BATI POLİMER’DEN GERİ DÖNÜŞÜME DEV YATIRIM

bati-polimer-basin-bulteni-8917238913

BATI POLİMER’DEN GERİ DÖNÜŞÜME DEV YATIRIM

  • PETROKİMYASAL ÜRÜNLERDE TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK HAMMADDE TEDARİKÇİLERİ ARASINDA YER ALAN BATI POLİMER, ALİAĞA OSB’DE YAPACAĞI YATIRIM İLE GERİ DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜNE ADIM ATMAYA HAZIRLANIYOR.
  • BATI POLİMER GENEL MÜDÜRÜ BERAT GÜZELEL: “PLASTİK SEKTÖRÜNDE 30 YILI AŞKIN SÜREDİR EDİNDİĞİMİZ DENEYİM İLE YENİ YATIRIM ALANLARINDA ÜLKEMİZ EKONOMİSİNE DEĞER YARATMAYA DEVAM EDECEĞİZ.”
  • “ÜLKEMİZ, YEŞİL MUTABAKAT SÜRECİNDE BÜYÜK ÖNEM TAŞIYAN GERİ DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜNDE ARZU EDİLEN SEVİYENİN ÇOK GERİSİNDE.” 
Türkiye’nin ihracatında çok önemli payı olan plastik sektörünün en büyük hammadde tedarikçileri arasında yer alan Batı Polimer, sektörde 30 yıldır edindiği birikimi farklı yatırım alanlarında değerlendirmek üzere harekete geçti.
İzmir-Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan şirket merkezinin yanı sıra İzmir Atatürk OSB, Bursa ve İstanbul’daki depo ve ofisleri ile müşterilerine hizmet veren Batı Polimer, Türkiye’de gelişim ivmesi artan geri dönüşüm sektörüne yatırım kararı aldı. Batı Polimer Genel Müdürü Berat Güzelel, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde aldıkları 15 dönümlük arazide 2022 yılında geri dönüşüm odaklı bir yatırıma başlayacaklarını belirterek, Türkiye’nin de yükümlülük altında olduğu Yeşil Mutabakat sürecinde geri dönüşüm sektörünün öneminin artacağını belirtti.
// GERİ DÖNÜŞÜMDE YOĞUN DEZENFORMASYON
Plastik sektöründe bir birim geri kazanılmış malzeme ile bir birim orijinal malzemenin elde edilmesi arasında sekiz katlık enerji ihtiyacı olduğu bilgisini veren Güzelel, “Ülkemizin dış ticaret hedeflerine ulaşabilmesi için Yeşil Mutabakat uyum süreci hayati önem taşıyor. Bu noktada bizler de sektörde 30 yılı aşkın süredir elde ettiğimiz deneyimi, yeni yatırım alanlarında ülkemizin ekonomisi için değer yaratma hedefi ile sürdüreceğiz.” dedi.
Yeşil Mutabakat sürecinden çimento, demir çelik, petrokimya,   plastik gibi emisyon gücü yüksek sektörlerin daha fazla etkileneceğine dikkat çeken Berat Güzelel; Türkiye’de plastik atıkların geri dönüşümü konusunda bilgi eksikliğinden kaynaklanan yoğun bir dezenformasyon süreci yaşandığını belirtti.
// “TÜRKİYE’DE TOPLANIP GERİ DÖNÜŞMEYEN BİR GRAM PLASTİK ATIK YOK”
Güzelel, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bazı gazetelerde ve internet sitelerinde ‘Avrupa’nın çöplerini ithal ediyoruz, bizim ülkemiz çöplük mü?’ benzeri haberleri okuyoruz.  Çok net ifade etmemiz gerekirse, Türkiye’de toplanıp geri dönüşüm tesisleri tarafından tercih edilmeyen bir gram plastik atık yoktur. Ülke içindeki kaynak, üretiminin en fazla yüzde 10 ilâ 20’sini karşılıyor. Son yıllarda bu atıkların kaynağında ayrıştırılmasında küçük artışlar var ama hâlâ kalan yüzde 80-90’lık hammaddeyi ithal ediyoruz. Bu ithalatı yapamazsak bu tesisleri çalıştıramayız. Avrupa ülkeleri de ayrıştırılmış ve enerji değeri yüksek hammaddeyi Türkiye’ye satmaktan keyif almıyor. Bizim çöp dediğimiz ürünlere onlar ‘geri dönüştürülebilir değer’ diyor. Avrupa Birliği bu tür geri dönüşüm tesisleri yatırımlarına ton başına 300-350 Euro destek sağlamasına rağmen, üretim ve işletme maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle yeteri kadar yatırım yapılmıyor. Ülkemiz bu nedenle tercih sebebi oluyor. Güçlü bir geri dönüşüm sanayimiz var. Ve son yıllarda girdi maliyetlerimizde ciddi oranda artışlar olmasına rağmen hâlâ geri dönüşüm sektörünün üretim maliyetleri AB ülkelerine oranla çok daha rekabetçi konumda.”
Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter