147 YILLIK ALMAN DEVİ BÖLLHOFF, İZBAŞ YATIRIMININ TEMELLERİNİ ATTI

İZBAŞ- Web 21 copy

147 YILLIK ALMAN DEVİ BÖLLHOFF, İZBAŞ YATIRIMININ TEMELLERİNİ ATTI

 • 147 YILLIK ALMAN DEVİ BÖLLHOFF, İZBAŞ YATIRIMININ TEMELLERİNİ ATTI
 • PEK ÇOK SEKTÖRE ÖZEL YÜKSEK KATMA DEĞERLİ BAĞLANTI ELEMANLARI VE ENDÜSTRİYEL İŞLEME SİSTEMLERİ ÜRETEN 147 YAŞINDAKİ ALMAN DEVİ, İZBAŞ’TAKİ FABRİKASININ TEMELLERİNİ ATTI.
 • İZMİR SERBEST BÖLGESİ (İZBAŞ) YÖNETİM KURULU BAŞKANI EYÜP SEVİMLİ:
 • “TÜKETİME DAYALI BİR BÜYÜME SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL. BİZİM ARADIĞIMIZ KAZMA VURAN, İSTİHDAM SAĞLAYAN, KATMA DEĞER YARATAN ADAMLARDIR.”
 • “BÖLHOFF’UN TÜRKİYE VE GLOBAL YÖNETİCİLERİNE, ÜLKEMİZE VE İZBAŞ’A DUYDUKLARI GÜVEN NEDENİYLE TEŞEKKÜR EDİYORUM.”
 • BÖLLHOFF YÖNETİM KURULU BAŞKANI MICHAEL BÖLLHOFF:
 • “İZBAŞ’TAKİ FABRİKAMIZDA ÜRETİLECEK TAMAMI FRANSA’YA İHRAÇ EDİLECEK. ÇALIŞANLARIMIZIN TÜMÜ TÜRK OLACAK VE HAMMADDE TEDARİĞİMİZİN TÜMÜ TÜRKİYE’DEN SAĞLANACAK.”
 • “SANAYİ ÜRÜNLERİNDE ÇİN YAVAŞ YAVAŞ DEVRE DIŞI KALIYOR. İŞGÜCÜ MALİYETİ, LOJİSTİK AVANTAJI VE AB PAZARINA YAKINLIĞI TÜRKİYE’Yİ ÖNE ÇIKARIYOR.”

 

Dünyanın en önde gelen bağlantı elemanları ve endüstriyel işleme sistemleri üreticisi Böllhoff’un İzmir Serbest Bölgesi’ndeki (İZBAŞ) fabrika yatırımının temelleri atıldı.

1877 yılında Wilhelm Böllhoff tarafından kurulan şirket, bugün 25 ülkede 14 üretim tesisi ile faaliyetlerini sürdürüyor. İzmirli ünlü mimar Şükrü Kocagöz’ün tasarımını yaptığı fabrikanın yaklaşık 850 milyon TL’ye mal olması ve bu yılın üçüncü çeyreğinde devreye alınması öngörülüyor.

 

// %90 DOLULUK, SEÇİCİ DAVRANIŞ

Temel atma töreninde konuşan İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli,  yüzde 90 doluluk seviyesine ulaşan Bölgede yeni yatırımlar için tahsis edilecek çok sınırlı alan kaldığını vurguladı. Yatırım yapmak isteyen şirket temsilcileri ile yaptıkları görüşmelerde son derece titiz ve seçici davrandıklarının altını çizen Sevimli, “Ülkemize ve kentimize daha yüksek katma değer yaratan, çevre ile dost, insana saygılı, enerji verimliliğini gözeten, ihracata odaklanan, ülkemizi yeni teknolojilerle tanıştıran yatırımlara öncelik vermekteyiz. Bu açıdan baktığımızda; 147 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan, dünyanın en önde gelen bağlantı elemanları ve endüstriyel işleme sistemleri üreticisi Böllhoff’un yatırımını bölgemizde yapmış olmasını çok önemsiyoruz.” dedi.

 

// “BİZE KAZMA VURAN ADAMLAR LAZIM”

Türk ekonomisinin yaşadığı sorunların çözümünde doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının taşıdığı öneme dikkat çeken Eyüp Sevimli, tüketime dayanan bir büyüme modelinin sürdürülebilir   başarı şansının olmadığına işaret etti.  Türkiye’nin üretimi hedefleyen, istihdam yaratan, katma değer üreten fabrika yatırımlarına ihtiyacı olduğunu kaydeden Sevimli şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hemen her konuşmamda vurguladığım gibi ülkemizin aradığı insanlar ‘kazma vuran adamlar’dır. İşte Böllhoff bu yatırımı yaparken sadece İZBAŞ’ın üstünlüklerine değil, ülkemizin yatırım ortamına da güvenerek adımlarını attı. Yaşam ve üretim yolculuğunun hiç bitmeyen bir öğrenme  sanatı olduğunu biliyoruz. Temelleri 1877 yılında atılan Böllhoff, 147 yıldır daha iyi ve daha kaliteli üretimin nasıl yapılabileceğini araştıran ve öğrenen bir şirket. Global bir şirket olan Böllhoff’tan, aynı sektörde faaliyet gösteren şirketlerimizin öğrenecekleri ve Böllhoff ile paylaşacakları çok önemli bilgi ve tecrübeleri olduğunu düşünüyorum. En önemli dış ticaret ve ihracat partnerimiz olan Almanya’nın bugünkü kalkınmışlık seviyesine ulaşmasında, 1960’lı yılların başında göç eden vatandaşlarımızın çok önemli katkısı olmuştu. Aradan 60 yıl geçtikten sonra, ülkelerimizin el ele verdiği bu kalkınma, sanayileşme yolculuğuna tanık olmak bizlere ayrı bir keyif veriyor.

 

// TÜM TEDARİK TÜRKİYE’DEN

Temel atma törenine şirketin üst yöneticileri ile birlikte katılan Böllhoff Yönetim Kurulu Başkanı Michael Böllhoff ise toplamda 850 milyon TL’ye mal olması beklenen yatırımın, bu yılın üçüncü çeyreğinde devreye alınmasını hedeflediklerini söyledi.

İZBAŞ fabrikasında üretilecek ürünlerin tamamının, Böllhoff’un Fransa’daki tesislerinde kullanılmak üzere bu ülkeye ihraç edileceği bilgisini veren Michael Böllhoff, çalışanların tamamının Türk personelden oluşacağını, kalıplardan hammaddeye kadar tüm tedariğin Türkiye’den sağlanacağını belirtti.

İZBAŞ yatırımını yaparken, pek çok parametreyi dikkate aldıklarını kaydeden Böllhoff, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

// “İZBAŞ’IN YAKLAŞIMI ETKİLİ OLDU”

“İZBAŞ’ın İzmir kent merkezine, kuzey ve güney limanlarına yakınlığı, çözüm odaklı profesyonel kadrosu yatırımızda etkili oldu. Çin ve Uzakdoğu ülkeleri sanayi üretiminde devre dışı kalmaya başladılar. Türkiye gerek işgücü maliyetleri, lojistik avantajları ve AB pazarlarına olan yakınlığı ile daha fazla öne çıkıyor.  Bu özellikler bizler için büyük avantaj. Bu fabrikamızda üretilecek ürünlerin tamamı Fransa’daki tesislerimizde kullanılmak üzere ihraç edilecek. Türkiye’ye yatırım yapmaktan ve bu güzel ülkede gördüğümüz sıcak ilgiden son derece memnunuz. Bir an önce üretime başlamak için sabırsızlanıyoruz.”

Konuşmaların ardından Böllhoff İzmir Fabrikası’nın temellerine ilk harç Eyüp Sevimli ve Michael Böllhoff tarafından atıldı.

 

BÖLLHOFF’TAN KISA KISA

 • Temelleri 1877 yılında Wilhelm Böllhoff tarafından atılan şirket, bugün 25 ülkede 14 üretim tesisi ile faaliyetlerini sürdürüyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Michael Böllhoff, ailenin 4. kuşak temsilcisi olarak görev yapıyor.
 • 25 ülkede 14 üretim tesisi bulunan şirket; otomotivden rüzgâr enerjisine, havacılıktan beyaz eşyaya kadar pek çok sektöre özel üretimler yapıyor.
 • TE Mühendislik tarafından inşa edilecek fabrikanın, bu yılın üçüncü çeyreğinde devreye alınması planlanıyor.
 • Fabrikada ilk aşamada tamamı Türk olmak üzere 75 personel istihdam edilecek.
 • Otomotiv sektörüne odaklı olarak üretim yapacak Böllhoff İzmir Fabrikası’nda üretilecek ürünlerin tamamı, şirketin Fransa’daki tesislerine kullanılmak üzere bu ülkeye ihraç edilecek.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter