“ALMANYA VE TÜRKİYE EKONOMİDE STRATEJİK ORTAK”

bbbbbbbbbbbbbbr-min

“ALMANYA VE TÜRKİYE EKONOMİDE STRATEJİK ORTAK”

  • BECKER TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ ERDİNÇ YAZGANOĞLU: “İHRACATIMIZDA ALMANYA’NIN ALDIĞI PAY YÜZDE 9,5. TÜRKİYE’DE 6 BİNİN ÜZERİNDE ALMAN ŞİRKETİ 60 BİNDEN FAZLA İNSANIMIZA İSTİHDAM SAĞLIYOR.
  • “TOPLUMSAL İLİŞKİLERİMİZ BİR YANA SADECE EKONOMİK İLİŞKİLERİMİZ BİLE, İKİ ÜLKENİN EKONOMİDE STRATEJİK ORTAK OLDUĞUNU GÖSTERİYOR.”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üç gün süren Almanya ziyareti sonrasında, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da ivme kazanması bekleniyor. Ziyaretin yansımaları Türkiye’de faaliyet gösteren Alman sermayeli şirketler tarafından merakla izlenirken, Türkiye’nin ihracatı içinde Almanya’nın payı her geçen yıl artıyor. 2017 yılında gerçekleştirdiği 157,1 Milyar Dolarlık ihracat içinde Almanya’nın payı 14,9 Milyar Dolar ile yüzde 9,5’e karşılık geliyor. Bir önceki yıla göre yüzde 7,8 oranında artan ihracatın 2018 yılında 16 Milyar Dolar civarında gerçekleşmesi bekleniyor.
Alman otomasyon ve akıllı ev sistemleri üreticisi Becker Antriebe’nin Türkiye Genel Müdürü Erdinç Yazganoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti hakkında değerlendirmelerde bulunurken; iki ülkenin ticari ilişkilerinin her geçen yıl artış gösterdiğine dikkat çekti. Bugüne kadar yaşanan siyasi sorunların ekonomik ilişkilere yansımamasının sevindirici olduğunu söyleyen Yazganoğlu, Türkiye’de 6 binin üzerinde Alman sermayeli şirketin faaliyette olduğunu, bu şirketlerin 60 binin üzerinde istihdam sağladığını hatırlattı.
// ALMANYA’DA 100 BİN TÜRK ŞİRKETİ VAR
Becker Türkiye’nin de yüzde 100 Alman sermayeli bir şirket olduğunu kaydeden Erdinç Yazganoğlu, “Türkiye’nin ihracatında Almanya’nın payı yüzde 9,5 gibi çok yüksek bir oranda. Geçen yıl 15 Milyar Dolar olan ihracatımızın bu yıl sonunda 16 Milyar Dolara ulaşması ve Türkiye’nin ihracatındaki payının yüzde 11’e yükselmesi hedefleniyor. Sadece bu rakamlar bile iki ülkenin ekonomide stratejik ortak olduğunu ve birbirinden vazgeçmesinin imkânsız olduğunu gösteriyor” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alman hükümetiyle yaptığı görüşmelerin, Türkiye’deki Alman şirketleri tarafından dikkatle izlendiğini sözlerine ekleyen Yazganoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti ile ekonomik ilişkilerimizin ivme kazanacağını şimdiden söyleyebiliriz. Ben de Almanya’da doğup büyümüş bir Türk olarak, yaşanan sorunların kalıcı olmayacağına ve mutlaka ortak çözümde buluşacağımıza inanıyorum. Unutmayalım ki, bugün itibarıyla Almanya’da 100 binin üzerinde Türk şirket faaliyet gösteriyor ve yılda 55 Milyar Dolardan fazla ciro üretiyor. Bu şirketlerde binlerce Alman vatandaşı da çalışıyor. Yarım yüzyılı aşan bu toplumsal ilişkimiz, ekonomik ilişkilerin de altyapısını sağlamlaştırıyor.”
Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter