“SERBEST BÖLGELER YURT İÇİNDE DEĞİL, YURT DIŞINDA REKABET ETMELİ”

İZBAŞ - Web 22 copy

“SERBEST BÖLGELER YURT İÇİNDE DEĞİL, YURT DIŞINDA REKABET ETMELİ”

  • İZBAŞ GENEL KURULUNDA KONUŞAN YÖNETİM KURULU BAŞKANI EYÜP SEVİMLİ:
  • “SERBEST BÖLGELER YURT İÇİNDE DEĞİL, YURT DIŞINDA REKABET ETMELİ”
  • “SERBEST BÖLGELERİN BİRBİRİ İLE DEĞİL, KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLERİ İLE İHRACAT PAZARLARINDA REKABET ETMESİNİ SAĞLAYACAK YENİ MEKANİZMALARA VE KAMUSAL STRATEJİLERE İHTİYACIMIZ VAR.”

 

İzmir Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş’nin (İZBAŞ) 2023 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, şirket ortaklarının katılımı ile gerçekleştirildi.

İZBAŞ Mali Danışmanı Prof. Dr. Keramettin Tezcan’ın Divan Başkanı olduğu Genel Kurul’da şirketin 2023 yılı Faaliyet Raporu ve Yönetim Kurulu oybirliği ile ibra edilirken; şirketin 2023 faaliyetleri sonucunda elde ettiği net kârın yüzde 20’lik bölümünün ortaklara temettü olarak dağıtılması oy çokluğu ile kabul edildi.

 

// “YENİ YATIRIMLAR İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Genel Kurul’da ortaklara hitap eden İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, 2023 takvim yılına ilişkin iş sonuçlarını ve finansal görünümü tüm şeffaflığı ile ortakların bilgisine sunduklarını belirterek, işlem hacmi sıralamasında Türkiye’nin 10’uncu serbest bölgesi olan İZBAŞ’a yeni ve katma değeri yüksek yatırımların kazandırılması için durmaksızın çalıştıklarını söyledi.

Türkiye’deki serbest bölgelerin mevcut durumu ve gelişimi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Sevimli, gelecek hedefleri arasında yenilenebilir enerji sektörünün ekipman üretiminde bir kümelenme merkezi olmanın da yer aldığına dikkat çekti.

 

// “SERBEST BÖLGELER BİRBİRİNİ ENGELLEMEMELİ”

Serbest bölgelerin ihracata odaklanan ve üçüncü ülke statüsünde mevzuat yapısına sahip özel üretim üsleri olduğuna dikkat çeken Eyüp Sevimli, bu alanların belirlenmesi sırasında; lojistik ve liman altyapısı, bölgedeki üretim deseni ve yan sanayinin varlığı, nitelikli istihdam kaynaklarına erişim kolaylığı; nitelikli personel ile donanmış kurucu ve işletici şirketlerin varlığı gibi pek çok parametrenin dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Potansiyel yatırımcılarla yaptıkları görüşmelerde, yatırımların Türk ekonomisine en yüksek seviyede katma değer yaratacak; bilgi, teknoloji ve sermaye yoğun yatırımlar olmasına önem verdiklerini kaydeden Sevimli, serbest bölgelerin birbirini engellemeden ve ülke ihracatına değer yaratıcı bir strateji ile kurgulanması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

// “YENİ BİR KAMUSAL STRATEJİ İHTİYACI”

İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Serbest bölgeler tüm dünyada ihracata dayalı büyüme stratejisinin itici gücü olarak işlev yükleniyor. Ülkemizde de geçmişi 40 yıla yaklaşan serbest bölge tecrübesi bulunuyor. Aralarında bizim de yer aldığımız, uluslararası ölçekte başarı hikayesi yazan örnek serbest bölgelerimiz var.

19 serbest bölgemiz an itibarıyla 545’i yabancı yatırımcı olmak üzere 2.108 firmaya ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin dinamik üretim ve ihracat potansiyeli dikkate alındığında, bugünkünden çok daha yüksek bir potansiyele sahip olduğunu biliyoruz. Serbest bölgelerimiz; mevcut altyapı kalitesi, liman ve lojistik noktalara yakınlığı, insan kaynağı, yan sanayi entegrasyonu ile Türkiye ihracatında çok daha yüksek seviyede katkı sağlayabilir. Bunun için serbest bölgelerin birbiri ile değil, katma değeri yüksek ürünleri ile ihracat pazarlarında rekabet etmesini sağlayacak mekanizmalara ve kamusal stratejilere ihtiyacımız bulunuyor.”

 

40 YILDIR ÜRETİMİNİ SÜRDÜRÜYOR 205 FİRMADA 6042 İSTİHDAM SAĞLIYOR

1984 yılında İzmir Yeşildere’deki deri üreticilerinin yeni üretim merkezi olarak yola çıkan İZBAŞ, geçen 40 yılda önce “kooperatif”, daha sonra “organize sanayi bölgesi” ve son olarak da 27 yıldır “serbest bölge” olarak üretim yolculuğuna devam ediyor.

178 yerli, 17 yabancı, 10 adet de yerli-yabancı sermayeli olmak üzere 205 firmanın faaliyet gösterdiği İZBAŞ’ta sağlanan toplam istihdam 6042 seviyesinde bulunuyor.

Geçen yıl dünyanın önde gelen katamaran üreticilerinden Seawind’in yatırımını Bölgeye kazandıran İZBAŞ’ta, dünyanın en önde gelen bağlantı elemanları ve endüstriyel işleme sistemleri üreticisi Böllhoff’un fabrika inşaatı devam ediyor. Üretiminin yüzde yüzünü ihraç edecek bu fabrikanın yanı sıra, mevcut firmaların çok sayıda kapasite artışı ve tevsii yatırımı bulunuyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter