“ANADOLU’DA TERMAL TURİZM ANTİK ÇAĞLARDA ÇOK DAHA GÜÇLÜYDÜ”

JED - Web 1 copy

“ANADOLU’DA TERMAL TURİZM ANTİK ÇAĞLARDA ÇOK DAHA GÜÇLÜYDÜ”

  • JEOTERMAL ENERJİ DERNEĞİ (JED) YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ KINDAP: “ANADOLU’DA TERMAL TURİZM ANTİK ÇAĞLARDA ÇOK DAHA GÜÇLÜYDÜ”
  • “ANADOLU, SAĞLIK TURİZMİNİN DÜNYADAKİ İLK UYGULAMA NOKTALARI ARASINDA. BUGÜN TERMAL TURİZMDE ZİYARETÇİ SAYISIMIZ 3 MİLYON BİLE DEĞİL. ANTİK ÇAĞLARDA BİLE BUNDAN FAZLA ZİYARETÇİ AĞIRLAMIŞIZ.”
  • “DÜNYANIN EN ZENGİN 4’ÜNCÜ JEOTERMAL KAYNAKLARA SAHİP ÜLKESİYİZ ANCAK TERMAL YATAK KAPASİTEMİZ ALMANYA’DAN 12 KAT DAHA AZ.”
  • “TERMAL TURİZMDE 10 MİLYONUN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ VE 20 MİLYAR DOLARDAN FAZLA DÖVİZ GELİRİ ELDE EDEBİLİRİZ.”

 

Jeotermal enerjide dünyanın en yüksek potansiyele sahip 4’üncü ülkesi olan Türkiye, termal turizmden potansiyelinin çok altında yararlanıyor. 2022 yılı itibarıyla termal turizmde 60 bin yatak sayısına ulaşan Türkiye’de termal turist sayısı 3 milyonu bile bulmuyor.

Türkiye’de jeotermal enerji sektörü yatırımcılarını çatısı altında toplayan Jeotermal Enerji Derneği’nin  (JED) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap, Anadolu coğrafyasının dünyada jeotermal kaynaklarla sağlık uygulamalarının ilk kez uygulandığı coğrafya olduğuna dikkat çekerek, “Ancak bugün geldiğimiz noktada potansiyelimizin çok altında değer yaratıyoruz. Antik çağlarda bile bugünden daha güçlü noktadaydık.” dedi.

 

// HEDEF 500 BİN, GERÇEKLEŞME 60 BİN

Türkiye’nin jeotermal enerjide Avrupa’nın lider ülkesi olmasına rağmen sadece 60 bin termal yatak kapasitesine sahip olduğunu anımsatan Kındap, Türkiye ile kıyaslanmayacak kadar az kaynağı Almanya’nın 750 bin termal yatak kapasitesi ile her yıl 10 milyondan fazla turiste ev sahipliği yaptığını belirtti.

2007 yılında hazırlanan Termal Turizm Master Planı’nda, Türkiye’nin 2023 yılına kadar termal turizmde 500 bin yatak hedefi belirlediğine işaret eden Kındap, şu değerlendirmeyi yaptı:

 

// 10 MİLYON TURİST, 20 MİLYAR DOLAR DÖVİZ GELİRİ

“Bugün Avrupa ülkelerinde yaşlı nüfusun sayısı hızla artıyor ve devletlerin sosyal güvenlik bütçeleri içinde sağlık harcamaları çok önemli bir yer tutuyor. Türkiye, sağlık turizminde tesisleşme yönünde atılım yaparsa, Avrupa’daki yaşlı nüfusun ilk seçeneği olabilir. Bugün ülkemize gelen turist sayısı 45 milyon iken, termal turizmden yararlananların sayısı 3 milyonu bile

bulmuyor. Bu sayının hemen hemen tümü yerli turistlerden oluşuyor. Alacak çok yolumuz var. Ülkemiz, bin 500’e yakın doğal çıkış noktası olan bir jeotermal ülkesi.  Bu kaynak ayaklarımızın altında hazır. On milyonun üzerinde turiste hizmet vererek sadece termal turizmden 20 milyar doların üzerinde döviz girdisi elde edebiliriz.”

Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter