İZMİR İŞ DÜNYASINDAN DUAYEN SANAYİCİYE VEDA

Tibet Makina - Arbak Ailesi 2 copy

İZMİR İŞ DÜNYASINDAN DUAYEN SANAYİCİYE VEDA

  • İZMİR İŞ DÜNYASINDAN DUAYEN SANAYİCİYE VEDA
  • TEMUÇİN ARBAK, SAVUNMA VE ENERJİ BAŞTA OLMAK ÜZERE PEK ÇOK SEKTÖRDE BİNLERCE ÜRÜNÜN YERLİLEŞTİRMESİNİ SAĞLADI.
  • ARBAK ŞİRKETLER GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI TİBET ARBAK:
  • “KURDUĞU ŞİRKETLERİN KURUMSALLAŞTIĞINI GÖRMEK İSTEYEN BABAMIZIN HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRMEMİZ, EN BÜYÜK TESELLİ KAYNAĞIMIZ.”

 

İzmir’in en köklü sanayi kuruluşları arasında yer alan Tibet Makina ve Arbak Şirketler Grubu’nun Kurucusu Temuçin Arbak’ın vefatı, iş dünyası ve sevenleri arasında büyük üzüntü yarattı. 86 yaşında hayata veda eden Temuçin Arbak, 60 yılı aşan sanayicilik hayatında pek çok sektörde Türkiye’nin ithal sanayi ürünlere bağımlılığını azaltma başarısı göstermişti.

 

// HİSSELERİNİ 4 TORUNUNA DEVRETMİŞTİ

Arbak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tibet Arbak, babasının en büyük hayalinin, kurduğu şirketlerin kurumsallaşma aşamasını görmek oduğunu belirterek, bu yönde yaptıkları uzun çalışmalar sonucunda 2022 yılında merhum Temuçin Arbak’ın, hisselerini dört torununa eşit oranda devrettiğini hatırlattı.

Başta savunma ve enerji sektörü olmak üzere pek çok sektöre üretim yapan grubun, tamamıyla ithal edilen yüzlerce ürünü yerli üretme başarısını gösterdiğini sözlerine ekleyen Arbak, “Babamız iş hayatının her aşamasında Türk mühendisinin ve Türk işçisinin her türlü üretimi yapabilecek zekâya, beceriye ve özgüvene sahip olduğuna inanırdı. Bu vizyonla ülkemizde en kritik ve katma değeri yüksek sanayi ürünlerini üretebilme başarısını gösterdik.” dedi.

Arbak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şölen Egemen ise “Onun aziz hatırasına sahip çıkarak, ülkemize ve milletimize olan vazifelerimizi eksiksiz yerine getirmeye devam edeceğiz.” dedi.

 

// SANAYİYE VE ÜRETİME ADANMIŞ BİR ÖMÜR

İzmir’in duayen sanayicisi Temuçin Arbak 1938 yılında Zonguldak’ta dünyaya geldi. İlk ve orta okulu babasının memuriyeti dolayısı ile Türkiye’nin çeşitli yerlerinde okuduktan sonra, İzmir’de pek çok sanayiciyi yetiştiren Mitatpaşa Endüstri Meslek Lisesi Torna Tesviye Bölümü’nden mezun oldu.

Bir süre baba mesleği olan Gümrük Müşavirliği yapan Arbak, Türkiye’den işçi göçünün başladığı 1963 yılında Almanya’ya giderek Krauss Maffai Tank ve Lokomotif Fabrikası’nda şef pozisyonuna yükseldi. 1970 yılında ülkesine dönmeye ve Almanya’da öğrendiklerini Türkiye’de uygulamaya karar veren Temuçin Arbak, 1970 yılında Tibet Makine’yi kurdu.

İş yaşamı boyunca hep ilklere ve Türkiye’ye ithal edilen ürünlerin yerli üretilmesine odaklanan Temuçin Arbak; otomotiv, iş makineleri, toprak sanayisi gibi pek çok sektörde yerli üretim makine parçaları üretti.

2004 yılında savunma sanayine giren Tibet Makine, iki yıllık Ar-Ge çalışması sonucunda dünyada birkaç firmanın üretebildiği Tel Yataklı Alüminyum Rulmanı geliştirdi ve Türk Kara Kuvvetleri’nin en önemli ateş güçleri arasında yer alan Fırtına Obüslerinin kule dönüş rulmanlı dişlilerini üretti ve geliştirdi. Son 20 yılda savunma sanayisinde 250’den fazla ürünü yerlileştiren Tibet Makine, pek çok sektör için yaptığı özel üretimleri İzmir-Menemen’deki fabrikasında gerçekleştirmeye devam ediyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter