BECKER’DEN AFETLERDE HAYAT KURTARAN TEKNOLOJİ

becker-kolaj-web-yangin-kacis-seti (1)

BECKER’DEN AFETLERDE HAYAT KURTARAN TEKNOLOJİ

  • BECKER TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ ERDİNÇ YAZGANOĞLU: “AR-GE VE TEKNOLOJİ ÜRETİMİ TAMAMIYLA BECKER’E AİT OLAN KAÇIŞ KAPISI SETİ, OLASI BİR DEPREM, YANGIN YA DA PANİK ANINDA OTOMATİK PANJUR SİSTEMLERİNİN SÜRATLE AÇILMASINI SAĞLIYOR.”
Kamu binaları, okullar alışveriş merkezleri, havalimanları, müzeler gibi binalarda hızla yaygınlaşan otomatik panjur ve kepenk sistemlerinin; olası bir deprem, yangın  ya da enerji kesintisinde kolaylıkla açılması, can kaybının önlenmesi için hayati önem taşıyor.
Alman bina otomasyonu ve akıllı ev sistemleri üreticisi Becker Antriebe’nin bu amaç için tasarladığı Kaçış Kapısı Seti, panik durumlarında otomatik olarak devreye girerek gölgelendirme ve kapatma sistemlerinin açılmasını ve insanların süratle binalardan tahliye edilmelerini sağlıyor. İnsan yoğunluğunun fazla olduğu binalarda kullanılan Kaçış Kapısı Seti; enerji kesintisi, duman ve aşırı ısı yükselişlerine duyarlı dedektörlerle donatıldı. Binalardaki mevcut sistemlere de kolaylıkla entegre edilebilen set, Almanya’da kamu binaları ve ticari binalarda zorunlu hâle getirirken, Türkiye’de an itibarıyla bu konuda bir zorunluluk bulunmuyor.
// “PANİK ANINDA MANUEL AÇILMASI ÇOK ZOR”
Becker Antriebe Türkiye Genel Müdürü Erdinç Yazganoğlu, Ar-Ge çalışması ve teknoloji üretimi tamamıyla Becker’e ait bu ürünün, kullanıcıların güvenliği için kritik önem taşıdığını söyledi.
Deprem, yangın gibi afetlerden kaynaklı enerji kesintilerinin insanların tahliyeleri engelleyebildiğine dikkat çeken Yazganoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Otomatik panjur sistemlerinin olası bir tehlikede süratle açılabilmesi çok önemli. Mevcut sistemlerde krank milleri kullanılarak sistemler manuel olarak açılıp kapanabiliyor. Ancak bir yangın söz konusu ve dumandan görüş mesafesi sıfırlandıysa ya da deprem kaynaklı bir enerji kesintisi yaşanıyorsa; kişilerin panik anında krank milini kaldıracak çubuğu bulması çoğu kez mümkün olmuyor. Becker Ar-Ge’sinin en kötü senaryolar için geliştirdiği bu set, doğru akım tahrikinden merkezi kontrol modülüne kolayca takılan güçlü bir lityum iyon şarj edilebilir pilden oluşuyor. Olası bir yangın ve elektrik kesintisinde panik butonu ile sistemi otomatik olarak açıyor ve insan tahliyesini sağlayabiliyor.”
Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter