SANAYİCİLER DE FİNANSAL OKURYAZAR OLMALI

İZBAŞ-Web-24-copy-min

SANAYİCİLER DE FİNANSAL OKURYAZAR OLMALI

  • SANAYİCİLER DE FİNANSAL OKURYAZAR OLMALI
  • İZMİR SERBEST BÖLGESİ (İZBAŞ) YÖNETİM KURULU BAŞKANI EYÜP SEVİMLİ: “TÜRK EKONOMİSİNİN YAPISAL SORUNLARI, KONTROLÜMÜZ DIŞINDAKİ DEĞİŞKENLERİ CİDDİ BİRER RİSK FAKTÖRÜ OLARAK KARŞIMIZA  ÇIKARIYOR.”
  • TRASTA CEO’SU YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR BÜLENT GÖRER: “BUGÜNÜN DÜNYASINDA İŞLETME YÖNETİCİLERİNİN FİNANSAL OKURYAZARLIK SEVİYESİ HAYATİ ÖNEMDE”

 

İzmir Serbest Bölgesi Sürekli Eğitim Merkezi (İZSEM), Bölge katılımcısı firmalara değer yaratacak konferanslar dizisine devam ediyor. Bu kapsamda düzenlenen “İşletmelerde Finans, Risk Yönetimi, İç Denetim ve Yönetim” başlıklı konferans, İZBAŞ Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

İZBAŞ Mali ve Mevzuat Danışmanı Prof. Dr. Keramettin Tezcan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen konferansta; TRASTA CEO’su Yeminli Mali Müşavir Bülent Görer, TRASTA Yönetici ortakları Özgün Çınar ve Dr. Kemaleddin Dilbaz konuşmacı olarak yer aldı.

 

// “RİSKLERİMİZİ YÖNETMEK ZORUNDAYIZ”

İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli konferansın açılışında yaptığı konuşmada; risklerin ve iç denetim mekanizmalarının ulusal ve uluslararası standartlara göre proaktif şekilde yönetilmesinin, şirketlerin kurumsal yapılarının sürdürülebilir başarısı için kritik önem taşıdığına dikkat çekti.

İZSEM bünyesindeki konferanslarda, işletmelerin sağlıklı iktisadi ve finansal kararlar almalarına katkıda bulunmayı temel amaç olarak belirlediklerini kaydeden Sevimli, Türk ekonomisinin barındırdığı yapısal sorunların, sanayicilerin kontrolü dışındaki değişkenleri ciddi birer risk faktörü olarak ortaya çıkardığını vurguladı.

 

// “FİNANSAL YAKLAŞIMLAR DEĞİŞTİ”

TRASTA CEO’su Yeminli Mali Müşavir Bülent Görer, yüksek seviyeli belirsizliklerin olduğu bugünün dünyasında işletme yöneticilerinin finansal okuryazarlık seviyesinin hayati önem kazandığını belirtti. Bu kapsamda finansal yaklaşımların tamamıyla değiştiğini söyleyen Görer, “Geçmişte vergi dairelerine mali tablo sunmak yeterli iken bugün iş finansal planlama yapmaya; geçmişte bilanço gelir tablosu yapmak yeterli iken bugün iş bütçe analizleri yapmaya, kâr dağıtım ve nakit akış tabloları yapmaya evrildi.” dedi.

 

// HALKA ARZLAR NE KAZANDIRIYOR?

Konferans kapsamında, TRASTA Yönetici Ortağı Dr. Kemaleddin Dilbaz son dönemde iş dünyasının gündeminde sıklıkla yer alan “Halka Arz ve Sermaye Piyasaları” başlığında tecrübelerini paylaştı. Dilbaz, halka açılma süreçlerinin işletmeler açısından finansman, likidite, tanıtım, kurumsallaşma, ikincil halka arz imkânı, kredibilite ve globalleşme başlıklarında önemli avantajlar sunduğunu vurgularken; halka arz süreçlerine ilişkin SPK ve Borsa mevzuatında yer alan temel düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

TRASTA Yönetici Ortağı Özgün Çınar ise “İşletmelerde Risk Yönetimi ve İç Denetim” başlığında tecrübelerini katılımcılarla paylaştı. Risk Yönetimi ve İç Denetim süreçlerinin birbirinden ayrı disiplinler olmadıklarını sözlerine ekleyen Çınar; Sertifikalı Usulsüzlük Denetçileri Birliği’nin 133 ülke ve 2.110 vakayı kapsayan çalışmasında her yıl ciroların yüzde 5’inin usulsüzlükler nedeniyle kaybedildiğinin ortaya çıktığına işaret etti.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter