SALİHLİ’DE ÇOCUKLAR JEOTERMAL İLE BULUŞUYOR

JED - Webp 8 copy

SALİHLİ’DE ÇOCUKLAR JEOTERMAL İLE BULUŞUYOR

  • SALİHLİ’DE ÇOCUKLAR JEOTERMAL İLE BULUŞUYOR
  • SANKO ENERJİ’NİN İLÇEDE İNŞA ETTİĞİ KURTULUŞ PAZARI VE SEMT ÇARŞISI BÜNYESİNDEKİ SOSYAL ETKİLEŞİM MERKEZİ, ÖĞRENCİLERE JEOTERMAL ENERJİYİ BİLİMSEL DOĞRULARI İLE ANLATIYOR.
  • JEOTERMAL ENERJİ DERNEĞİ (JED) YÖNETİM KURULU ÜYESİ VE SANKO ENERJİ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI SEDEF KARAGÖZ:
  • “YERLİ, TEMİZ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ KAYNAĞI OLAN JEOTERMALİN ÇOCUKLARIMIZA BİLİMSEL DOĞRULAR İLE ANLATILMASINA ÖNEM VERİYORUZ.
  • “DÜNYANIN EN TEMİZ ENERJİ KAYNAKLARINDAN BİRİ OLARAK KABUL GÖREN JEOTERMAL ENERJİ KONUSUNDA YANLIŞ BİLGİYE DAYALI ÖNYARGILI BAKIŞ AÇISI İLE YAPILAN JEOTERMAL KARŞITLIĞI, TÜRKİYE’NİN ENERJİ İHTİYACI İÇİN DAHA FAZLA DÖVİZ HARCAMASINA NEDEN OLUYOR”

 

Jeotermal Enerji Derneği (JED) Kurumsal Üyesi Sanko Enerji’nin, Manisa’nın Salihli ilçesinde inşa ettiği ‘Sosyal Etkileşim Merkezi’ni de içeren pazaryeri ve semt çarşısı vatandaşların hizmetine girdi.

Kurtuluş Mahallesi’ndeki pazaryeri ve semt çarşında, 13 dükkân, 1.735 m2 pazar alanı, 7 adedi engelli otoparkı olmak üzere 65 araçlık misafir otoparkı, 13 adet pazar otoparkı, 10 adet motosiklet, 18 adet bisiklet parkı ve 1300 m2 peyzaj alanı bulunuyor.

Tesislerin açılış törenine Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Sanko Enerji CEO’su Hakan Yıldırım, Manavlar ve Pazarcılar Odası Başkanı İdris Özer, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

 

// ÇOCUKLARA VR GÖZLÜKLE SANTRAL GEZİSİ

JED Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanko Enerji Genel Müdür Yardımcısı Sedef Karagöz, Salihli’ye bu eseri kazandırmaktan çok mutlu olduklarını belirterek; “Türkiye’nin yerli, yenilenebilir ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan jeotermalin topluma iyi anlatılması gerektiğini biliyoruz. Çarşı alanımız içinde çocuklarımız için hazırlanan Sosyal Etkileşim Merkezi’nde başta jeotermal olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları hakkında farkındalığın artırılması için çalışmalar yapacağız. Bunu yaparken teknolojinin tüm imkânlarından yararlanacağız.  Kullanıcılarına sanal gerçekliği yaşatan VR (Virtual Reality – Sanal Gerçeklik) gözlükleri ile dileyen herkes jeotermal enerji santralimizi tüm yönleri ile gezme, görme ve daha yakından tanıma olanağına sahip olacak.” dedi.

 

// ÜRETİM KUYUSUNUN İKİ KATI REENJEKSİYON KUYUSU

Sanko Enerji’nin ilçede toplam 70 Megavat (MW) kurulu gücünde üç jeotermal enerji santrali bulunduğunu hatırlatan Karagöz, dünyanın kabul ettiği en yüksek teknolojiye sahip olan bu santrallerde, yeraltından alınan sıcak suyun yüzde yüzünün, reenjeksiyon pompaları ile tekrar yeraltına gönderildiğini ve sistemin evlerdeki kalorifer sistemi gibi kapalı devre çalıştığını belirtti. Sürekli izleme ve denetleme faaliyetlerini yürüterek çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir işletme yönetimini benimsediklerini belirten Karagöz, rezervuarın korunması amacı ile 10 adet üretim kuyusuna karşılık 20 adet reenjeksiyon kuyusu işlettiklerinin bilgisini verdi.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter