“HUKUK, AHLAK VE VİCDAN TEMEL PRENSİBİMİZ OLACAK”

1550409198-min

“HUKUK, AHLAK VE VİCDAN TEMEL PRENSİBİMİZ OLACAK”

  • “BİR YIL İÇİNDE SOKAKTA ÇÖP KONTEYNERİ KALMAYACAK”
    “HUKUK, AHLAK VE VİCDAN TEMEL PRENSİBİMİZ OLACAK”
Cumhuriyet Halk Partisi’nden Güzelbahçe Belediye Başkan Aday Adaylığını açıklayan Makine Yüksek Mühendisi Hüseyin Vatansever, ilçe genelindeki temaslarını sürdürüyor. Yarımada Güçbirliği Derneği üyelerinin konuğu olan Vatansever, 25 yıldır pek çok sivil toplum kuruluşunda görev aldığını hatırlatarak, “Artık staj bitti, işe koyulma zamanı” dedi.
“Projeci Belediye” temasıyla sürdürdüğü kampanyası hakkında bilgiler veren Vatansever, kendisine vatandaşlar ve sivil toplum liderlerinden gelen ilk sorunun “En önemli projeniz nedir?” soru olduğunu söyledi. Belediye başkanlarının yaptığı işlerin, hukuka uygun olmak zorunda olduğunu hatırlatan Hüseyin Vatansever, “Ancak bazı işleriniz hukuka uygun olsa da vicdana aykırı olabilir. Biz hukuktan, vicdan terazisinden, Atatürkçü ahlâktan, partimizin temel ilkelerinin başında gelen halkçılıktan ayrılmayan; dinsel ve mezhepsel ayrımlardan bütünüyle arınmış; hiçbir kişi ya da kuruluşa belediyemizde ayrıcalık tanımayan bir yönetim modeli uygulayacağız. Ben ve yetkilendirdiğim çalışma arkadaşlarım dışında belediyemiz adına hiçbir kişi ya da kurum yetki ve sorumluluk sahibi olmayacak. Kendisini her zaman sorgulayan ve sorgulatan bir belediyecilik yapacağız. Emekten, özgürlükten, Mustafa Kemal devrimciliğinden yana bir belediyecilikten bahsediyoruz. Bunu başaracağız, Başarmak zorundayız.” dedi.
// ÇÖP KONTEYNERLERİ KALKIYOR”
Güzelbahçe’de çöplerin kaynağında ayrıştırıldığı, geri dönüştürülerek enerji elde edildiği bir modeli mutlaka gerçekleştireceklerini vurgulayan Vatansever, bir yıllık bir eğitim ve kapsamlı hazırlık süreci sonrasında ilçede çöp konteynerlerini sokaklardan kaldıracaklarını söyledi. Türkiye’ye örnek olacak bu modelin Avrupa ülkelerinde on yıllardır başarıyla uygulandığını hatırlatan Vatansever, şu değerlendirmeyi yaptı: “Çöp, çok önemli bir enerji kaynağı. Bugün insani gelişmişlikte en üst seviyelerde yer alan İsveç, enerjisinin yüzde 20’sini çöpten sağlıyor. Çöpü kalmadığı için Baltık ülkelerinden çöp ithal ediyor. Vatandaşımızın ıslak çöpünü her gün toplayacağız, saati belli olacak. Kağıdı, camı, plastiği, metali hepsini ayrı günlerde ve daha küçük kamyonlarla toplayacağız. Büyük çöp kamyonlarının tamamını satacağız, borç için kullanacağız. Toplayacağımız bütün bu çöpleri kuracağımız geri dönüşüm tesislerinde ilgili sektörlerin kullanımı için geri dönüştürüp satacağız ve belediyeye gelir sağlayacağız. Çöpten belediyeye gelir kapısı yapacağız. Biz çöpe gelir ve enerji kaynağı olarak bakıyoruz. Kuracağımız biyogaz tesisi ile de topladığımız ıslak çöpleri değerlendirip oradan elektrik üretip enterkonnekte sisteme vereceğiz, bunun çıktısı da gübre olacak. Güzelbahçe’de bahçecilik ve tarla işi ile uğraşan insanlarımız var. Onlara piyasa fiyatının çok altında satacağız. Ürettiğimiz ürünleri 12 mahallemizde belediyemizin kuracağı tanzim satış noktalarında değerlendireceğiz. Aracıyı ve komisyoncuyu kaldıracağız, üretici hakkını tarlasının başında ürününü teslim ederken peşin olarak alacak. Böylece yöresel ve organik ürünleri, günlük ve taze olarak halkımızla buluşturacağız.”
Yarımada Güçbirliği Deneği Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Gümüş, katılımı nedeniyle Vatansever’e teşekkür ederken, kapılarının projelerini anlatmak isteyen her partiden aday adaylarına açık olduğunu söyledi. Adayların nezaket dilinden ayrılmaması gerektiğini vurgulayan Gümüş, “Bizler yaşadığımız ilçenin geleceğinde söz sahibi olmak ve yerel yönetimlere halkımızın çıkarına olacak projelerde destek vermeye hazırız” dedi.
HÜSEYİN VATANSEVER KİMDİR?
1964 yılında Bulgaristan’nın Sliven kentinde doğan Hüseyin Vatansever, 1973 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç ederek Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine yerleşti. İlk, orta ve lise eğitimini Çorlu’da tamamlayan Vatansever, 1987 yılında Trakya Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1988-1990 yılları arasında Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı.
1987 yılında Trakya Birlik’e bağlı Bursa-Karacabey Yağ Tesisleri’nde göreve başlayan Hüseyin Vatansever, 1988 yılında aynı kuruma bağlı Tekirdağ Entegre Tesisleri’nde görev aldı. Askerlik görevini Kara Harp Okulu’nda yedek subay olarak tamamladıktan sonra, 1993 yılında eşi Makine Mühendisi Nursel Vatansever ile birlikte EMA Isıtma Soğutma Klima San. ve Tic. Ltd Şirketi’ni kurdu. Mesleki sivil toplum örgütlerinde aktif görevler alan Vatansever, Makine Mühendisleri Odası (MMO), Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD), Ege Soğutma Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ESSİAD) üyesi…
2001-2005 yılları arasında ESSİAD Yönetim Kurulu Üyesi, Genel Sekreteri ve Başkan Vekili olarak görev yapan Hüseyin Vatansever, 2011-2013 yılları arasında derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdü.
Hüseyin Vatansever;
• Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nde TESKON Yürütme Kurulu Üyeliği (2003-2007);
• MMO Tesisat Komisyonu Başkanlığı (2006-2008);
• Türkiye Kızılay Derneği Urla Şubesi Başkanlığı (2008-2009);
• Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Tesisat Müteahhitleri Tesisat Meslek Komitesi ve EBSO Meclis Üyeliği (2005-2009);
• Ulusal Fotovoltaik Teknoloji Platformu (UFTP) Yürütme Kurulu Üyeliği (2005-2009);
• EBSO Yönetim Kurulu Sayman Üyeliği, Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu Başkanlığı (2009-2017);
• Günay Hayat Vakfı kurucu Mütevelli Heyet üyeliği (2016-…)
• Bergama Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı (2014-2017) görevlerinde bulundu
2005 yılından itibaren EBSO bünyesinde yer alan Üniversite-Sanayi Koordinasyon Kurulu’nun (ÜSKK) aktif bir üyesi olarak çalışan Hüseyin Vatansever; TOBB İnşaat Meclis Üyeliği, Bergama Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkanlığı, Tire Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi görevlerini ifa etti.
Kısa adı ISKAV olan İklimlendirme Soğutma Klima Araştırma Vakfı’nda ESSİAD’ı temsilen Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yeni Projeler Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulunan Hüseyin Vatansever; 2016 yılından itibaren kurucuları arasında yer aldığı Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nde (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor, evli ve iki kız çocuk babası…
Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter