“KONUTTA VERGİ İNDİRİMİ DEVAM ETMELİ”

4781915545

“KONUTTA VERGİ İNDİRİMİ DEVAM ETMELİ”

  • BECKER TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ ERDİNÇ YAZGANOĞLU: “KONUTTA KDV’NİN %8’E, TAPU HARCININ %3’E İNDİRMESİ, SEKTÖRE CAN SUYU VERDİĞİ GİBİ, KAYIT DIŞI KONUT ÜRETİMİ VE SATIŞI DA GÖZLE GÖRÜNÜR ŞEKİLDE AZALDI.”
Alman endüstriyel yapı otomasyonu ve akıllı ev sistemleri üreticisi Becker’in Türkiye Genel Müdürü Erdinç Yazganoğlu, konut sektöründe 31 Aralık’ta sona erecek KDV ve tapu harcı indirimlerinin, yeni yılda da devam etmesini beklediklerini söyledi. Yazganoğlu, “bu yılın Mayıs ayında başlayan indirimlerin ilk aşamada 31 Ekim’de iki ay süre ile uzatıldığını hatırlatarak, “%18’lik KDV ve %4 oranındaki tapu harcı uygulaması, sektörün zaten uzun yıllardır şikayet ettiği bir sorundu. Hükümetimizin KDV’yi %8’e, tapu harçlarını %3’e indirmesi, sektöre can suyu verdiği gibi, kayıt dışı konut üretimi ve satışını da gözle görünür şekilde azalttı.” dedi.
Piyasalarda yaşanan sıkışıklığın yanı sıra, on yıllık konut kredisinde faizlerinin ortalama yüzde 2.5’ler seviyesinde oluşmasının kredi kaynaklı talebi dikkat çeken oranda azalttığını anımsatan Erdinç Yazganoğlu, Türkiye’de halen 1 Milyon adetin üzerinde arz fazlası konut olduğunu hatırlattı. Sektörde taleplerin ertelendiğini, çarkların daha hızlı dönmesi için nakit ağırlıklı alımların cazip hâle geldiğini kaydeden Yazganoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:
// ELEŞTİRİLER YERSİZ
“Türkiye’de konut talebi inişli çıkışlı bir seyir izlese de trendi hem yukarı yönlü oldu. İki yıl öncesine kadar vatandaşımız 500 bin TL değerindeki bir konutu almak istediğinde, bunun yaklaşık 35o bin TL’sini konut kredisi ile karşılıyor, kalanını öz kaynaklarıyla ödüyordu. Şimdi bu denklem tersine dönmüş durumda. Yüksek faizler nedeniyle daha az kredi kullanıp, daha fazla nakit ödeme yapma eğilimi güçlendi. Uygulanan vergi indirimleri, bu eğilimin sürmesi için çok büyük önem taşıyor. 500 bin TL’lik bir konut alan vatandaşın 50 bin TL’si cebinde kalması önemli bir motivasyon kaynağı oluyor. Burada devlet vergi kaybetmiyor, tam aksine daha fazla tahsilat yapıyor. Kağıt üzerinde olan ama tahsil edemediği fiktif bir vergi gelirini, gerek arz fazlası konutların satışı gerekse ertelenmiş taleplerin devreye alınmasıyla tahsil etmiş oluyor.”
Konut sektörüne yönelik eleştirilerin, vergi indirimleri ile gündeme getirilmesine de anlam veremediklerini vurgulayan Becker Türkiye Genel Müdürü Erdinç Yazganoğlu; sektörün mobilya, boya, çimento, boru, plastik, seramik, toprak sanayisi, kablo, cam, metal gibi onlarca sektöre sipariş veren bir lokomotif işlevi gördüğüne işaret etti.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter