WINDBABA’DAN ÇANDARLI LİMANI İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİSİ

windbaba-basin-bulteni-1278367 (1)

WINDBABA’DAN ÇANDARLI LİMANI İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİSİ

  • WINDBABA STRATEJİK ÇÖZÜM ORTAĞI DR. ÖMER EMRE ORHAN: “ÇANDARLI LİMANI’NIN MEVCUT HÂLİ İLE KATMA DEĞER YARATIR BİR NOKTAYA ULAŞMASI İÇİN DENİZÜSTÜ RES’LERE UYGUN HALE GETİRMELİYİZ.”
  • “ÇANDARLI LİMANI İLE TÜRKİYE VE İZMİR’İN BÜYÜK POTANSİYEL VAAT ETTİĞİ DENİZ ÜSTÜ RÜZGÂR ENERJİSİ SANTRALLERİNİN EKİPMAN ÜRETİMİNDE ULUSLARARASI BİR HUB OLABİLİRİZ.”
  • “BUGÜNE KADAR YAPILAN 150 MİLYON DOLAR YATIRIMIN DAHA VERİMLİ KULLANILMASINI SAĞLAYABİLİRİZ.” 
Mayıs 2011’de büyük umutlarla temeli atılan ve bugüne kadar yaklaşık 150 milyon dolar yatırım yapılan Çandarlı Limanı’nın akıbetinin ne olacağı belirsizliğini koruyor.
2013 ve 2015 yıllarında işletme ihalesine çıkılmasına rağmen teklif veren firma bulunmayan Çandarlı Limanı’nın Deniz üstü Rüzgar Enerjisi Santrallerine odaklanan bir cep serbest bölgesi olması önerisi geldi. Rüzgâr enerjisi sektöründe Türkiye’nin ilk online eğitim ve belgelendirme fırsatı sunan platformu Windbaba’nın Stratejik Çözüm Ortağı ve Yenilenebilir Enerji Danışmanı Dr. Ömer Emre Orhan; bugün sıfır noktasında olmasına rağmen, yakın gelecekte Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de dev kapasitelere ulaşacak Deniz üstü Rüzgâr Enerjisi (DRES) yatırımları için Çandarlı Limanı’nın rahatlıkla uluslararası ölçekte bir üretim merkezi olabileceğini söyledi.
// BU COĞRAFYADA İZMİR TEK 
Çandarlı Liman sahasının çok yakınında 2022 yılı itibarıyla ESBAŞ tarafından inşasına başlanacak olan Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nin (BASBAŞ) yenilenebilir ve temiz enerji yatırımlarına odaklanması ile bölgede yüksek bir ihracat potansiyeli de oluşacağına dikkat çeken Orhan, “Deniz üstü RES’lerde teknolojik gelişim baş döndürücü seviyede. Bugüne kadar Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de başta derinlik sorunu olmak üzere çeşitli nedenlerle kurulum yapılamayan DRES’ler, yüzer temelli teknolojilerin hızla gelişmesi ile artık derinlikten bağımsız olarak kurulabiliyor. Bu coğrafyada İzmir’den başka rüzgâr enerjisinde çok güçlü ana ve yan sanayi yatırımlarına sahip olan, çok iyi yetişmiş insan kaynağı olan, sektörü tanıyan bir kamuoyuna sahip başka bir kent bulunmuyor. Tam bir kümelenme merkezi olan İzmir, bu avantajını üretime ve yüksek katma değere çevirirse bölgenin kaderini de değiştirebilir.” dedi.
// “KAMU OTORİTESİNE İYİ ANLATILMALI” 
Bu heyecan verici projenin kamu otoritelerine ve karar alıcılara çok iyi anlatılması gerektiğine dikkat çeken Dr. Orhan, Deniz üstü RES’lerde kanat ve ekipman büyüklüklerinin karada inşa edilen santrallere göre çok daha büyük olduğunu, bu nedenle denizin hemen yanında imalatların yapılmasının büyük önem taşıdığını ifade etti. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın farklı noktalarında da bu üretimlerin hep liman sahalarında tahsis edilen serbest bölgelerde ya da organize bölgelerde yapıldığını anımsatan Dr. Orhan, şu değerlendirmeyi yaptı:
// KÜRESEL PAZAR 4 KAT ARTACAK
“Deniz üstü RES’ler tüm dünyadaki yenilenebilir enerji aktörlerinin odaklandıkları, yatırım ikliminin ciddi şekilde güçlendiği bir alan. Biz de Windbaba olarak bu konuya eğitim planlarımızda geniş yer veriyor ve kariyerini rüzgâr enerjisi sektöründe şekillendirmek isteyen gençlerimize destek oluyoruz. Çandarlı Limanı’na bugüne kadar yapılan yaklaşık 150 milyon dolar kaynağın boşa gitmemesi için hep birlikte el ele verip bu alanı dünyada örnek gösterilecek bir noktaya getirmeliyiz. İzmir’in güncel durumu düşünüldüğünde kamu, özel sektör ve genel halk desteği ile bunun kesinlikle yapılabileceğine olan inancımız tam. Sektörümüzün ilk ve tek eğitim platformu olarak ülkemizin bu yatırım, üretim ve ihracat fırsatını görmesi ve hızlı karar alarak sektörün dev yatırımlarına ev sahipliği yapması gerektiğini düşünüyoruz. Global Rüzgâr Enerjisi Konseyi (GWEC) verilerine göre 2025 yılında karasal RES pazarı yıllık 88 bin 300 MW’a, deniz üstü pazarı ise dört kat artışla yıllık 23 bin 900 MW’a yükselecek. İzmir 4 kanat fabrikasının yanı sıra üç ayrı kule ve bir jeneratör fabrikasına da ev sahipliği yapıyor. Avrupa’da dahi yenilenebilir enerjide bu ölçekte kümelenen başka bir şehir bulunmuyor. Yine kurulmuş fakat henüz devreye girmemiş bir nasel fabrikası da bulunuyor. Bu fabrika da devreye girerse, İzmir bir rüzgar türbininin tüm parçalarının üretildiği dünyadaki tek şehir haline gelebilir. Bunun getireceği prestij tartışılmaz çok etkili olacaktır. Bugüne kadar edindiği üretim tecrübesi ile İzmir; Karadeniz, Ege ve Akdeniz havzasındaki 30’dan fazla ülkeye doğrudan üretim yapabilir konumda. Sektördeki altyapısı ve kümelenme başarısı ile bu alanda rahatlıkla üretim üssü olabilir.”
Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter