BASIN BÜLTENLERİ

ÜNİTEKS’E BİR ALTIN BİR GÜMÜŞ ÖDÜL

ÜNİTEKS YÖNETİM KURULU BAŞKANI SERHAN ÜNSAL: “DÜNYA DEVİ HAZIRGİYİM MARKALARININ KÜRESEL TEDARİKÇİLERİ ARASINDA YER ALIYORUZ.”
“42 ÜLKEDE ÜLKEMİZİN İHRACAT BAYRAĞINI DALGALANDIRIYORUZ”
 
Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün en büyük oyuncularından Üniteks; Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ticaret Borsası tarafından ortak düzenlenen törende iki önemli ödül sahibi oldu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın onurlandırdığı Üye Ödül Töreni’nde “İhracat ve Döviz Kazandırıcı Faaliyetler” kategorisinde altın madalyaya, “Safi Ticari Kazanç” kategorisinde gümüş madalyaya layık görülen Üniteks’in ödülünü, Finans Yöneticisi Çiğdem Karadaş aldı.

2020’de 30’uncu yılını kutlayan Üniteks’in, Türkiye’nin ihracat bayrağını dünyanın 42 ülkesinde dalgalandırdığını vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Ünsal, yerli üretim gücünün önde gelen temsilcilerinden biri olduklarını söyledi.
 
DÜNYA DEVLERİNİN KÜRESEL TEDARİKÇİSİ
 
Türkiye’nin 2019 yılında kaydettiği 166 Milyar Dolarlık ihracatı içinde Testil ve Hazırgiyim sektörlerinin payının 25 Milyar 613 Milyon Dolar ile ikinci sırada geldiğine dikkat eken Ünsal; şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sektörümüz gerek üretim kalitesi gerekse istihdam gücü ile ülkemizin vazgeçilmez sektörleri arasında yerini koruyor. Üniteks olarak; H&M, Zara C&A, Primemark, New Look,  gibi dünya devi hazırgiyim markalarının küresel tedarikçileri arasında yer alıyoruz. Her geçen yılla, ülkemize daha yüksek katma değer yaratmaya ve döviz kazandırmaya devam edeceğiz. Aldığımız ödüller, doğru işler yaptığımızı gösterirken, motivasyonumuzu artıran bir unsur oluyor. Başta çalışma arkadaşlarım olmak üzere başarımızı borçlu olduğumuz tüm paydaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz…”
 
EDİTÖRE NOT:
Temelleri 1990 yılında atılan Üniteks, tekstil ve hazır giyim sektöründe Türkiye’nin en büyük üreticileri arasında yer alıyor.
Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi (İSO 500) sıralamasında 236’ıncı sırada yer alan Üniteks, 2011 yılında sektöründe ilk “Ar-Ge veTasarım Merkezi”nin sahibi olma başarısını gösterdi.
Hazır Giyim ve Konfeksiyon ihracatında Ege Bölgesi’nin lider şirketleri arasında yer alan Üniteks, İzmir’in tüm sektörler bazındaki ihracat sıralamasında ilk 5 şirket arasında yer alıyor.
Atatürk Organize Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Üniteks’in;  İzmir, Londra, Barcelona ve La Coruna kentlerinde tasarım ofisleri bulunuyor.
150 bin adete yaklaşan güncel kumaş kartelasını barındıran Kumaş Kütüphanesi’ne sahip olan Üniteks, 2018 yılında gerçekleştirdiği 264 Milyon Dolar ihracat ile Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) “İlk 1000 İhracatçı” sıralamasında 51’inci, Türkiye geneli sektör sıralamasında ise 6’ıncı sırada yer alıyor. Şirketin cirosu içinde ihracatın payı yüzde 85 seviyesinde…