JEOTERMAL TESİSLERİ ÜLKEMİZDE VE DÜNYANIN HER ÜLKESİNDE ANAHTAR TESLİMİ KURABİLECEK SEVİYEYE ULAŞTI

JED - Web copy

JEOTERMAL TESİSLERİ ÜLKEMİZDE VE DÜNYANIN HER ÜLKESİNDE ANAHTAR TESLİMİ KURABİLECEK SEVİYEYE ULAŞTI

  • JEOTERMAL ENERJİ DERNEĞİ (JED) YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ KINDAP: “JEOTERMAL TESİSLERİ ÜLKEMİZDE VE DÜNYANIN HER ÜLKESİNDE ANAHTAR TESLİMİ KURABİLECEK SEVİYEYE ULAŞTI.”

 

Türkiye’de jeotermal enerji sektörü yatırımcılarını çatısı altında toplayan Jeotermal Enerji Derneği (JED), Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) bünyesinde kurulma hazırlıkları süren “Yenilenebilir Enerji Ekipman ve Hizmet İhracatçıları Birliği” projesine tam destek verdi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi’yi ziyaret eden Jeotermal Enerji Derneği (JED) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kurulu gücünü her geçen ay artırdığına dikkat çekerek, sektörün ana ve yan sanayisinde üretim yapan çok sayıda şirketin, aynı zamanda yüksek ölçekli ekipman ihracatı gerçekleştirdiğine dikkat çekti.

 

// “KISA SÜREDE DÜNYA LİDERİ OLABİLİRİZ.”

Jeotermal enerji özelinde ise Türkiye’nin kurulu gücünü son on yılda yüz kat artırdığını hatırlatan Kındap, “Jeotermal enerjide bugün ulaştığımız bin 686 Megavat (MW) kurulu güç seviyesi, dünyada 4’üncülüğe işaret etse de potansiyelimiz bu seviyenin çok üzerinde. Sektörün yatırım iklimini destekleyici bir teşvik mekanizmasının uygulanması ile bu kurulu gücü çok kısa sürede 5 bin MW seviyesine çıkarmamız ve dünyada lider pozisyona ulaşmamız işten bile değil. Bu artışı destekleyecek kaynak keşifleri elimizde hazır.” dedi.

Jeotermal enerji sektöründe faaliyet gösteren ana ve yan sanayi şirketlerinin Türkiye’de ve dünyanın her ülkesinde anahtar teslimi santral kurulumunu yapabilecek seviyeye ulaştıklarını hatırlatan Ali Kındap, şu değerlendirmeyi yaptı:

 

// “SEKTÖRÜN GÜÇLÜ TEMSİLİYETİ AÇISINDAN KIYMETLİ”

“Sondajdan başlayarak devreye almaya kadar geçen tüm değer zincirinde söz sahibi olan şirketlerimizin yaptıkları ihracatı tek Birlik çatısı altında toplamak, tüm yenilenebilir enerji sektörünü güçlendirir. JED olarak Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde devam eden bu projeye destek vermek amacıyla Sayın Eskinazi’yi ziyaret etmekten ve sektörümüz ile ilgili detayları paylaşmaktan mutluluk duyduk.”

 

// TEKNİK ÇALIŞMA SONRASI BAŞVURU YAPILACAK

JED heyetini kabul eden Jak Eskinazi de yenilenebilir ve temiz enerjide çok yüksek bir potansiyele sahip olan Türkiye’nin, bu alandaki ihracatçı birliğine kavuşmak için gün saydığını belirtti.

Farklı birlikler ve sektörlerden gerçekleşen ihracatın Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) kodlarının ayrıştırılması sürecinin devam ettiği bilgisini veren Eskinazi, bu teknik çalışmanın tamamlanmasını takiben Biriğin kurulması yönündeki yasal sürecin başlaması için Ticaret Bakanlığı’na gerekli başvuruyu yapacaklarını sözlerine ekledi.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter