RÜZGARIN EMEKÇİLERİNİ GENBA EĞİTİYOR

5879938006

RÜZGARIN EMEKÇİLERİNİ GENBA EĞİTİYOR

  • GENBA ŞİRKETLER GRUBU’NUN DANİMARKA MERKEZLİ GLOBAL BLADE SERVICE İŞBİRLİĞİ İLE DÜZENLEDİĞİ “KANAT ONARIMI EĞİTİMİ” BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ.
  • GENBA ŞİRKETLER GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI CENGİZ OĞUZER: “TÜRKİYE’DE BU ALANDA EĞİTİM VEREN İLK KURULUŞUZ”
  • ENSİA YÖNETİM KURULU BAŞKANI HÜSEYİN VATANSEVER: “RÜZGAR İZMİR’DE AMA LİSESİ ANKARA’DA”

 

Yenilenebilir enerji sektöründe had safhada olan nitelikli işgücü sorununun çözümünde, reel sektör kendi çözümünü geliştirme yoluna gidiyor.

Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA) kurumsal üyesi Genba Şirketler Grubu bünyesinde kurulan Genba Akademi, rüzgar enerji santrallerinde çalışanlara yönelik “Kanat Onarımı Eğitimi” düzenledi. Eğitime katılanlar, farklı kanat tipleri için Danimarka merkezli Global Blade Service ve OEM firmaları tarafından belirlenmiş servis standartlarına uygun olarak temel bakım ve onarım gerçekleştirebilirken, aynı zamanda Türkçe ve İngilizce dillerinde Global Blade Service Lisanslarına sahip oluyor.

Genba Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Oğuzer, Türkiye’de bu eğitimi veren ilk kuruluş olmanın gururunu yaşadıklarını belirtirken, 2020 yılı için planladıkları eğitimlere şimdiden rezervasyon almaya başladıklarını kaydetti. Oğuzer, bu eğitimler sayesinde sektör çalışanı teknisyen ve mühendislerin Kanat İnceleme, Kanat Onarımı, Yapısal Kanat Onarımı ve Yıldırım Koruma Sistemleri konularında tüm dünyada geçerli sertifikaya yurtdışına gitmeden sahip olabildiklerini sözlerine ekledi.

// RÜZGÂR İZMİR’DE, OKULU ANKARA’DA

ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever de, dernek üyesi şirketlerin kurumsal gelişim çalışmalarına her türlü desteği verdiklerini hatırlatarak, yenilenebilir enerji sektörünün tüm bileşenlerinde bu ihtiyacın büyüyen bir sorun olduğuna dikkat çekti. Vatansever, şu değerlendirmeyi yaptı: “Milli Eğitim ve Enerji Bakanlıklarımızın bu soruna süratle çözüm mekanizmaları geliştirmeleri gerekiyor. Ülkemiz için böylesine kritik bir konuda hem eğitim kurumu hem de eğitimci eksikliğimiz çok fazla. 81 vilayetimizde yaklaşık 12 bin lisemiz var. Ancak bunlardan Yenilenebilir Enerjiye odaklanan sadece ve sadece bir meslek lisemiz bulunuyor. O da Ankara Etimesgut’ta. Buna karşılık her beş rüzgâr santralinden birine sahip olan İzmir’de, yenilenebilir enerjiye odaklanan bir eğitim kurumu yok. İzah edilemez bir noktadayız.”

Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter