DÜNDEN BUGÜNE CEP TELEFONLARI

DÜNDEN BUGÜNE CEP TELEFONLARI

DÜNDEN BUGÜNE CEP TELEFONLARI

DÜNDEN BUGÜNE CEP TELEFONLARI
1973 yılında Motorola’ da mühendis olarak çalışan Martin Cooper, ilk cep telefonunu icad ettiğinde bu buluşunun yıllar sonra hayatlarımızın vazgeçilmezi olacağını elbette düşünmemişti…
O zamanlarda sadece iletişim kurmak ve ‘konuşmak’ amacıyla piyasaya sürülen cep telefonları bugün bizleri dünya ile bağlantıya sokan, işe gitmeden birçok işlemi bulunduğumuz her yerde gerçekleştirmemizi, dünyanın her yerindeki her türlü bilgiye anında ulaşmamızı, en güzel resim ve videoları çekip film yapıp arşivlememizi, film izleyip müzik dinlememizi, alışveriş yapmamızı, oyun oynamamızı ve daha birçok şeyi yapmamızı sağlayan  kendisi küçük, işlevi büyük çağın en önemli buluşlarından biri diyebiliriz.
Pekii bugün yukarıda saydığımız birçok şeyden daha fazlasını yapmaya imkan veren cep telefonları zaman içinde nereden nereye geldi???
Martin Cooper’ın 1973 yılında geliştirdiği ilk cep telefonu 1 kgdan fazla ağırlıktaydı ve tam dolu batarya ile 20 dakikalık bir görüşme yapılabiliyordu. Fiyatı ise 3.995 dolardı. Motorola 10 yıl sonra yaklaşık 100 milyon dolardan fazla harcama yaparak 1983 yılında Dynatac 8000x modelini piyasaya sundu. 3.995 dolardan satışa sunulan cep telefonu 800 gram ağırlığında 300 mm x 44 mm x 89 mm boyutlarındaydı. Sadece LED göstergesi bulunan telefonun ekranı yoktu. Telefonun boyutlarının dışında en kötü özelliği 15 cm’ye varan anteninin olmasıydı.
1989 yılına gelene kadar Motorola, ekranlı cep telefonu geliştirmek için yoğun çaba harcadı. Sonuç olarak anteni küçülmese de boyutları ve ağırlığı neredeyse yarı yarıya düşen MicroTAC 9800X modeli satışa sunuldu. Bu modelin en büyük özelliği tuş takımının üzerinde kapak yer almasıydı. Kapaklı ilk telefon da böylece 1989 yılında üretilmiş oldu. MicroTAC 9800X’in 8 karakter gösterebilen LED ekranı vardı. Sadece iki telefon olduğundan bu telefon dünyanın en hafif ve en küçük telefonu olarak tanıtılıyordu.
10 Kasım 1992’ de Nokia 1011 isimli ilk cep telefonu modelini piyasaya sundu. Bu telefon Motorola’nın mevcut iki modelinden de daha küçük ve hafifti. 2 satırlı renksiz bir ekranı vardı ve 99 kişiyi rehberine kayıt edebiliyordu. Nokia 1011’in en büyük özelliği anteninin küçük olması idi. Telefon görüşmesi yapılacağı zaman anten uzatılabiliyordu.
Bu telefonlardan tam 1 yıl sonra IBM dünyanın ilk smartphone’u sayılan Simon isimli cihazı tanıttı. Cihazın tasarımı Motorola’nın ilk cep telefonuna benzese de o döneme göre çok şaşırtıcı özelliklere sahipti. Telefon özelliğinin yanında cep bilgisayarı olarak adlandırılan Simon, faks ve çağrı cihazı özelliklerine sahipti. Cihaz tanıtıldıktan 2 yıl sonra 899 dolara satılmaya başlandı. Dokunmatik ekranı ve özel kalemi ile bu model, günümüz akıllı telefonlarının da temelini oluşturdu.  Simon, ilk defa takvim, elektronik posta, ajanda, dünya saatleri, not defteri, oyunlar gibi uygulamaları barındıran telefondu. Metin tahmin edebilen yazılımı onu devrin en şaşırtıcı telefonu yapmıştı.
1996 yılında tanıtılan ve NEC tarafından üretilen Mova N103 Hyper’ daki değiştirilebilir zil seçeneği, 1997 yılında Siemens tarafından üretilen telefondaki renkli ekran derken 1999 yılında Nokia, kendisini uzun süre dünya lideri yapacak olan 8810 isimli cep telefonunu piyasaya sundu.  Bu telefon daha önceki modellerle karşılaştırılamayacak kadar küçük ve hafifti. Sürgülü bir kapağa sahip telefonun en büyük özelliği antensiz olmasıydı. Sadece bu özellik ile Nokia dünya çapında dikkat çekti.
1999 yılı, cep telefonunda ilklerin yılı oldu.  Nokia’nın bir başka tasarım harikası telefonu 3210 tüm dünyada 160 milyon adet satış rakamına ulaştı. Benefon Esc modeli GPS özelliğine sahip ilk telefon olarak karşımıza çıktı. Aynı yıl Samsung SPH-M100 Uproar ile cep telefonuna müzik çalar özelliği ekledi ve MP3 telefonlara giriş yaptı. Yine 1999 yılında ve efsane telefonlardan biri olan Nokia 7110, internete bağlanabilen ilk telefon oldu. WAP sitelerine giren telefon ile e-posta alıp gönderebiliyordunuz.
2000 yılına gelindiğinde telefonlara kamera özelliği eklendi. Sharp J-SH04 modeli ile cep telefonunda kamera dönemini açtı. Telefon 0.1 MP çözünürlüğünde fotoğraflar çekebiliyordu. 2001 yılında Ericsson Bluetooth özelliğine sahip ilk telefon T39’ u piyasaya sürdü. 2002 yılında BlackBerry 5810 modeli ile piyasadaki yerini aldı. Bu model, özellikle e-posta alışverişi için özelleştirilmişti.
2004 yılında Motorola ince ve kapaklı modeli RAZR’yi tanıttı. Bu telefon tüm dünyada 50 milyon adet sattı. Aynı yıl Motorola A845 modeli ile görüntülü görüşme ve hızlı internet, telefonlara girmiş oldu. A845’in ön yüzünde bulunan kamera artık insanların birbirlerini görerek konuşmalarını sağlıyordu.
2005 yılında Palm Treo’nun piyasaya sürdüğü kendi işletim sistemine sahip olan 700w modeli ofis belgelerini açabiliyordu. Telefon QWERTY klavyeye sahipti. 2006 yılında BlackBerry’ nin  Pearl adındaki akıllı telefonu ile herkesi kendine adeta hayran bıraktı.
2007 yılı akıllı telefon tarihinde adeta milat yaşadı. Apple ilk modeli olan iPhone’u piyasaya sürdü. Apple’ın iOS işletim sistemi ile piyasaya sunulan iPhone, cep telefonu olmasının dışında, hem geniş hem de dokunmatik ekranlı iPod’u ve interneti bir araya getiriyordu. İlk model iPhone birçok özellikten yoksun olsa da tamamen dokunmatik ekran oluşu, oyun, e-posta, internet gibi ihtiyaçları barındırması, diğer telefonlarla karşılaştırılamayacak kadar hızlı çalışması ve o zamanlar sadece Apple’ın kullanabildiği multi-touch özelliğine sahip olması onu bir numara yapmaya yetti. Piyasadaki mevcut telefon üreticileri Apple’ı fazla ciddiye almadılar, ancak bu telefon tüm dünyada öyle etkili oldu ki diğer firmaların Apple’a yetişebilmesi en az 2-3 yıllarını aldı.
Bu telefon, akıllı telefon pazarına yeni standartlar getirdi.  Tam anlamı ile ilk dokunmatik ekrana sahip olma özelliğini taşıyan iPhone, kendinden sonra tanıtılan bütün akıllı telefonlar için referans noktası olma niteliğini taşıdı. 599 dolarlık fiyatla satışa sunulan ilk iPhone’dan sonra, 3G modelinin gelmesi sadece 1 yıl sürdü. Daha sonraki aylarda, Samsung, Nokia ve LG gibi dünya devleri de benzer telefonlar üretmeye başladı.
2008 yılına gelindiğinde bu kez Tayvanlı HTC, ilk android işletim sistemli HTC Dream adındaki akıllı telefonu piyasaya sürdü. TC Dream (diğer adıyla T-Mobile G1) olarak da bilinen telefon, web tarayıcı, Gmail, Google Claendar, Google Maps ve Google Talk gibi uygulamalarla birlikte sunuluyordu.
Samsung, Android işletim sistemi kullanmaya başladıktan sonra piyasaya sunmuş olduğu farklı modellerdeki telefonları ile oldukça ses getirdi. Akıllı telefon satışlarında rekor kıran Samsung, hala bu sektörde çok etkin ve söz sahibi.
2010 yılında ilk akıllı uydu telefonu TerreStar Genus piyasaya sunuldu. LG Optimus 2X. Dünyanın en hızlı çift çekirdekli cep telefonu oldu. Sonrasında Apple ve Samsung piyasaya sundukları yeni modeller ile adeta Show yapmaya devam etti.
Bu işin sonu nereye varacak biz de gerçekten çok merak ediyor, bununla birlikte teknolojinin kullanıcılarını a-sosyal ve samimiyetsiz, birbirinden uzak yalnız bireyler yapmamasını diliyoruz…

 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Yazarlar

Nefise Yıldız Torun

1981 yılında Bulgaristan Kırcaali kentinde doğan Nefise Yıldız Torun, ilköğrenimini İzmir’de, lise öğrenimini Gürçeşme Lisesi’nde

Melis Şeker

Melis Şeker

2000 yılında İzmir’de doğan Melis Şeker, ilk ve orta öğretimini İzmir’de tamamladı. Eşrefpaşa Anadolu Lisesi’nin

Aziz Eralp Kuru

1990 yılında doğan Aziz Eralp Kuru,  Ege Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden “Onur

İBA Editör

İBA Editör; İBA Stratejik iletişim Danışmanlığı’nda görevli, gündemi ve dünyadaki güncel gelişmeleri yakından takip eden

Hasan Çıkmaz

21.02.1999 Şırnak doğumlu Hasan Çıkmaz, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 1. Sınıf

Servet Girgin

1982 yılında İzmir’ de doğan Servet Girgin; ilk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. 2004

Serkan Aksüyek

1975 yılında İzmir’de doğan Serkan Aksüyek, ilk öğrenimini İstanbul’da, lise öğrenimini İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamladı.

Serap Akyol Aksüyek

1977 yılında İzmir’in Karaburun ilçesinde doğan Serap Akyol Aksüyek, İzmir Kız Lisesi ve Ege Üniversitesi

Son Yazılar

Twitter