YENİLENEBİLİR ENERJİ SANTRALLERİ DEPREM FELAKETİNDE KURTARICI OLDU

JED - Web 5 copy

YENİLENEBİLİR ENERJİ SANTRALLERİ DEPREM FELAKETİNDE KURTARICI OLDU

  • YENİLENEBİLİR ENERJİ SANTRALLERİ DEPREM FELAKETİNDE KURTARICI OLDU
  • JEOTERMAL ENERJİ DERNEĞİ (JED) YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ KINDAP: “AFŞİN ELBİSTAN TERMİK SANTRALLERİNDEKİ HASAR NEDENİYLE 2800 MEGAVAT (MW) GİBİ BÜYÜK BİR BAZ YÜK DEVREDEN ÇIKMASINA RAĞMEN, DEPREM KAYNAKLI KESİNTİLER HARİCİNDE ÜLKE GENELİNDE ENERJİ KESİNTİSİ YAŞAMADIK.”
  • “BÖLGEDE BULUNAN TÜM YENİLENEBİLİR ENERJİ SANTRALLER DEVREDE KALMAYI SÜRDÜRDÜ.”
  • “BU TECRÜBE, ENERJİ KAYNAKLARINI ÇEŞİTLENDİRMEDEKİ BAŞARIMIZIN KANITIDIR.”

 

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta yaşanan 7,8 ve 7,7 büyüklüğündeki depremler, Türkiye’nin elektrik enerjisi kurulu gücü için adeta bir test işlevi gördü. Depremin tam merkez üssünde yer alan Afşin-Elbistan Termik Santrallerinde yaşanan hasar nedeniyle 2800 Megavatlık (MW) kurulu gücün devreden çıkmasına rağmen, deprem etkisi dışında kalan illerde elektrik kesintisi yaşanmadı.

Türkiye’nin elektrik enerjisi kurulu gücünün yaklaşık yüzde 2’sine karşılık gelen bu üretimin saniyeler içinde durduğuna dikkat çeken Jeotermal Enerji Derneği (JED) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap, “Deprem bölgesinde başta rüzgâr enerjisi santralleri olmak üzere dikkate değer büyüklükte yenilenebilir enerji yatırımları bulunuyor. On ilimizde devrede olan 963 MW RES, 1736 MW GES olmak üzere toplam 2700 MW kurulu gücünde santralimiz üretimlerini kesintisiz sürdürüyor. Ülkemizin enerji kaynaklarını çeşitlendirmedeki başarısının ne kadar önemli olduğunu, bu büyük felakette tecrübe etmiş bulunuyoruz. Enerji tüketiminin yoğun olduğu bir dönemde gerçekleşen depremlerin etkilediği illerde, yenilenebilir enerji kaynaklı üretimin durmaması ve üretime devam etmesi büyük başarıdır.” dedi.

Türkiye’nin doğalgaz ve kömür gibi hidrokarbon kaynaklı elektrik üretiminin payını çok daha hızla azaltması gerektiğini savunan Kındap; yenilenebilir kaynakların payının yüzde 75 seviyesine çıkarılması gerektiğini vurguladı.

 

// “SİSAM DEPREMİNDE TEK BİR JES DEVREDEN ÇIKMADI”

JED Başkanı Ali Kındap, şöyle devam etti:

“Ülkemizin enerji güvenliği en az deprem güvenliği kadar önem taşıyor. Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremler benzeri felaketlerde, enerji tesislerinin üretimlerine devam etmesi, afet bölgeleri dışındaki kentlere kesintisiz enerji sağlanması gerekiyor. Jeotermal enerji santrallerinin kümelendiği Ege Bölgesi, aynı zamanda ülkemizin en aktif deprem bölgeleri arasında yer alıyor. 30 Ekim 2020’de Sisam merkezli 6,9 büyüklüğündeki depremde İzmir’de yıkım yaşanırken, depremin merkezine çok daha yakın olan santrallerimizde hasar oluşmadığı gibi üretimimiz hiç ara vermeden devam etti.”

 JED Başkanı Ali Kındap; enerjide ithal kaynaklara bağımlılığın, deprem gibi kitlesel paniğin yaşandığı; liman, karayolu ve otoyolların zarar görebildiği olağanüstü durumlarda ülkeler için önemli bir risk unsuru olduğunu sözlerine ekledi.

 

// “MEVCUT KULLANIM, POTANSİYELİMİZİN ÇOK ÇOK ALTINDA”

Enerjinin temiz kaynaklardan sağlanması kadar, yerli ve sürdürülebilir olmasının da bağımlılığı azaltıcı etki yarattığını, bu durumun tedarik konusunda daha esnek şartlar sunduğuna işaret eden Kındap, jeotermalin bu yönüyle tüm konvansiyonel ve yenilenebilir enerji kaynaklarından pozitif yönde ayrışan bir kaynak olduğunu belirtti.

Jeotermal ile dış etkenlerden bağımsız olarak 7 gün 24 saat enerji üretilebildiğini kaydeden Ali Kındap, şu değerlendirmeyi yaptı:

Jeotermal kaynaklardan entegre kullanım ile çok farklı alanlarda değer yaratabiliyoruz. Bu alanda 2010-2020 yıllarında kurulu gücümüzü 100 kattan fazla artırarak tüm dünyada ses getiren bir başarı öyküsüne imza attık. Bugün 1691 MW elektrik enerjisi üretimi; 5020 MW konut ısıtma, seracılık, termal turizm, soğutma, tropikal balıkçılık gibi doğrudan kullanım alanlarında faydalandığımız ve toplamda 6700 MW’ın üzerinde olan jeotermal enerji kullanımımız maalesef ki ülke potansiyelimizin çok çok altında.”

Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter