ŞENER GENÇER’İN ÖNERİSİ KİMYA SEKTÖRÜ GÜNDEMİNE BOMBA GİBİ DÜŞTÜ

Egeplasder 30 copy

ŞENER GENÇER’İN ÖNERİSİ KİMYA SEKTÖRÜ GÜNDEMİNE BOMBA GİBİ DÜŞTÜ

  • ŞENER GENÇER’İN ÖNERİSİ KİMYA SEKTÖRÜ GÜNDEMİNE BOMBA GİBİ DÜŞTÜ:
  • “DEVLET TOGG MODELİ İLE PETROKİMYAYA YENİDEN YATIRIM YAPMALI”
  • EGE PLASTİK SANAYİCİLERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI ŞENER GENÇER:
  • “TOGG ÖRNEĞİNDE OLDUĞU GİBİ DEVLET BABAYİĞİTLER İLE EL ELE VEREREK, %88 ORANINDA İTHALATA BAĞIMLI OLDUĞUMUZ PETROKİMA SEKTÖRÜNE YENİDEN YATIRIM YAPMALI.”
  • “İTHALATA BAĞIMLILIĞIMIZIN YÜZDE 100’E ULAŞMASI İLE İTHALAT DEVLERİ TÜM KOBİ’LERE İSTEDİĞİ FİYATI DAYATIR.”
  • “PETKİM 15 YILDIR ÖZEL SEKTÖR YÖNETİMİNDE, ANCAK ÜRETİMİNDE ARZU ETTİĞİMİZ ARTIŞ OLMADI.”

 

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından düzenlenen Plastik Sektörü Değerlendirme Toplantısı, İzmir Hyatt Regency Oteli’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün ile İzmir ve Ege Bölgesi’ndeki Plastik sektörü temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ege Plastik Sanayicileri Derneği (EGEPLASDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkan Yardımcısı Şener Gençer’in önerisi ise sektörün gündemine adeta bomba gibi düştü.

 

// YERLİ ÜRETİMİN PAYI %12

Türkiye’nin yerli petrokimyasal üretimindeki sorunun, 40 yılı aşkın süredir çözümsüz kaldığını vurgulayan Gençer, yerli üretimin payının yüzde 12’ye kadar düştüğünü belirterek, “Bu durumun devam etmesi halinde, global petrokimya üreticilerinin ithalat cennetine çevirdikleri ülkemiz, bu kez ithalatçıların istedikleri gibi fiyat dayatacakları bir ülke haline gelecektir. Bunu önlemenin yolu yerli ve milli otomobilimiz TOGG örneğinde olduğu gibi devletin oyun kurucu ve yatırımcı olarak sektörde yeniden yer almasından geçmektedir.” dedi.

Türkiye’nin yerli petrokimya üreticisi Petkim’in 15 yıldır özel sektörün yönetiminde olmasına rağmen, üretiminde dikkat çekici bir artış yaşanmadığına dikkat çeken Şener Gençer, buna karşılık sektörün talepteki artış oranının, Türkiye’nin büyüme hızının çok üzerinde olduğunu ve yerli üretimin payının son 15 yılda %20’den %12’ye kadar düştüğü bilgisini verdi.

 

// “TOGG MODELİ PETROKİMYADA DA UYGULANABİLİR”

SASA ve Rönesans Grubu gibi şirketlerin Adana’da devam eden Polipropilen ve PTA yatırımlarından büyük heyecan duyduklarını kaydeden EGEPLASDER Başkanı Şener Gençer, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu yatırımların bir an önce devreye alınmasını elbette heyecanla bekliyoruz. Ancak bu ürünlerin dışında Türkiye’nin net ithalatçı olduğu onlarca ürün bulunuyor. Bu veriler ışığında sektörümüz ve kamuoyumuzla paylaşacağımız radikal önerimiz şudur:

Devletimizin dünyadaki gelişmeleri ve sektörel trendleri doğru okuyarak, ölçek ekonomisini gözeterek yeniden petrokimya sektörüne yatırımcı olarak girmesi gerektiğini düşünüyoruz. Özel sektörün mevcut ve planlanan yatırımlarını engellemeden ve onlara rakip olmadan devletin de petrokimyaya yatırım yapabileceğine inanıyoruz.  

Yerli otomobil projemiz TOGG’da nasıl devlet ve babayiğitler olarak gösterilen özel sektör şirketleri el ele vererek muhteşem bir başarı hikâyesi yazdıysa, petrokimyada da benzer strateji uygulayabiliriz. Devlet, Petkim’in ve diğer şirketlerimizin ürettikleri ürünleri değil; ülkemizde üretilmeyen ya da çok yüksek oranda ithalata bağımlı olduğumuz katı ve sıvı petrokimyasalları üretebilir. Kamu otoritesi tüm paydaşları bir masa etrafında toplayarak bu planlamayı rahatlıkla yapabilir. Petrokimya; bilgi, sermaye ve teknoloji yoğun bir sektördür. Dolayısıyla tüm yatırımları özel sektörden beklemek hakkaniyetle bağdaşmıyor.

Devlet Petkim’i kurdu, büyüttü ve özelleştirdi. Yeniden ve tam entegrasyona dayalı bir petrokimya kompleksi rahatlıkla kurabilir. Dünyanın en büyük petrokimya şirketlerinin kamu yönetimi ağırlıklı ya da devletin ortaklığındaki şirketler olduğu unutulmamalı. Türkiye’de petrokimyada sektöründe kim hangi üretimi yaparsa yapsın, bir başkasına rakip olamaz. Bu yatırım aynı zamanda Türkiye’nin dış ticaret açığı ve cari açığına pozitif yönde etki edecektir.”

 

// “İTHALAT BAĞIMLILIĞI, ACIMASIZCA İSTİSMAR EDİLİYOR.”

Türkiye’nin petrokimyasal ürünlerdeki ithalat bağımlılığının kabul edilebilir sınırların çok üzerinde olduğuna işaret eden Gençer, Türkiye’ye ürün satan şirketler tarafından bu durumun acımasızca istismar edildiğini hatırlattı.

“Çünkü herkes biliyor ki, biz üretmek için o hammaddeyi ithal etmek durumundayız. Aksi halde dünyanın 7’inci Avrupa’nın 2’inci büyük üretim gücüne sahip plastik sektörümüzü çalıştıramayız.” diyen Gençer; otomotivden tekstile, inşaattan tıbbi malzemelere, kimyadan boyaya kadar en temel ihracatçı sektörlerin bu ürünleri üretimlerinde kullanmak zorunda olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter