BASİT ÖNLEMLERLE DAHA AZ ENERJİ TÜKETMEK MÜMKÜN

ema_9812738917389

BASİT ÖNLEMLERLE DAHA AZ ENERJİ TÜKETMEK MÜMKÜN

  • EMA ENERJİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI HÜSEYİN VATANSEVER: “KLİMALAR MUTLAKA KONFOR SICAKLIĞINDA ÇALIŞTIRILMALI. HER BİR DERECELİK ARTIŞ YÜZDE 5 ENERJİ TASARRUFU SAĞLAR.”
  • “AŞIRI SICAK HAVALARDA GÖLGELENDİRME SİSTEMLERİNDEN MUTLAKA YARARLANILMALI. BUZDOLABI DIŞINDAKİ BEYAZ EŞYALAR GÜNEŞİN RADYASYON ETKİSİNİ YİTİRDİĞİ GECE SAATLERİNDE ÇALIŞTIRILMALI.”
Son yılların en sıcak Ağustos ayını yaşayan Türkiye’de elektrik tüketimi tüm zamanların rekorlarını kırıyor. Bu tüketimin en önemli sebepleri arasında konutlar, işyerleri ve sanayi tesislerinde yoğun şekilde kullanılan iklimlendirme cihazlarının hatalı çalıştırılması geliyor. Konfor sıcaklığında kullanılmayan cihazlar, hem normalin çok üzerinde enerji tüketiyor hem de verimli olamadığı için elektrik faturalarında ciddi artışlara sebep oluyor.
İklimlendirme sektöründe 34 yıllık deneyimi olan EMA Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Makine Yüksek Mühendisi Hüseyin Vatansever, klimalar ve iklimlendirme cihazlarının ihtiyaçtan fazla ve yanlış kullanılması ile 3 Ağustos 2021 günü elektrik tüketiminde tüm zamanların rekorunun kırıldığını hatırlattı.
// İKİ DERECELİK ARTIŞ İLE YÜZDE 10 TASARRUF
Konutlarda, ticari binalarda ve sanayide soğutma yaparken cihazların konfor sıcaklığında çalıştırılmasının önemine dikkat çeken Vatansever, “Yapılan en yaygın hata çok sıcak havalarda klimaların 16-17 derecelerde çalıştırılmasıdır. Yaz ayları için konfor şartlarını sağlayacak ayar sıcaklığı 24-25 derecelerde olmalıdır. Bu durum insan sağlığı açısından da doğrudur. Çünkü insan vücudu artı-eksi 10 derecelik sıcaklık farklarına uyum sağlayabilir. Daha yüksek sıcaklık farklarına maruz kaldığında hasta olmamak, metabolizmamız açısından mümkün değildir. Klima cihazları aynı zamanda ortamdaki nemi de aldığı ve dengelediği için daha fazla soğutma ihtiyacı oluşmayacaktır. Üstelik klimadaki her bir derecelik artış yüzde 5 tasarruf sağlar. Klimanın ayarını 22 dereceden 24 dereceye getirerek yüzde 10 gibi yüksek bir tasarruf oranına ulaşmak mümkündür” dedi.
Klima cihazlarının filtrelerinin sık sık temizlenmesinin insan sağlığı açısından önemli olduğunu, aynı zamanda enerji verimliliğini artırdığını kaydeden Vatansever, dış cephelerde montajlanan ünitelerinin ise kuzey cepheye veya güneş görmeyen, hava akımının güçlü olduğu yerlere konulması gerektiğini belirtti.
//“BEYAZ EŞYALARI KLİMAYLA BİRLİKTE ÇALIŞTIRMAYIN”
EMA Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, soğutma yapılan alanda çalışan diğer cihazların ve aydınlatma sistemlerinin yaydıkları ısı ile iklimlendirme cihazlarındaki verimliliği olumsuz etkilediğini vurguladı. İlave sıcaklık artışına neden olan ürünlerin dikkatli kullanılması gerektiğine dikkat çeken Vatansever, şu değerlendirmeyi yaptı: “Ortam aydınlatmalarında yüksek verimli led armatürler tercih edilmeli. Gün ışığından mümkün olduğunca fazla yararlanılmalı ve gündüz saatlerinde güneşlik veya panjur gibi gölgelendirme sistemleri kullanarak ısı kazancı düşürülmeli. Fırın, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi beyaz eşyalar güneşin etkisini yitirdiği saatlerde çalıştırılmalı. Çünkü bu cihazlar ısı yükü de oluşturduğu için soğutma yükünü ve dolayısıyla enerji tüketimini artırır. Binaya doğru teknikler ile cephe yalıtımı uygulanması, pencerelerde çift cam (ısıcam) olması da sıcaklığı önleyen etkenler arasında yer alır.”
Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter