TEMİZ ENERJİ SEKTÖRÜNDE AYRI YASAL DÜZENLEME TALEBİ

Alper Kalaycı - Kolaj Web 18 copy

TEMİZ ENERJİ SEKTÖRÜNDE AYRI YASAL DÜZENLEME TALEBİ

  • TEMİZ ENERJİ SEKTÖRÜNDE AYRI YASAL DÜZENLEME TALEBİ
  • ENERJİ SANAYİCİLERİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ BAŞKANI ALPER KALAYCI: “YENİLENEBİLİR ENERJİYE TEK KANUN YETMİYOR. HER ENERJİ TÜRÜNÜN DİNAMİKLERİ FARKLI OLDUĞU İÇİN, AYRIŞTIRILMIŞ VE SADELEŞTİRİLMİŞ BİR YASAL MEVZUAT İHTİYACI ÇOK YÜKSEK.”
  • “BİR ENERJİ TÜRÜNE VERİLEN DESTEK, BİR BAŞKASINA DEZANVANTAJ SAĞLAYABİLİYOR”

 

Güneş enerjisi başta olmak üzere, temiz enerji kaynaklarının tanıtılması için çalışan dijital sivil toplum platformu Solarbaba tarafından düzenlenen SolarVizyon Konferansı İzmir Mimarlık Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Konferans kapsamında düzenlenen “Güneş Enerjisi ve Mevzuat” başlıklı oturumda konuşan Enerji Sanayicileri ve İş Adamları  Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı yenilenebilir sektörün gelişimine ilişkin önemli mesajlar verdi.

 

// “MEVZUAT, SEKTÖRÜN GERİSİNDEN GELİYOR”

Rüzgâr, Güneş, Jeotermal ve Biyokütle’den oluşan temiz enerji kurulu gücünün 23 bin Megavat seviyesini aşarak, Türkiye toplam kurulu gücü içinde yüzde 23’lük paya sahip olduğunu hatırlatan Kalaycı, bu enerji türlerinin birbirinden bağımsız olarak ayakta kalabilecek büyüklüğe ulaştığına dikkat çekti.

Her enerji türü için ayrı yasal mevzuat olması gerektiğine dikkat çeken Kalaycı, “Benim de aralarında olduğum bir mühendis grubu, 1998 yılında Türkiye’nin ilk rüzgâr enerjisi santralini devreye almıştık. 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kanunu ise 7 yıl sonra, 2005 yılında yayınlandı. Yasal mevzuat maalesef sektörün gelişim hızının hep gerisinde kaldı. 2010 yılında yayınlanan 6094 sayılı Yenilenebilir Enerji Kanunu ise sektörün bugünkü başarı seviyesine ulaşmasında temel itici güç oldu. Ancak bugün gelinen noktada ise 11 yıl önce yayınlanan bu yasal düzenleme ihtiyaçları karşılamaktan uzak kalıyor.” dedi.

 

// “ELDEKİ ELBİSE HER BEDENE UYMUYOR”

Bugünkü mevcut durumun, “Elimizde bir elbise var ve her bedene bu elbiseyi uydurmak zorundayız” anlamına geldiğine işaret eden ENSİA Başkanı Alper Kalaycı, her enerji kaynağının dinamikleri, elektrik üretim maliyetleri, santral kurulum şekilleri, kullanılan ekipmanları ve bu ekipmanların üretim süreçlerinin birbirlerinden keskin farklılıklar gösterdiğini hatırlattı.

Bu farklılıklardan dolayı, temel kanunda yapılan değişikliklerin, bir yenilenebilir enerji kaynağına avantaj sağlarken, bir başkasına dezavantaj oluşturabildiğine değinen Kalaycı, her kaynak için ayrı hazırlanmış, sade ve anlaşılır yasal mevzuat ihtiyacının büyük olduğunu sözlerine ekledi.

 

KUTU DOĞALGAZDAN ELEKTRİK ÜRETİMİNDE SEVİNDİREN DÜŞÜŞ

Türkiye’nin 102 bin 280 Megavat’a ulaşan elektrik enerjisi kurulu gücünde doğalgazın payı azalıyor. Bu yılın ilk 10 aylık verilerine göre doğalgazdan elektrik üretiminin payı %32,3 azalışla %29’a geriledi.

Rüzgâr, Güneş, Jeotermal ve Biyokütle’den oluşan yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının payı ise geçen yılın aynı döneme göre 6,6 puan artış ile %21,9 olarak gerçekleşti.

ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, Türkiye’nin yüzde 97 oranında ithalata bağımlı olduğu doğalgazın elektrik üretimindeki payının hızla yüzde 10’lar seviyesine çekilmesi gerektiğini belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Geleceğimiz sadece Rüzgârda, sadece Güneşte, sadece Jeotermalde, sadece Hidrojende değil. Geleceğimiz; bunların hepsinin ikili, üçlü, dörtlü birleşmelerinden oluşacak kaynak zenginliğinde şekillenecek.”

Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter