TARIMDA “JEOTERMAL DEVRİMİ” GELİYOR

JED - Web 5 copy

TARIMDA “JEOTERMAL DEVRİMİ” GELİYOR

 • TARIMDA “JEOTERMAL DEVRİMİ” GELİYOR
 • TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA KURULAN JEOTERMAL SERALAR TARIMDA REKOLTEYİ ARTIRIRKEN, ÜRETİMDE KULLANILAN ENERJİ MALİYETİNİ EN AZA İNDİRİYOR.
 • JEOTERMAL ENERJİ DERNEĞİ (JED) YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ KINDAP:
 • “HALEN 4 BİN 500 DÖNÜM SEVİYESİNDE OLAN JEOTERMAL SERA ALANIMIZI 10 YIL İÇİNDE 100 BİN DÖNÜME ÇIKARARAK DÜNYANIN LİDER ÜLKESİ OLABİLİRİZ.
 • “JEOTERMAL SERALAR, YILIN 12 AYI TARIMSAL ÜRETİM YAPMAYI SAĞLARKEN, TROPİKAL BİTKİ VE MEYVE ÜRETİMİ GİBİ KATMA DEĞERİ ÇOK YÜKSEK ALANLARDA ÜLKEMİZİ DÜNYADA MARKA HALİNE GETİREBİLİR.”

 

Jeotermal kaynak zenginliği açısından Avrupa’nın lider, dünyanın dördüncü ülkesi olan Türkiye; jeotermal seracılık uygulamaları ile dünyada söz sahibi olmaya hazırlanıyor.

Sağlıklı ve uygun maliyetli gıdaya erişimde hayati rol üstlenen jeotermal seralar Türkiye’nin pek çok yerinde kurulmaya başlanırken; yerli, temiz ve sürdürülebilir bir kaynak olan jeotermal ile seraların enerji maliyetleri minimuma indiriliyor.

 

// HEDEF 10 YILDA 100 BİN DÖNÜM JEOTERMAL SERA

Türkiye’deki jeotermal sera uygulamaları hakkında bilgi veren Jeotermal Enerji Derneği (JED) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap, halen 4 bin 500 dönüm seviyesinde olan sera alanının ülke potansiyelinin çok altında olduğunu belirterek, “Doğru politikalar ve teşvik mekanizmaları ile 10 yıl içerisinde 100 bin dönüm sera alanına rahatlıkla ulaşabiliriz. Bu sera alanı ile tarımda 100 binin üzerinde yeni istihdam sağlarken, sağlıklı ve ucuz gıdaya erişimi kolaylaştırabiliriz. Bunun için ayaklarımızın altındaki güneş olarak adlandırdığımız jeotermali ülke ekonomisi açısından değerini iyi anlamamız ve sonuna kadar ondan yararlanmamız gerekiyor.” dedi.

 

// DÜNYANIN ÜRETİM MERKEZİ OLABİLİRİZ

Jeotermal seraların tarım sektörünün en önemli problemi olan üretimde kalite ve verimlilik sorunlarının aşılması için anahtar rol üstlendiğine dikkat çeken Kındap, jeotermal seraların sayısının artması ile Türkiye’nin topraksız tarım uygulamalarında dünyanın üretim üssü olma potansiyeline sahip olduğunu vurguladı.

Türkiye’de mevcut jeotermal seraların, gelişmiş ülkelerin seracılıkta sağladıkları verimliliği fazlasıyla yakaladığı bilgisini veren Kındap, geleneksel tarım ürünlerini istenilen ölçekte ve her mevsimde üretme imkanı sağlayan seraklarda, tropikal ürünler başta olmak üzere katma değeri ve ihracat kabiliyeti yüksek tarım ürünlerinin üretiminin de mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

 

// “TDİOSB’LER JEOTERMAL İLE BİRLİKTE KURGULANMALI”

Tarıma Dayalı İhtisas OSB’lerin (TDİOSB) de jeotermal enerji kaynakları ile birlikte kurgulanması gerektiğine işaret eden JED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hemen her gün bir ilimizde jeotermal seraların kuruluş haberlerini okuyoruz. Bu durumun bizi ne kadar mutlu ettiğini anlatamayız. Jeotermal seraların önemine yönelik farkındalığın artmasını sağlayan Bakanlığımıza ve Valilerimize çok teşekkür ediyoruz. İzmir- Dikili’de 3 bin dönüm alanda kuruluş çalışmaları süren Tarıma Dayalı İhtisas OSB’de yatırımcılar tahsislerini tamamlamış durumdalar. Balıkesir-Gönen’de kuruluş çalışmaları süren TDİOSB, 8 bin dönüm büyüklüğü ile sadece ülkemizin değil, dünyanın en büyüğü olacak. Tarımda yaşanan katma değer sorunun aşılmasında bu üretim merkezleri çok önemli işlev yüklenecek. Jeotermal seralar ile birlikte inşa edilecek sebze ve meyve kurutma tesisleri ile Türkiye olarak tarımsal katma değer zincirinin her halkasında yerimizi almış olacağız. Jeotermal seralar yılın 12 ayı tarımsal üretim yapmayı sağlarken, tropikal bitki ve meyve üretimi gibi katma değeri çok yüksek alanlarda ülkemizi dünyada marka haline getirebilir.  Jeotermal, yenilenebilir enerji kaynakları arasında çoklu ve entegre kullanıma imkan tanıyan tek kaynak olma özelliği taşıyor.  Aynı jeotermal kaynakla elektrik üretebilir, konutları ısıtabilir, jeotermal seralarda üretim yapabilir, termal turizm, tropikal balıkçılık yapabilir, jeotermal kaynakların içindeki kıymetli madenleri ayrıştırabiliriz.”

 

 

İŞTE TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA KURULAN JEOTERMAL SERA UYGULAMALARI

 • Türkiye’de 21 adet Tarıma Dayalı İhtisas OSB kuruldu. Bunlardan İzmir-Dikili (3 bin dönüm), Denizli Sarayköy 700 dönüm) ve Ağrı-Diyadin’de (1,3 bin dönüm) kurulan TDİOSB’ler jeotermal kaynakla ısıtılacak.
 • Balıkesir Gönen’de 8 bin dönümde kuruluş çalışmaları süren TDİOSB, sadece Türkiye’nin değil dünyanın en büyük projesi olacak. 10 milyar TL’ye mal olacak proje 10 bin kişiye istihdam sağlayacak.
 • Türkiye’nin en zengin jeotermal kaynağa sahip illerinin başında gelen Afyonkarahisar’da 3 bin alanda kurulması planlanan Jeotermal Kaynaklı Sera TDİOSB çalışmalarına başlandı. Proje kapsamında %75’i kadın olmak üzere doğrudan 3 bin 500 kişiye istihdamsağlanacak.
 • Manisa Kula’da 135 dönüm alanda kurulma çalışmaları süren Jeotermal Sera Projesi 2023 yılı sonunda üretime başlayacak.
 • Kayseri Kocasinan’da bin 200 dönüm alanda Jeotermal Isıtmalı Tarıma Dayalı Sera OSB çalışmaları başladı. İki yıl içinde bacasız fabrikaların devreye alınması hedefleniyor.
 • Uşak Banaz’da 2 bin 400 dönüm alanda kurulacak Jeotermal Kaynaklı Sera İhtisas OSB’de 25 sera işletmesi faaliyet gösterecek.
 • Balıkesir Bigadiç’te 2 bin 400 dönüm alana Tarıma Dayalı Sera İhtisas OSB kurulacak.
 • Sakarya’da 25 dönüm alan üzerinde hayata geçirilen jeotermal serada 8 farklı domates türü yetiştirilmeye başlandı.
 • Ankara Haymana’da 10 dönümlük alanda hayata geçirilen jeotermal sera projesinde ilk hasat yapıldı.
 • Kayseri Kocasinan Tarıma Dayalı İhtisas OSB, tüzel kişilik kazanarak Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı 37’inci OSB oldu.
 • Alarko, Türkiye’nin mevcut kapasitesini ikiye katlayarak, tamamlandığında 5 bin dönüme ulaşacak jeotermal sera yatırımı yapacak. 600 dönümde üretim bu yıl tamamlanırken 4 bin 500 kişilik istihdam sağlanacak.
 • Erzurum’da 10 dönümlük bir alanda faaliyet gösteren Biyokütle Enerjisi Destekli Jeotermal Sera’da üretim başladı.
 • Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde yer alan jeotermal serada üretim başladı.
 • Çanakkale Ayvacık Tarıma Dayalı Jeotermal Kaynaklı Sera İhtsas OSB’nin çalışmaları sürüyor.
 • Edremit Sera (Süs Bitkileri) TDİOSB içinde modern ve teknolojik seralarda, katma değeri yüksek süs bitkileri ve çiçek üretiminin gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Edremit TDİOSB’de toplam 640 dönüm alanda süs bitkileri ve çiçekçilik yapan modern teknolojik seralar kurulması planlanıyor.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter