TÜRKİYE’NİN RÜZGÂR BAŞKENTİ İZMİR…

windbaba-19910281282

TÜRKİYE’NİN RÜZGÂR BAŞKENTİ İZMİR…

  • HER BEŞ RÜZGÂR ENERJİSİ SANTRALİNDEN BİRİNE EV SAHİPLİĞİ YAPAN İZMİR, BİN 798 MEGAVAT KURULU GÜCÜ İLE TÜRKİYE’NİN RÜZGÂR BAŞKENTİ KONUMUNDA…
  • WINDBABA STRATEJİK ÇÖZÜM ORTAĞI BY DANIŞMANLIK KURUCUSU BÜLENT YÜCE: “İZMİR VE EGE BÖLGESİ’NDE TEKNİK MÜHENDİSLİK EĞİTİMİ ALAN GENÇLERİMİZİN SEKTÖRE İLGİSİ GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR.”
  • “MÜHENDİSLİK FAKÜLTELERİMİZDE, RÜZGÂR ENERJİSİNE ODAKLANAN BİR PROGRAM BULUNMUYOR. BU ÖNEMLİ BİR EKSİKLİK.”
  • “2 BİN MEGAVAT’LIK ÖNLİSANS KAPASİTE TAHSİSİNİN 5 KEZ ERTELENMESİ VE SONRASINDA İPTAL EDİLMESİ YATIRIMCI GÜVENİNİ ZEDELİYOR”
Son on beş yılda kaydettiği dünya ölçeğinde başarı ile rüzgâr enerjisi kurulu gücünü 182 kat artırarak 2020 yılı sonunda 9 bin 305 Megavata (MW) çıkaran Türkiye, bu başarısı ile Avrupa’da 7’inci sırada yer alıyor. İzmir ise bin 798 MW kurulu güç ile açık ara “Türkiye’nin Rüzgâr Enerjisi Başkenti” olma unvanını koruyor. Her beş rüzgâr türbininden birisine ev sahipliği yapan İzmir, Türkiye’de faaliyet gösteren dört rüzgâr kanadı fabrikasının tümüne ev sahipliği yapma özelliğine de sahip.
// GENÇLERİN İLGİSİ ARTIYOR
Geleceğini rüzgâr enerjisi sektöründe şekillendirmek isteyen gençlere online eğitim ve belgelendirme fırsatı sunan Windbaba’nın Stratejik Çözüm Ortağı ve Akredite Kobi Danışmanı Bülent Yüce, pandeminin etkisi ile tüm üretim süreçlerinin olumsuz etkilendiği 2020 yılında bin 225 Megavat kurulu gücü devreye alan Türkiye’nin, tüm olumsuz koşullara rağmen 2016 yılında elde edilen bin 402 Megavat’lık yıllık kurulu güç rekoruna çok yaklaştığını belirtti.
2020 yılında sektörün %15 büyümesinin, istihdam boyutu ile de önemli olduğuna dikkat çeken Yüce, her yıl daha fazla teknik eğitim alan gencin geleceğini rüzgâr enerjisi sektöründe aradığını kaydetti. Yaşanan ilgiyi, Windbaba’dan eğitim talebinde bulunan ve üniversitelerin Makine, Elektrik-Elektronik, Endüstri, Enerji Yönetimi gibi mühendislik dallarında eğitim gören gençlerin sayısındaki artışla ölçtükleri bilgisini veren Bülent Yüce, şöyle devam etti:
// “DÜNYA MÜHENDİSİ” OLMA ŞANSI 
“İzmir ve Ege Bölgemiz, rüzgâr enerjisinde ciddi bir mukayeseli üstünlüğe sahip. Bin 798 MW kurulu güce ulaşan İzmir’i bin 220 MW ile Balıkesir ve 751 MW ile Çanakkale izliyor. İzmir’in de içinde yer aldığı Ege Bölgesi, 3 bin 511 MW kurulu güç ile ülkemizin en yüksek RES yatırımının yapıldığı bölge olarak öne çıkıyor. Türkiye’nin 2030 yılında RES kurulu gücünün 16 bin Megavata çıkacak olması, mevcut yatırımların yaklaşık iki katının gelecek on yılda yapılması anlamına geliyor. Böylesine dinamik ve büyüme potansiyeline sahip bir sektöre gençlerimizin ilgisi bizleri de çok memnun ediyor. Bu hızlı döngünün içinde teknik bilgi ve donanımı yüksek her seviyedeki çalışana olan ihtiyaç artmaya devam edecek. Ülkemizdeki yatırımlarda kendilerini kanıtlayan gençlerimiz, tıpkı ‘dünya vatandaşı’ tanımında olduğu gibi ‘dünya mühendisi’ olarak pek çok ülkedeki yatırımlarda görev alma ve iyi bir gelir seviyesi elde etme şansına sahip olabiliyor. Ancak Türkiye’deki üniversitelerimizin mühendislik fakültelerinde, rüzgâr enerjisine odaklanan bir program yok ve bu önemli bir eksiklik. Windbaba olarak, sektöre adım atmak ve daha yakından tanımak isteyen gençlere bu olanağı sunuyor, eğitimlerde bulamayacakları spesifik konularda eğitim almalarını sağlıyoruz.”
Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter