin kendileri için çok kıymetli olduğunu söyledi.

Benzer destek mesajlarını İzmir iş dünyasının diğer temsilcilerinden de gördüklerine işaret eden Sevimli, İZBAŞ’ın yüzde yüze yaklaşan doluluk oranı ile Kuzey İzmir bölgesinin en önemli üretim merkezlerinden biri olduğunu hatırlattı.

Menemen Belediyesi’nin gerçekleştirdiği ihaleye ilişkin İZBAŞ’ın görüşlerini her platformda kamuoyu ile şeffaflık ilkeleri içerisinde paylaştıklarını sözlerine ekleyen Sevimli, konuyu yargıya taşımalarındaki en önemli motivasyonun kamunun menfaati olduğunu sözlerine ekledi.

Ziyaret kapsamında ALOSBİ heyeti İzmir Serbest Bölgesi’nde saha gezisine çıkarak, Bölgedeki mevcut ve devam eden yatırımları yerinde gözlemleme olanağı buldu.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter