İSVİÇRE DEVİ ZEHNDER, MANİSA’DA ÜRETİME BAŞLADI…

6057550311

İSVİÇRE DEVİ ZEHNDER, MANİSA’DA ÜRETİME BAŞLADI…

  • 20 MİLYON EURO’YA MAL OLAN FABRİKADA ÜRETİLEN TÜM ÜRÜNLER “YERLİ ÜRETİM” LOGOSUNU TAŞIYACAK…
  • ZEHNDER TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ ORÇUN ÖZELMAS:BU YATIRIM, ZEHNDER’İN TÜRKİYE’YE OLAN GÜVENİNİN SİMGESİ. ÇOCUKLARIMIZA GÖSTERECEĞİMİZ GURUR ABİDELERİNDEN BİRİNİ İNŞA ETTİK.
  • CUMHURBAŞKANLIĞI YATIRIM OFİSİ BAŞKANI ARDA ERMUT: “ZEHNDER, %94 YERLİ GİRDİ ORANIYLA BİZİM İÇİN YERLİ BİR YATIRIMDIR”
  • ZEHNDER YÖNETİM KURULU BAŞKANI HANS PETER ZEHNDER: “FABRİKAMIZ LİDERLİK HEDEFİMİZE ULAŞMAK İÇİN İNŞA EDİLDİ”

Merkezi İsviçre’de bulunan ve 123 yıldır üretimini sürdüren Zehnder Grubu’nun Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa edilen yeni fabrikası, düzenlenen görkemli bir törenle faaliyetlerine başladı. Radyatör, havlupan, radyant ısıtma soğutma sistemleri, verimlilik artırıcı fabrika hava temizleme sistemleri ve yeni binalarda ihtiyacı sürekli artan iklimlendirme ürünleri üretimi yapan Zehnder’in yatırımı 20 Milyon Euro’ya mal oldu.

// DÜNYA ÜZERİNDE 10. FABRİKA
27 ülkede faaliyet gösteren şirketin dünya üzerindeki 10’uncu fabrikasının açılış törenine Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Zehnder Group Yönetim Kurulu Başkanı Hans Peter Zehnder, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.
Törene ev sahipliği yapan Zehnder Türkiye Ülke Müdürü Orçun Özelmas, “Türkiye’ye olan güveninin simgesi” olarak tanımladığı yatırımın 13 ayda tamamlandığını anımsatarak, “Bu fabrika, önümüzdeki yıllarda çocuklarımıza göstereceğimiz gurur abidelerinden biri olacak.  Bölgemizin son yıllarda tanık olduğu en büyük doğrudan yabancı sermaye yatırımları arasında başı çeken bu tesisi ülkemize kazandırdığımız için çok mutluyuz” dedi.
Zehnder’in Türkiye operasyonuna 2006 yılında Sanpan şirketine ortak olarak başladığını kaydeden Özelmas, 2012 yılında bu şirketi satın alarak yıllık 150 bin adet havlupan üretimiyle Türkiye pazarında yüzde 33 paya sahip olduklarını belirtti.
// “YERLİ ÜRETİM” LOGOSUNU KULLANACAK
Zehnder’in Türkiye ve Avrupa pazarındaki konumunu güçlendirmek adına yeni yatırıma başlama kararı aldıklarını vurgulayan Özelmas, “Fabrikamız, en son teknolojik sistemlere, en üst seviyedeki çevre duyarlılığına uygun olarak inşa edildi. Aynı zamanda iş sağlığı ve güvenliği ile çevre faktörlerinin en üst düzeyde dikkate alınarak yapılan yeni fabrikamız, endüstrimiz için çok önemli bir yatırım anlamına geliyor. Arazimiz yüzde 55 oranında genişleme potansiyeli barındırmasının yanında, tamamı Türk çalışanlarından oluşan 220 kişilik istihdamımızı 400 kişiye kadar çıkarma potansiyeline sahip. Bu fabrikada Zehnder’in başka üretimlerini de Türkiye’de gerçekleştirme imkânı bulacağız.” dedi.
Özelmas, yatırımın tamamını öz kaynaklarıyla yaptıklarına işaret ederken, tüm girdilerinde yerli üretimin payının yüzde 94 gibi çok yüksek bir oranda olduğunu, geçen hafta içinde Sanayi ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından tanıtımı yapılan ‘Yerli Üretim’ logosunu ise Manisa fabrikasında üretilen tüm ürünlerde kullanacaklarına dikkat çekti.
Yatırım sürecinde Türkiye Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’ndan ve Ajansın Başkanlığı’ndan geçen ay Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanlığı’na atanan Arda Ermut’tan büyük destek gördüklerini ifade eden Orçun Özelmas, Ajans’ın Türk bürokrasisinde iyi uygulama örnekleri arasında başı çektiğini sözlerine ekledi.
// “BİZİM İÇİN YERLİ YATIRIMCI”
Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, birçok uluslararası şirketin Türkiye’yi üretim ve yönetim üssü olarak seçtiğini hatırlatarak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu tercihin sebepleri arasında, ülkemizin dünya ticaretinin yarısının gerçekleştiği bir eksene erişim imkânı sağlayan stratejik konumu ve 1,5 milyarı aşkın bir pazara hitap edebilmesi yer alıyor. Benzer şekilde, 2002 yılında Türkiye’de faaliyet gösteren 5.600 uluslararası sermayeli şirket vardı, bugün bu sayı 60 bini geçti. Bu rakamlar, uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye olan güveninin her koşulda devam ettiğini göstermesi bakımından önemli.” dedi.
Toplam satın almasında yerli ürünlerin payı yüzde 94 olan Zehnder’i “yerli yatırımcı” olarak gördüklerini söyleyen Ermut, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin Zehnder’in bundan sonraki yatırım süreçlerinin her aşamasında gerekli desteği vereceğini sözlerine ekledi.
// “AVRUPA PAZARINDA LİDERİZ”
Zehnder Group Yönetim Kurulu Başkanı Hans Peter Zehnder ise Manisa yatırımının iyimserlik, tutku, güven ve yeni yükümlülüklerin simgesi olacağını söyledi. Ürettikleri ürünlerde Avrupa’da lider şirketlerden biri olduklarını kaydeden Zehnder, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu fabrikamız daha hızlı büyümek ve lider olmak hedefimize ulaşmak için inşa edilmiştir. Türkiye’deki çalışanlarımızın olağanüstü performansı, müşterilerimiz tarafından olduğu kadar Yönetim Kurulu tarafından da takdir ediliyor. Bizim ülkemizin simgelerinden olan ve İsviçre Alpleri’nde milyonlarca yılda oluşan dağ kristali quartz, gücün ve dayanıklılığın simgesidir. Quartz’ın Zehnder Türkiye için sonsuz bir güç kaynağı olmasını ve bir rehberliği sembolize etmesini diliyorum.”
Konuşmaların ardından Zehnder’in Manisa OSB 4’üncü Kısım’da yer alan fabrikası, kurdela kesimiyle birlikte faaliyetlerine başladı.
TÖRENDE ARDA ERMUT’A DOĞUMGÜNÜ SÜRPRİZİ
Zehnder’in fabrika açılış töreninde Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut’a hoş bir sürpriz de yapıldı. 27 Eylül 1980 tarihinde dünyaya gelen Ermut’un yaş günü pastası sahneye getirilerek, Zehnder Yönetim Kurulu üyeleri ve davetliler eşliğinde kesildi.
ZEHNDER’DEN KISA KISA
• Temelleri 1895 yılında İsviçre’nin Granichen’de atıldı. Şirket merkezi 123 yıldır aynı yerde bulunuyor.
• 27 ülkede faaliyet gösteren ve dünya üzerinde 10 üretim merkezi olan şirket, ürünlerini 70 ülkede tüketicilere sunuyor.
• Zehnder markasının yanı sıra; Runtal, Acova, Bisque, Greenwood, Paul ve Dpoint markalı ürünleri üretiyor.
• 2006’da Türkiye pazarına ilk adımlarını atarak Sanpan ile ortaklık kurdu.
• 2012 yılında Sanpan’ı satın alarak, havlupan üretiminde yurtiçi pazarda talebin yüzde 33’ünü karşılar noktaya ulaştı.
• Manisa OSB’de 20 Milyon Euro yatırım bedeline sahip yeni fabrikasının temellerini 2017 yılı Ağustos ayında attı ve 13 ayda tamamlayarak devreye aldı.
• 41,000 m2 arazi üzerinde 14.500 m2kapalı alana sahip yeni fabrikasında 750 bin adet/yıl üretim kapasitesine sahip olan Zehnder, 220 kişiye istihdam sağlıyor.
• Manisa’daki üretilen ürünlerin yüzde 60’ı ihraç edilecek.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter