“İKİ DÖVİZ KURU VAR, HANGİSİNE İNANACAĞIZ?”

Egeplasder 29 copy webp

“İKİ DÖVİZ KURU VAR, HANGİSİNE İNANACAĞIZ?”

  • PLASTİK SANAYİCİSİNİN CEVAP ARADIĞI SORU:
  • “İKİ DÖVİZ KURU VAR, HANGİSİNE İNANACAĞIZ?”
  • “ADETA PARALEL KUR DÖNEMİ YAŞIYORUZ”
  • EGE PLASTİK SANAYİCİLERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI ŞENER GENÇER:
  • “BANKALAR İHRACATÇIDAN 19,60 TL’YE ALDIKLARI DOLARI VATANDAŞA 175 KURUŞ FAZLAYA SATIYOR. SERBEST PİYASA İLE BANKALAR ARASINDA 3 TL’YE YAKIN FARK VAR.”
  • “HAMMADDEDE %90 İTHALATA BAĞIMLI OLAN SEKTÖRÜMÜZ, ÜRETTİĞİ ÜRÜNÜN FİYATINI BELİRLEMEKTE ZORLANIYOR.”
  • “TÜRKİYE ÇİFT PARA BİRİMLİ ÜLKE ÖZELLİĞİNE ÇİFT DÖVİZ KURU OLAN ÜLKE ÖZELLİĞİ DE EKLEDİ.”
  • “İHRACATÇI İŞİ GÜCÜ BIRAKIP, ÇANTA İLE DÖVİZ BÜROLARINA GİDEMEZ.”

 

Serbest piyasa ile bankalar arası piyasa arasında döviz kurunda yaşanan büyük fark, sanayicinin üretim maliyetlerini ve satış fiyatını belirlemesine imkân tanımıyor. Plastik başta olmak üzere, hammaddede ithalata bağımlı olan sektörler, bankalar ile serbest piyasa arasında oluşan bu fiyat dengesizliğinden olumsuz etkileniyor.

Ege Plastik Sanayicileri Derneği (EGEPLASDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkan Yardımcısı Şener Gençer, bankaların ihracatçıdan 19,60 TL’den aldıkları doları, vatandaşa ve sanayiciye 21,35 TL’den sattıklarına dikkat çekerek, “Türkiye’de an itibarıyla iki farklı döviz kuru bulunuyor ve bu iki kur arasında 175 kuruş fark var. Sanayiciler olarak hangi kurun doğru olduğunu bilmiyoruz. Hammadde ve ara malı ithal ederek üretimine devam etmek isteyen ihracatçı, 19.60’a sattığı doları 21,35 TL’ye geri almak zorunda kalıyor. Yüksek maliyetlerle başa çıkamayan üyelerimiz bir de kur zararına katlanmak zorunda kalıyor.” dedi.

 

// “ADETA PARALEL KUR DÖNEMİ YAŞIYORUZ”

Plastik sektörünün hammaddede yüzde 90’a yakın oranda ithalata bağımlı olduğunu, yerli üreticinin de satışlarını dolar kuru ile yaptığını hatırlatan Şener Gençer, sanayicinin ürettiği ürünün fiyatını belirlemekte zorlandığını, bankaların elde ettiği fahiş kârlara kamu otoritesinin bir an önce dur demesi gerektiğini söyledi.

Bankalar arası piyasa ile serbest piyasadaki döviz kurları arasında ise kimi zaman 3 TL’ye varan fark olduğuna dikkat çeken EGEPLASDER Yönetim Kurulu Başkanı Gençer, şu değerlendirmeyi yaptı:

 

// “SANAYİCİNİN TL VE YP CİNSİNDEN KREDİYE ULAŞIMI DA ÇOK ZOR”

“Türkiye çift para birimli ülke özelliğine bir de çift döviz kuru olan ülke özelliğini ekledi. Adeta paralel kur dönemi yaşıyoruz. Serbest piyasa ile bankalar arasındaki fark açıldıkça, ihracatçının zararı katlanıyor. İhracatçı işi gücü bırakıp, çanta ile döviz bürolarına gidemez. Geçen yıl Nisan ayından bugüne İhracat Bedeli Kabul Belgesi ile (İBKB) yurda giren ihracat gelirlerinin %40’ı zaten TL’ye çevrilmek zorunda. Üretim maliyetleri ve kur dengesizliği arasına sıkışan sanayicimiz, TL ve Yabancı Para cinsinden krediye ulaşmakta da büyük sıkıntı yaşıyor. Krediye erişimin adeta durma noktasına geldiğini söylememiz mümkün. Kredi maliyetlerini %40’lara çıkaran özel bankalar 2-3 ay üzeri vadedeki çekleri kabul etmiyor. Kamu bankaları ise %18,5-20 faizle sadece limiti olan firmalara ve harcama karşılığı kredi kullandırıyor. Türk ekonomisinde çarkların dönmesi için krediye ve dövize erişimde hiçbir aksaklık olmaması gerekiyor.”

Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter