KENAN YAVUZ ETNOGRAFYA MÜZESİ’NE AVRUPA’DAN 3’ÜNCÜ ÖDÜL

Kenan Yavuz Web 6 copy webb copy

KENAN YAVUZ ETNOGRAFYA MÜZESİ’NE AVRUPA’DAN 3’ÜNCÜ ÖDÜL

  • KENAN YAVUZ ETNOGRAFYA MÜZESİ’NE AVRUPA’DAN 3’ÜNCÜ ÖDÜL
  • SON İKİ YILDA İKİ ULUSLARARASI ÖDÜLE VE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ÖZEL ÖDÜLÜ’NE LAYIK GÖRÜLEN KENAN YAVUZ ETNOGRAFYA MÜZESİ, AVRUPA’NIN EN PRESTİJLİ ÖDÜLLERİ ARASINDA YER ALAN BIG SEE TURİZM TASARIM BÜYÜK ÖDÜLÜ’NE LAYIK GÖRÜLDÜ.
  • KENAN YAVUZ ETNOGRAFYA MÜZESİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ FURKAN YAVUZ:
  • “TOPRAĞIMIZIN RUHUNU YANSITAN HİKÂYEMİZ, DÜNYANIN KÜLTÜR BAŞKENTİ ANADOLU’NUN KADİM MİRASINI BUGÜNDEN GELECEĞE TAŞIYARAK, DÜNYANIN EN ÖNEMLİ KÜLTÜREL TASARIM ÖDÜLLERİNDEN BİRİNİ KAZANDI.”

 

Bayburt’un Demirözü ilçesi Beşpınar Köyü’nde iş insanı Kenan Yavuz tarafından kurulan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, Türkiye’ye yeni bir uluslararası ödül daha kazandırdı.

2021 yılında Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından EMYA (European Museum of the Year Award) Silletto Büyük Ödülü’nü, 2022 yılında Avrupa Birliği Kültür Mirası Europa Nostra Büyük Ödülü’nün sahibi olan müze; bu kez Avrupa’nın en prestijli ödülleri arasında yer alan Big See Turizm Tasarım Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

 

// GÖRKEMLİ ÖDÜL TÖRENİ

Slovenya Kültür Bakanlığı ve UNESCO’nun işbirliğinde, 22 Avrupa ülkesinin oluşturduğu BIG SEE Platformu’nun özgün tasarımları ve kimlik deneyimini hayata geçiren projelere verdiği ödülün, 2023 yılındaki sahibi Kenan Yavuz Etnografya Müzesi oldu.

Slovenya’nın başkenti Lübliyana’daki Müzik Akademisi’nde gerçekleşen ödül töreninde bir konuşma yapan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Dış İlişkiler Koordinatörü Furkan Yavuz, “Rahmetli dedem Mecit Yavuz’un babam Kenan Yavuz’a ‘Oğlum ne olursan ol köyünü unutma,  Allah’ın sana verdiği fırsatları toprağına olan borcunu ödemek için kullan’ vasiyeti, bizim kızıl elmamız oldu. Biz de üçüncü kuşak olarak inşallah bu mirasın bayrağını ileriye taşıyacağız.” dedi.

Müzenin bu yıl Ocak ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Özel Ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldığını anımsatan Furkan Yavuz, dünya müzecilik anlayışına yepyeni bir bakış acısı getirdiklerini belirtti.

 

// 12 YIL ÖNCE BAŞLAYAN ÖYKÜ

Müzenin köyden kente göç meselesini, tarım ve hayvancılığın önemini, Anadolu köylerinin özgün mimarisini, unutulmaması gereken geleneksel yaşamımı bütünsel bir yaklaşım ile olgusal mesajlarla ziyaretçilerine aktardığını kaydeden Furkan Yavuz, şöyle devam etti:

“12 yıl önce amatörce başlayan ailemizin hikâyesi, Anadolu’nun ruhu ile buluştu, giderek büyüdü ve bugün uluslararası alanda ülkemizi temsil eden, kadim kültürümüzü bayraklaştıran bir mekâna dönüştü. Bir ayağımızı köyümüzün toprağına sabitledik, diğer ayağımız ile tüm dünyayı dolaşıyoruz. Toprağımızın ruhunu yansıtan hikâyemiz, dünyanın kültür başkenti olan Anadolu’nun kadim mirasını bugünden geleceğe taşıyarak, dünyanın en önemli kültürel tasarım ödüllerinden birini kazandı.”

Törende konuşan Türkiye Cumhuriyeti Slovenya Büyükelçisi Aylin Taşhan da, Türkiye’nin gerek mimari gerek tasarım ve gerekse kültürel zenginliği ile doğu ile batının, kuzey ile güneyin derin kültür mirasının kesişme noktası olduğuna dikkat çekti. Büyükelçi Taşhan, alınan ödülün kültürlerin karşılıklı olarak daha iyi tanınmasına olanak sağlayacağına inandığını kaydetti.

 

ÖDÜL HANGİ KRİTERLERE GÖRE VERİLDİ?

Aralarında tasarım dünyasından Paul Robbercht, Kentaro Takeguchi, Prof. Ron Nabarro, Jose Martinez gibi önemli isimlerin olduğu Büyük Jüri, Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ni kültürel kimlik alanındaki başarılı çalışmaları, geçmişi yaratıcı projeler ile geleceğe taşıması, yöresel geleneği global Dünya ile buluşturması gibi gerekçelerle ödüle layık gördü.

 

BU YIL YAZ DÖNEMİNDE 40 BİN ZİYARETÇİ AĞIRLADI

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, kurucusunun geçmişten aldığı ilhamı, kültürel kodları ile görünür kılarak günümüze taşıyor.

Müze köylerde tahrip olan evlerden toplanan taşlar ve ahşaplar ile 26 farklı mekândan oluşuyor ve 24 bin metrekare alana yayılıyor.

2023 yılı yaz döneminde 40 bin ziyaretçi ağırlayan müze, ziyaretçilerine kültür derinliğini ve zenginliği olgusal olarak keşfetmelerine olanak sağlıyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter