“KENDİ KENDİSİNE DENİZLERE ATLAYIP YÜZEN PLASTİK HENÜZ ÜRETMEDİK”

Egeplasder 33 copy

“KENDİ KENDİSİNE DENİZLERE ATLAYIP YÜZEN PLASTİK HENÜZ ÜRETMEDİK”

  • “KENDİ KENDİSİNE DENİZLERE ATLAYIP YÜZEN PLASTİK HENÜZ ÜRETMEDİK”
  • “ATIK AZALTMANIN İLK ADIMI: KAYNAĞINDA AYRIŞTIRMA”
  • EGE PLASTİK SANAYİCİLERİ DERNEĞİ (EGEPLASDER) BAŞKANI ŞENER GENÇER:
  • “AVRUPA ATIK AZALTIMI HAFTASI’NDA TÜM YEREL YÖNETİMLERİ, ATIKLARIN KAYNAĞINDA AYRIŞTIRILMASI VE GERİ DÖNÜŞÜMÜNDE DAHA YÜKSEK SEVİYEDE SORUMLULUK ALMAYA DAVET EDİYORUZ.”
  • “PLASTİK SEKTÖRÜ BUGÜNE KADAR KENDİ KENDİNE YÜRÜYEREK DENİZLERE VE AKARSULARA ATLAYIP YÜZEN PET ŞİŞELER GELİŞTİRMEDİ.”

 

Avrupa Birliği ülkelerinde atık önleme konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan “Avrupa Atık Azaltım Haftası” (European Weekfor Waste Reduction – EWWR) bu yıl 18 – 26 Kasım tarihleri arasında 15’inci kez düzenleniyor. Ülkeler çapında pek çok etkinliğe sahne olan hafta kapsamında, toplumsal bilinçlendirme faaliyetleri yapılırken; atık önleme, yeniden kullanım ve geri dönüşüm kavramları ön plana çıkıyor.

Avrupa Atık Azaltım Haftası’nın önemine dikkat çeken Ege Plastik Sanayicileri Derneği (EGEPLASDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şener Gençer, “Ülkemizde ‘Sıfır Atık’ ve benzeri özgün projeler uygulansa da atıkların kaynağında ayrıştırılması ve geri dönüşümünde hâlâ gelişmiş ülkelerin çok gerisindeyiz” dedi.

 

// “BİLİNÇLENME ÇOCUKLARDAN BAŞLAMALI”

Türkiye’de başta plastik, kağıt, cam, metal, tekstil gibi atıkların ortalama geri dönüşüm oranının  yüzde 30 seviyesinde olduğunu kaydeden Gençer şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu veriler ülkemizde geri dönüşüm bilincinin anaokullarındaki çocuklarımızdan başlayarak tüm topluma aşılanması ve atıkların birer enerji kaynağı olduğu bilincinin kökleşmesi gerektiğini gösteriyor. Bazı yerel yöneticilerimizin ‘Plastik tüketmeyin’ cümlesiyle özetlenen, bugünün dünyasında uygulanması mümkün olmayan önerilerde bulunduklarını gözlemliyoruz. Bu noktada önerimiz ve beklentimiz; atıkların kaynağında ayrıştırılması ve geri dönüşümünde yerel yönetimlerimizin daha yüksek seviyede sorumluluk almalarıdır. Bu bilinçlenme ve farkındalığın oluşması için hammadde üreticileri, sanayiciler ve geri dönüşümcüler olarak el ele vermeye hazırız. Hatta bu birlikteliğe Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın da ortak olması gerektiğini düşünüyoruz.”

 

// PLASTİK TÜKETİMİ 2050’YE KADAR ÜÇ KATINA ÇIKACAK

Bugün dünyada yılda 370 milyon ton olan plastik tüketiminin, 2050 yılında 1 milyar tonu geçmesinin beklendiğine dikkat çeken Şener Gençer, küresel geri dönüşüm sektörünün ise 2050’deki bu talebin yaklaşık %60’ını karşılayacağının öngörüldüğüne işaret etti.

Türkiye’nin geri dönüşüm sanayisi en güçlü ülkelerin başında geldiğini hatırlatan Gençer, sektörün her yıl ülke ekonomisine en az 7,5 milyar dolar seviyesinde katkı yaptığını kaydetti.

 

// “KENDİ KENDİSİNE DENİZLERE ATLAYIP YÜZEN PLASTİK HENÜZ ÜRETMEDİK”

EGEPLASDER Yönetim Kurulu Başkanı Şener Gençer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Atıklarımızı kaynağında ayrıştırıp geri dönüşüme kazandırılarak, hem doğaya hem de döngüsel ekonomiye destek olmamız gerekiyor. Geri dönüşüm bilincinin ülkemize ve doğamıza karşı sahip olduğumuz en büyük sorumluluklardan biri olduğunu unutmayalım. Yaşamın her anında ve her alanında olan Plastikler, defalarca geri dönüştürülebilen özellikleri işle son derece çevreci malzemelerdir. Hammaddeden nihai ürüne dönüşümleri sırasında muadili olan malzemelere göre çok daha düşük enerji talebi ve emisyon gücüne sahiptirler. Plastik sektörü bugüne kadar kendi kendisine yürüyerek denizlere akarsulara atlayıp yüzen pet şişeler geliştirmedi. Bugün denizlerde, akarsularda, yaşam alanlarında gördüğümüz ve haksız eleştirilere uğradığımız plastikler, bilinçsiz insanların atıklarıdır.”

Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter