YAZ SICAKLARINA DİKKAT

YAZ SICAKLARINA DİKKAT

YAZ SICAKLARINA DİKKAT

YAZ SICAKLARINA DİKKAT
SAĞLIĞINIZ İÇİN SICAKLARDA YAPILMASI VE YAPILMAMASI GEREKENLER…
Yaz mevsiminin kendisini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı, deniz suyunun iyice ısındığı, hafta sonları şehirlerin adeta boşalıp tatil merkezlerinin dolup taştığı, keyifli, bir o kadar da bunaltıcı günlerin içindeyiz.
Her mevsimin güzellikleri olduğu kadar riskli tarafları da var şüphesiz. Dikkat edilmezse sağlığımızı en çok etkileyecek mevsim ise şüphesiz yaz mevsimi ve dolayısıyla aşırı sıcaklar. Yaz aylarında sıcakların artması ile ishal, mide, bağırsak ve cilt enfeksiyonları ile yanlış klima kullanımına bağlı rahatsızlıklarda artış yaşanıyor.
Peki bu mevsimin tadını çıkarmak ve sağlığımızı etkileyecek risklerden korunmak için nelere dikkat etmeliyiz, bireysel olarak ne gibi önlemler almalıyız? Sizler için derledik…
Sıcak çarpması belirtileri
Sıcaklığın aşırı yükselmesiyle yaz aylarında çok fazla görülen sıcak çarpmasının en önemli belirtileri; Yüksek ateş, terleyememe, sinir sistemi bozuklukları, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, bulantı, nabız hızlanması. Daha ileri belirtiler ise algılama ve koordinasyon yeteneğinin bozulması, görme netliğinde bozulma, göz çukurlarının belirginleşmesi, bilincin kaybolması. Bu gibi durumlarda size en yakın sağlık merkezine başvurmanız, hayati tehlikelere neden olabilecek bir durumu engellemek için son derece önemli. 
Bol sıvı ve tuz alımı
Aşırı sıcaktan tuz kaybı ile birlikte, genellikle kol ve bacaklarda veya karında görülebilecek olası sıcak krampları için uzmanlar günde 1-2 bardak tuz içeren sıvı içmeyi öneriyorlar. Burada en önemli konu; kramp girmiş kasa kesinlikle masaj yapılmaması! Sıcaklardan daha az etkilenmek için gün içindeki sıvı tüketimi arttırılmalı, günde en az 15 bardak su içilmeli. Suyun yanısıra, ayran, maden suyu gibi sıvalar da bolca tüketilmeli,  gazlı içeceklerden uzak durulmalı ve sindirimi kolay hafif gıdalar tercih edilmeli. Aşırı sıcaklarda ağır egzersizlerden kaçınmak da son derece önemli. Zira ağır egzersizler vücudun su ihtiyacını arttırıyor…
Öğle saatlerine dikkat
Güneş ışınlarının en etkili olduğu öğle saatlerinde mümkün olduğunca dışarıya çıkmamaya özen göstermek gerekli. Özellikle çocuklar, yaşlılar, hamileler, kalp, şeker ve tansiyon hastaları zorunlu olmadıkça sıcaklığın en yoğun olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamalı. Güneş ışınlarının uzun vadede deri kanserine kadar götüren olumsuz sonuçlarının olduğu bilinciyle özellikle güneşin dik olarak geldiği saatlerde koruyucu faktörlü krem kullanmak önemli. 
Kalp& tansiyon hastaları dikkat!
Kalp, hipertansiyon gibi özel hastalıkları olanlar sıcak yaz mevsiminde daha da dikkatli olmalı, zorunlu değilse dışarı çıkmamalı sıvı ve tuz kaybı konusunda dikkatli olmalılar. Bu hastaların özel durumlarından dolayı aşırı tuz almaları mümkün olmadığından, tuz kaybına daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor. Kalp krizi, migren, diyabet, hipertansiyon hastalıklarının aşırı sıcaklarla tetikleneceği unutulmamalıdır. 
Bol bol duş alın!
Sıcak havalarda serinleyip ferahlamak için sıkça duş alınmalıdır. Böylelikle sıcak havanın olumsuz etkilerini bir süreliğine de olsa üzerinizden atmış olacaksınız.
Kıyafet seçimi
Kıyafet seçimi doğru yapılmalı, hafif, teri emen, ince, pamuklu, bol giysiler giyilmeli. Geniş kenarlı şapkalar güneş ışınlarından korunmada yararlı olabilir. Ayaklarda mantar oluşumunu engellemek için pamuklu çoraplar giyilmeli, ayaklar her gün yıkandıktan sonra iyice kurulanmalıdır.
Açıkta çalışmak zorunda olanlar mümkün olduğunca güneş altında korunmasız kalmamaya, sık sık bol sıvı ve mineral almaya dikkat etmelidirler.
Klima Kullanımı
Yazın bizi hasta eden unsurlardan biri de yanlış klima kullanımı. Klimaların yazın gündüzleri 22-23, geceleri ise 26 derecenin altına düşürülmeden çalıştırılması gerekiyor.
Yaz mevsiminin hepimiz için keyifli ve sağlıklı geçmesi dileklerimizle…
Facebook
Twitter
LinkedIn

Yazarlar

Nefise Yıldız Torun

1981 yılında Bulgaristan Kırcaali kentinde doğan Nefise Yıldız Torun, ilköğrenimini İzmir’de, lise öğrenimini Gürçeşme Lisesi’nde

Melis Şeker

Melis Şeker

2000 yılında İzmir’de doğan Melis Şeker, ilk ve orta öğretimini İzmir’de tamamladı. Eşrefpaşa Anadolu Lisesi’nin

Aziz Eralp Kuru

1990 yılında doğan Aziz Eralp Kuru,  Ege Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden “Onur

İBA Editör

İBA Editör; İBA Stratejik iletişim Danışmanlığı’nda görevli, gündemi ve dünyadaki güncel gelişmeleri yakından takip eden

Hasan Çıkmaz

21.02.1999 Şırnak doğumlu Hasan Çıkmaz, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 1. Sınıf

Servet Girgin

1982 yılında İzmir’ de doğan Servet Girgin; ilk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. 2004

Serkan Aksüyek

1975 yılında İzmir’de doğan Serkan Aksüyek, ilk öğrenimini İstanbul’da, lise öğrenimini İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamladı.

Serap Akyol Aksüyek

1977 yılında İzmir’in Karaburun ilçesinde doğan Serap Akyol Aksüyek, İzmir Kız Lisesi ve Ege Üniversitesi

Son Yazılar

ANTİBİYOTİK CEHENNEMİ

“ANTİBİYOTİK CEHENNEMİ”  Salgın hastalıklar, enerji kaynaklarının tükenmesi, çevre kirliliği… derken insanlık yakın gelecekte çok ciddi

Twitter