İZMİR’İN JEOTERMAL PROJELERİNE TAM DESTEK

JED - Web 17 copy

İZMİR’İN JEOTERMAL PROJELERİNE TAM DESTEK

  • İZMİR’İN JEOTERMAL PROJELERİNE TAM DESTEK
  • JEOTERMAL ENERJİ DERNEĞİ (JED) YÖNETİM KURULU ÜYELERİ, İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DR. CEMİL TUGAY’I MAKAMINDA ZİYARET ETTİ.
  • JEOTERMAL ENERJİ DERNEĞİ (JED) YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ KINDAP:
  • “ENERJİ ÜRETİMİNDEN JEOTERMAL SERACILIĞA, TERMAL TURİZMDEN SEBZE MEYVE KURUTMASINA KADAR PEK ÇOK ALANDA JEOTERMAL ENERJİ KAYNAKLARIMIZI KULLANARAK KATMA DEĞER YARATABİLİRİZ. SAYIN BAŞKANIMIZIN BU YÖNDE YÜKSEK BİR FARKINDALIK SEVİYESİNDE OLMASI BİZİ ÇOK MUTLU ETTİ.”
  • İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DR. CEMİL TUGAY:
  • “TEMİZ, YENİLENEBİLİR VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ENERJİ KAYNAĞI OLAN JEOTERMALİ, BAŞTA SERACILIK VE KONUT ISITMASI PROJELERİ OLMAK ÜZERE İZMİR EKONOMİSİNE DAHA FAZLA DAHA FAZLA DEĞER YARATIR NOKTAYA TAŞIMAK İSTİYORUZ.”

Türkiye’de jeotermal enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketleri çatısı altında buluşturan Jeotermal Enerji Derneği’nin (JED) Yönetim Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ı makamında ziyaret etti.

Türkiye’nin jeotermal enerjideki mevcut durumu ve gelecek vizyonu hakkında Başkan Tugay’a bilgi veren JED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap; yenilenebilir enerji kaynakları içinde sürdürülebilirliği en yüksek ve pek çok farklı alanda katma değer yaratılabilen tek kaynağın jeotermal olduğuna dikkat çekti.

// “İZMİR DÜNYANIN ÖNDE GELEN JEOTERMAL KENTİ OLABİLİR”

İzmir gibi jeotermali iyi bilen bir kentin, bu alandaki potansiyelini çok daha yüksek seviyede kullanması ve ulusal ekonomiye değer yaratması gerektiğine işaret eden Ali Kındap;  İzmir’in enerji üretiminden jeotermal seracılığa, termal turizmden sebze meyve kurutmasına kadar pek çok alanda katma değer yaratabilecek bir şehir olduğunu ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın bu yönde yüksek bir farkındalık seviyesinde olmasının kendilerini çok mutlu ettiğini kaydeden Kındap, şu değerlendirmeyi yaptı:

//“BALÇOVA VE NARLIDERE 30 YILDIR BU KONFORU YAŞIYOR”

“İzmir’in hemen tüm ilçelerinde jeotermal kaynaklar var. Tamamıyla bizim olan, yerli, temiz, yenilenebilir ve sürdürülebilir olan bu kaynak ayaklarımızın altında kullanılmayı bekliyor.

İzmir kent merkezinde iki önemli ilçe olan Balçova ve Narlıdere, otuz yıla yakın süredir jeotermal enerji ile ısınmanın konforunu yaşıyor. Ülkemizin narenciye üretiminde ve ihracatında söz sahibi olan Seferihisar’da ise, jeotermal kaynaklı sebze meyve kurutma tesisleri inşa ederek, yılın 12 ayı üretim ve ihracat yapma şansı yakalamamız, tarımsal üretimden çok daha yüksek seviyede gelir üretmemiz mümkün. Aynı şekilde Doğanbey bölgesi termal turizme yönelik çok önemli fırsatlar sunuyor. İlçe merkezini, Sığacık bölgesini ve komşu ilçe Güzelbahçe’nin konutlarını jeotermal kaynaklarımız ile ısıtmamız rahatlıkla mümkün.”

// “ÜNİVERSİTELERDEKİ BİLGİ HAZİNESİNDEN YARARLANALIM”

JED Yönetim Kurulu’nu makamında ağırlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da temiz, yenilenebilir ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan jeotermalin kent ekonomisine daha fazla daha fazla değer yaratır noktaya taşımak istediklerini belirtti.

Bu noktada tarımsal üretimi ve katma değeri artıran jeotermal seralar ve konut ısıtmasının önem taşıdığını sözlerine ekleyen Tugay, Türk üniversitelerinde jeotermal enerji alanında çalışan çok değerli akademisyenlerin olduğunu, bu bilgi hazinesinden yararlanarak İzmir’in jeotermal enerjideki vizyonunu ortaya koyan bir konferansın düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Ziyaret sırasında JED Yönetim Kurulu Üyesi Kubilay Çevik tarafından Başkan Tugay’a Afyon mermerine özel olarak işlenen Türk bayrağı hediye edildi.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter