SERBEST BÖLGELERDEKİ FİRMALAR DA KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETEBİLECEK

İZBAŞ- Web 13 copy

SERBEST BÖLGELERDEKİ FİRMALAR DA KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETEBİLECEK

  • SERBEST BÖLGELERDEKİ FİRMALAR DA KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETEBİLECEK
  • İZMİR SERBEST BÖLGESİ (İZBAŞ) YÖNETİM KURULU BAŞKANI EYÜP SEVİMLİ:
  • “FİNANSAL GÜCÜ OLAN HER KİŞİ VE KURUMUN KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETEBİLMESİNE İMKÂN TANINMALIDIR.”
  • “SERBEST BÖLGELERDE FAALİYET GÖSTEREN ŞİRKETLERİN ÖZ TÜKETİMLERİNİ KARŞILAYACAK ENERJİ ÜRETİMLERİNE ÖNLİSANS VE LİSANS VERİLMESİ İZNİNİ MUTLULUKLA KARŞILIYORUZ.”

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Resmi Gazete’de yayımlanan kararı ile Serbest Bölgeler’de faaliyet gösteren şirketlerin kendi tüketimleri için elektrik üretmelerine imkân tanınmasına ilişkin karar olumlu karşılandı.

Buna göre elektrik piyasasına ilişkin mevzuat kapsamında serbest bölgelerde Ticaret Bakanlığı’nın olumlu görüş verilmesi kaydıyla, sadece kendi ihtiyacını karşılamak üzere, elektrik üretim faaliyetinde bulunmak isteyen tüzel kişilere ön lisans veya üretim lisansı verilecek. Üretim lisanslarına konu tesislerde ihtiyaç üzerinde elektrik üretilmesi durumunda ise bu elektrik hiçbir şekilde satışa konu edilmeyecek.

 

// “İTHAL KAYNAKLARA BAĞIMLILIĞI AZALTACAK”

Kararı değerlendiren İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, Organize Sanayi Bölgelerinden sonra serbest bölgelerde faaliyet gösteren şirketlerin öz tüketimlerini destekleyecek enerji üretmelerinin önemine dikkat çekerek, “Ticaret Bakanlığı’mızın bu kararını mutlulukla karşılıyoruz. Finansal gücü ve imkânı olan her şirketin ve her kişinin, kendi tükettiği enerjisini üretmesine imkân tanınmasının, ülkemizin enerjide ithal kaynaklara bağımlığını azaltmada kritik önem taşıdığını düşünüyoruz.” dedi.

Serbest Bölgelerde kurulan lisanssız üretim tesislerinin, ilgili yönetmelik kapsamında tesis edileceğini hatırlatan Sevimli, şirketlerin özellikle çatı tipi güneş enerjisi santrali kurmak için arayışta olduğunu kaydetti.

 

 // “DAĞITIM SİSTEMİNDEKİ YÜK HAFİFLEYECEK”

Lisanssız enerji üretiminin önünün daha fazla açılması ile şebeke üzerindeki dağıtım yükünün hafifleyerek daha çok lisanslı santralin sistem bağlantı noktasına dâhil olabileceğine işaret eden İZBAŞ Başkanı Eyüp Sevimli, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ülkemiz son on beş yılda yenilenebilir ve temiz enerji yatırımlarında kaydettiği ivme ile tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Güneş enerjisinde geçtiğimiz Haziran ayında 10 bin Megavat psikolojik sınırını geçtik. Bu başarımızı alkışlamakla birlikte, daha alınacak çok yolumuzun olduğunu belirtmek istiyoruz. Güneşlenme oranı bizden yüzde 60 daha az Almanya’nın, güneş enerjisi kurulu gücünün bizden yedi kat fazla olması üzerinde düşünmemiz gereken bir gerçektir.”

İZBAŞ GES’E 10 MİLYON TL YATIRIM YAPTI

Avrupa’nın en büyük rüzgâr türbin kanadı fabrikasına ev sahipliği yapan İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ), bazı depolarının çatısına kurarak devreye aldığı Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesine 10 milyon TL yatırım yaptı. Toplam 6 bin metrekare alanda kurulan 600 kW kurulu gücündeki santralde, bin 740 adet panel kullanıldı. İZBAŞ öz tüketiminin bir bölümünü bu santralden karşılarken, karbon ayak izinin azaltılmasına katkı sağladı.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter