ENSİA’DAN TOBB’A YENİLENEBİLİR ENERJİ LİSESİ ÇAĞRISI

ensia-basin-bulteni-18726398 (1)

ENSİA’DAN TOBB’A YENİLENEBİLİR ENERJİ LİSESİ ÇAĞRISI

  • ENSİA YÖNETİM KURULU BAŞKANI HÜSEYİN VATANSEVER: “TOBB’UN İZMİR’E OKUL YAPTIRMA PROJESİNİ ALKIŞLIYORUZ. BU OKULUN YENİLENEBİLİR ENERJİYE ODAKLANAN BİR ‘TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ’ OLMASINI ARZU EDİYORUZ.”
  • “SEKTÖRDE YETİŞMİŞ ARA İŞGÜCÜ EKSİKLİĞİMİZ HAD SAFHADA”
30 Ekim’de gerçekleşen 6,9 şiddetindeki deprem sonrası İzmir’i ziyaret eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun kente okul yapma sözü vermesi iş dünyasında sevinçle karşılandı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na çağrıda bulunan Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, İzmir’in yenilenebilir enerjinin Türkiye’deki başkenti olduğunu belirterek, “TOBB kaynaklarıyla yapılacak okul, yenilenebilir enerjiye odaklanan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olmalı.” dedi.
Rüzgâr, güneş, jeotermal ve biyokütle enerjisinde faaliyet gösteren yüzlerce firmada; ekipman üretimi ve montajı yapan yetişmiş ara işgücü eksikliğinin had safhada olduğuna dikkat çeken Vatansever, “Ülkemiz ve geleceğimiz için böylesine kritik bir konuda gerek eğitim kurumu gerekse eğitimci eksikliğimiz çok fazla.” tespitini yaptı.
// SEKTÖR İZMİR’DE, LİSESİ ANKARA’DA 
Türkiye’de 81 ilde yaklaşık 12 binin lisenin eğitim verdiğini, bu liselerden Yenilenebilir Enerjiye odaklanan sadece bir meslek lisesi olduğunu, o lisenin de Ankara Etimesgut’ta bulunduğunu hatırlatan Vatansever, TOBB Başkanı’ndan bu konuda inisiyatif almasını beklediklerini dile getirdi.
ENSİA Başkanı Hüseyin Vatansever, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın TOBB Başkanımızın eğitim kurumları konusundaki hassasiyetini biliyoruz. TOBB kaynaklarının, iş dünyasının ihtiyacına yönelik eğitim kurumlarına harcanmasını önemsiyoruz. Türkiye’deki her beş rüzgâr santralinden biri İzmir’de bulunuyor. Keza rüzgar enerjisinde ulaştığımız 8 bin 56 Megavat kurulu gücümüzün bin 550 Megavat’ı İzmir’de inşa edildi. Ülkemizde dünya devi üç şirketin dört kanat fabrikasına ev sahipliği yapan tek şehir İzmir. Doğal olarak bu fabrikalara üretim yapan çok sayıda yan sanayicimiz de İzmir ve çevresinde konuşlu. Hâl böyle iken yenilenebilir enerjiye odaklanacak bir okuldan mezun olacak gencimizin işsiz kalma ihtimali sıfıra yakın diyebiliriz. Meslek liseleri konusundaki duyarlılığını bildiğimiz Sayın TOBB Başkanımızın bu çağrımıza kulak vereceğini umuyoruz.”
Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter