İZMİR GERİ DÖNÜŞÜMDE DEV FUARA HAZIR

Egeplasder çöp değil hammadde[2855]

İZMİR GERİ DÖNÜŞÜMDE DEV FUARA HAZIR

  • 12-14 MAYIS’TA FUAR İZMİR’DE DÜZENLENECEK WE-CYCLE, TÜRK GERİ DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜNÜ ULUSLARARASI PLATFORMA TAŞIYACAK.
  • EGE PLASTİK SANAYİCİLERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI ŞENER GENÇER: “ATIKLARIMIZI MUTLAKA KAYNAĞINDA AYRIŞTIRMAMIZ VE ÇÖP DEĞİL ENERJİ KAYNAĞI OLDUĞUNU BİLMEMİZ GEREKİYOR.”
  • “ÜLKEMİZDE ÇOK GÜÇLÜ BİR GERİ DÖNÜŞÜM SANAYİMİZ VAR. BU İŞLETMELERİN YAPTIKLARI AYRIŞTIRILMIŞ ATIK İTHALATINI ‘ÇÖP’ OLARAK GÖRMEK EN HAFİF DEYİMLE BİLGİSİZLİKTİR.”
Türkiye’de kapasitesi her geçen yıl artan geri dönüşüm sektörü, İzmir’de ilk kez düzenlenecek uluslararası bir fuarda buluşmaya hazırlanıyor. 12-14 Mayıs 2022 tarihleri arasında Fuar İzmir’de düzenlenecek We-Cycle Geri Dönüşüm Katı Atık ve Çevre Teknolojileri Fuarı, kentlerde atıkların kaynağında ayrıştırılması, geri dönüşüm kültürünün yaratılması ve gereksiz kaynak kullanımının engellenmesi amacını taşıyor. Fuarda Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Afrika, Kuzey Amerika ve Balkan ülkelerinden katılımcı ve ziyaretçilerin buluşması hedefleniyor.
// TÜRKİYE’DE ÇOK GÜÇLÜ BİR GERİ DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜ VAR
Ege Plastik Sanayicileri Derneği (EGEPLASDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkan Yardımcısı Şener Gençer, fuara ilişkin yaptığı değerlendirmede 2030 yılında plastiklerin toplam tüketimi içinde geri dönüştürülmüş plastiklerin oranının  %30’a ulaşacağını belirtti.
Atıkların mutlaka kaynağında ayrıştırması, çöp değil enerji kaynağı olduğunun bilinmesi gerektiğini kaydeden Gençer, “Ülkemizde çok güçlü bir geri dönüşüm sanayimiz var. Bu işletmelerin üretimlerini devam ettirmeleri için yapmak zorunda oldukları ayrıştırılmış atık ithalatını ‘çöp’ olarak görmek en hafif deyimle bilgisizliktir.” dedi.
// “WE-CYCLE, GERİ DÖNÜŞÜM BİLİNCİNE KATKIDA BULUNMALI”
Dünyada en fazla atık plastik ihracatı yapan ilk üç ülke olan Almanya, Japonya ve Amerika’nın aynı zamanda plastiğin en fazla tüketildiği ülkeler olduğuna dikkat çeken EGEPLASDER Başkanı Şener Gençer, şöyle devam etti: “Japonya 17,6 Dolar, Almanya’da 5,9 Dolar, Çin’de 3 Dolar olan kilogram başına ihracat değeri Türk plastik sektöründe 2,4 Dolar seviyesinde. Bu başarıyı daha tatmin edici seviyeye taşımamız için mühendislik plastikleri başta olmak üzere katma değeri yüksek ürünlerin üretimine ve nihai ürünlerde daha fazla yer almasına yoğunlaşmamız gerekiyor. We-Cycle Fuarı’nın geri dönüşüm bilincinin artmasına katkıda bulunmasını diliyoruz.”
Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter