ALMAN MAKİNA DEVİ HAUNİ’DEN, VW’YE YATIRIM DAVETİ

4731103778

ALMAN MAKİNA DEVİ HAUNİ’DEN, VW’YE YATIRIM DAVETİ

  • HAUNİ TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ CEM OSMAN AYGÜN:“VW YATIRIMININ MÜŞTERİSİ HAZIR. AYRICA OTOMOTİV YAN SANAYİMİZ, ÇEVREMİZDEKİ ÜLKELER ARASINDA EN GÜÇLÜ YAN SANAYİ…”
  • “VW TÜRKİYE YATIRIMI, TÜRK EKONOMİSİ AÇISINDAN DA MÜTHİŞ BİR MOTİVASYON KAYNAĞI OLACAK.”
Almanya’nın dünyaca ünlü makina üreticisi Hauni’nin Türkiye organizasyonu, Alman otomotiv devi Volkswagen’in (VW) Türkiye yatırımına tam destek verdi.
VW’nin yeni yatırım adresinin İzmir ya da Manisa olmasının her iki kente de kazanç sağlayacağını vurgulayan Hauni Türkiye Genel Müdürü Cem Osman Aygün, “Biz 2012 yılında geldiğimiz Türkiye’de çok mutluyuz. Türkiye ekonomisi son bir yılda bazı yapısal sorunlar yaşasa da, güçlü pazar yapısı, iş potansiyeli ve ihracat pazarlarına yakınlığı ile cazibesinden bir şey kaybetmiş değil.” dedi.
Türkiye’de çok başarılı ve dünya ölçeğinde üretim yapan otomotiv yan sanayisi olmasının, VW’nin kararında kilit rol oynadığını düşündüğünü söyleyen Aygün, Türk ve Alman sanayilerinin yarım yüzyılı aşan köklü ve büyük çapta ticari işbirliği içinde olduğunu anımsattı. Bu tecrübenin, Türk şirketlerinin Almanya ve Avrupa kaynaklı endüstriyel normları önceliklerine almaları sonucu doğurduğunu kaydeden Aygün, Türk otomotiv sektörünün ihracat kabiliyetine dikkat çekti. Türkiye’nin ihracatında otomotiv sektörünün uzun yıllardır ilk sıralarda yer aldığına işaret eden Aygün, buna rağmen son 22 yıldır hiç sıfırdan fabrika yatırımı yapılmadığını hatırlattı. 1,3 Milyar Euro’ya mal olması ve 4 bin kişiye istihdam sağlaması beklenen VW yatırımının, ileri teknolojik yatırım olmasını umduğunu, bu durumunda Türkiye’nin ihracatındaki toplam katma değeri artıran bir etki yaratacağını belirten Cem Osman Aygün, şu değerlendirmeyi yaptı:
“TÜRKİYE’NİN AVANTAJLARI ÇOK FAZLA”
“Alman ekolünde edindiğim 20 yılı aşkın tecrübeye dayanarak, yan sanayi ve lojistik altyapının ne kadar güçlü ve hazır olduğu sorularının, yatırım kararlarında ne kadar kritik rol oynadığını biliyorum. Bu alanda rakiplerimize göre ciddi bir mukayeseli üstünlüğümüz var. Tüm Avrupa ülkelerine göre daha ekonomik üretim ve işçilik maliyetlerimizin olması, yatırımcılar için ayrıca önemli bir avantaj sağlıyor. Güçlü ve geniş havayolu ağımız, kara yollarımız ve limanlarımız sayesinde lojistikte yatırımcılara yüksek rekabet imkânı sunuyoruz. 3 Ağustos’ta hizmete giren İzmir-İstanbul Otoyolu da, büyük ölçekli yatırım projeleri için önemli bir altyapı sağlıyor. Ayrıca otomotiv sektör verileri, VW binek ve ticari araçlarının ithal edilen araçlar arasında her zaman ilk sıralarda yer aldığını gösteriyor. Yani müşterisi hazır bir yatırımdan söz ediyoruz. Hauni olarak bu yatırıma tam destek veriyor ve VW yatırımının hayırlı olmasını diliyoruz.”
Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter