KARDEŞ AZERBAYCAN’DAN İZBAŞ’A YATIRIM İLGİSİ

İZBAŞ - Web 18 copy

KARDEŞ AZERBAYCAN’DAN İZBAŞ’A YATIRIM İLGİSİ

  • KARDEŞ AZERBAYCAN’DAN İZBAŞ’A YATIRIM İLGİSİ
  • CASPIAN ENERGY CLUB (CEC) HEYETİ, İZBAŞ YÖNETİMİ İLE BİR ARAYA GELEREK BÖLGEDE DEVAM EDEN YATIRIMLAR HAKKINDA BİLGİ ALDI.
  • İZBAŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI EYÜP SEVİMLİ:
  • “KARDEŞ ÜLKE AZERBAYCAN’IN EKONOMİK VE SOSYAL GELİŞİMİNİ BÜYÜK BİR SEVİNÇLE İZLİYORUZ. AZERBAYCANLI FİRMALARIMIZI, YENİLENEBİLİR ENERJİ BAŞTA OLMAK ÜZERE ÜLKEMİZİN POTANSİYELİNDEN YARARLANMAYA DAVET EDİYORUZ.”
  • CASPIAN ENERGY CLUB (CEC) TÜRKİYE BAŞKANI SULEYMAN MAJIDLI:
  • “5 BİNDEN FAZLA ÜYE ŞİRKET VE KURULUŞU BİR ARAYA GETİREN NETWORK KURULUŞU OLARAK, TÜM SEKTÖRLERDE DİJİTAL EKONOMİNİN, YENİLİKÇİ VE ÇEVRE DOSTU TEKNOLOJİLERİN TANITILMASI İÇİN LOBİ YAPIYORUZ.”

 

Merkezi Azerbaycan’da bulunan ve 50 ülkede 5 binin üzerinde şirketi bir araya getiren uluslararası network kuruluşu Caspian Energy Club’ın (CEC) Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Suleyman Majidli, İzmir Temsilcisi Perviz Altay ve beraberindeki heyet İzmir Serbest Bölgesi’ni (İZBAŞ) ziyaret etti.

İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli ve Genel Müdür Gürsel Bahçıvancılar’ın ev sahipliği yaptığı heyet, Bölge’deki mevcut durum, yeni yatırımlar ve yatırımcılara sunulan imkânlar hakkında kapsamlı bilgi aldı.

 

// “BİR MİLLET, İKİ DEVLET, TEK YÜREK”

Ziyarette bir konuşma yapan İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkinin, kardeşliğin çok ötesinde olduğuna dikkat çekerek, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi’nin (SOCAR) Türkiye’nin en büyük dış yatırımcısı olduğunu anımsattı.

Türk ve Azerbaycanlı şirketlerin karşılıklı yatırımları ve ortaklıkları ile iki ülke arasındaki ilişkinin “stratejik ortaklık” seviyesine taşındığını vurgulayan Sevimli, “Biz Azerbaycan’ın ulu önderi Heydar Aliyev’in ‘Bir Millet İki Devlet’ anlayışını paylaşmakla birlikte buna bir de ‘Tek Yürek’ vurgusunu ekliyoruz. Kardeş ülkemizin son yıllardaki ekonomik ve sosyal gelişimini büyük bir sevinçle izliyoruz. Azerbaycanlı firmalarımızı, yenilenebilir enerji başta olmak üzere ülkemizin potansiyelinden yararlanmaya davet ediyoruz. İZBAŞ olarak yetkin kadrolarımızla yatırımcılarımıza her türlü desteği vermeye hazırız.” dedi.

 

// CEC BÜNYESİNDE 5 BİN ŞİRKET VE KURULUŞ

Ziyarette konuşan CEC Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Suleyman Majidli de Azerbaycan’ın başkenti Bakü ile 30 yıldır kardeş şehir olan İzmir’de bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. CEC’in bugün 5 binden fazla üye şirket ve kuruluşu bir araya getiren uluslararası network kuruluşu olduğunu hatırlatan Majidli, tüm sektörlerde dijital ekonominin, yenilikçi ve çevre dostu teknolojilerin tanıtılması için lobi çalışması yaptıklarını kaydetti.

SOCAR’ın 20 milyar dolara ulaşan yatırım portföyündeki en önemli girişimlerinin 15 yıldır İzmir’de gerçekleştiğine dikkat çeken Majidli, Azerbaycan hükümetinin güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji yatırımlarına çok özel teşvikler sağladığını vurguladı.

 

// “ENERJİMİZ PETROL VE GAZDAN İBARET DEĞİL”

CEC Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Suleyman Majidli şöyle devam etti:

“Hükümetimiz, özgürlüğüne kavuşan Karabağ başta olmak üzere ülkemizin pek çok rayonunda yenilenebilir enerji yatırımlarına büyük teşvik veriyor. Azerbaycan bir enerji ülkesi ancak enerjisi sadece petrol ve doğalgazdan ibaret değil. Yenilenebilir enerji kaynaklarından ürettiğimiz enerjimizi de ihraç etmek istiyoruz. Başkentimiz Bakü’nün adı ‘rüzgârlar şehri’ anlamına geliyor. Sadece karada değil, Hazar Denizi üzerinde 157 bin Megavat’lık denizüstü (offshore) rüzgâr enerjisi potansiyel kurulu gücümüz bulunuyor. Denizimizdeki enerjimizi de katma değere çevirecek yatırımlara önem ve öncelik veriyoruz. Türkiye’nin rüzgâr enerjisi başkenti İzmir’i bu açıdan çok önemsiyoruz. İZBAŞ’ta Avrupa’nın en büyük türbin kanadı üretimi yapan fabrikanın varlığı bizler için son derece etkileyici oldu. Sayın Sevimli ve Sayın Bahçıvancılar’a konukseverlikleri için teşekkür ediyoruz.”

Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter