YILDA 20 MİLYAR ADET İÇECEK AMBALAJI TÜKETİLİYOR 

egeplasder-basin-bulteni-8990128390

YILDA 20 MİLYAR ADET İÇECEK AMBALAJI TÜKETİLİYOR 

  • EGE PLASTİK SANAYİCİLERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI ŞENER GENÇER: “1 OCAK 2022 TARİHİ İTİBARIYLA PLASTİK İÇECEK AMBALAJLARINDA BAŞLAMASI PLANLANAN DEPOZİTO UYGULAMASI İÇİN ALTYAPI HENÜZ HAZIR DEĞİL.”
  • “BAŞINDAN BERİ DESTEKLEDİĞİMİZ BU UYGULAMA, PİLOT OLARAK ÜÇ İLDE BAŞLAMALI, UYGULAMADAKİ EKSİKLİKLER TAMAMLANDIKTAN SONRA 81 İLİMİZE YAYGINLAŞMALI.”
  • “EGEPLASDER OLARAK ÖNERİMİZ UYGULAMANIN İLK AŞAMADA İZMİR, MUĞLA VE ANTALYA’DA BAŞLAMASI YÖNÜNDE.”
Türkiye’de plastik atıkların kaynağında ayrıştırılması ve geri dönüşümünde 1 Ocak 2022 tarihi önemli bir milat olacak. Bu tarihte uygulanmaya başlayacak depozito sistemi ile içecekler öncelikli olmak üzere belirlenecek diğer ambalajlı ürünler, depozito yönetim sistemi kapsamına alınacak. Ambalaj etiketlerinde görünür, okunaklı ve kolay silinmeyen, bozulmayan “Depozitoludur” ibaresi bulunacak, sisteme özgü barkodlar kullanılacak.
// “81 İLDE BİRDEN BAŞLAMASI BAZI ZORLUKLARI GETİRECEK”
Uygulama ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ege Plastik Sanayicileri Derneği (EGEPLASDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkan Yardımcısı Şener Gencer, başından beri destekledikleri sistemin tüm ülke genelinde aynı anda başlatılmasının bazı zorlukları beraberinde getireceğini belirterek; ilk aşamada üç pilot ilde başlamasının daha uygun olacağını düşündüklerini ifade etti.
Zincir market ve AVM’lerde atık plastikleri toplayacak makinelerin kurulma sürecinin henüz tamamlanmadığına dikkat çeken Gençer, online merkezi veri sistemi ve internet bağlantılı depozito iade makinalarının tedarik edilerek yurt sathına yayılmasının bugünkü koşullarda kolay olmayacağını vurguladı.
// YILDA 20 MİLYAR ADET İÇECEK AMBALAJI TÜKETİLİYOR 
Bu noktada önerilerinin insan sirkülasyonu yüksek ve yoğun turist alan Antalya, Muğla ve İzmir’de pilot olarak başlatılması olduğunu söyleyen Şener Gençer, şu değerlendirmeyi yaptı: “Ülkemizde yılda 20 milyar içecek ambalajı tüketiliyor. Pandemi ile birlikte her türlü ambalajın tüketiminde ciddi bir ivme gözlemliyoruz. Sadece içecek ambalajı sayısının 2030’da 30 milyar adede çıkmasını bekliyoruz. Depozito uygulaması elbette sektörümüze ciddi bir katkısı olacak ve uzun yıllardır dile getirdiğimiz kaynağında ayrıştırma ve geri dönüşümde ülkemize sınıf atlatacak. Uygulama ile sadece çevresel riskler azaltılmayacak, ülkemizde çok güçlü olan geri dönüşüm sektörümüz, daha az atık plastikler ithal edecek. Plastik atıkların geri dönüşümünde yurt içi tedariğin yüzde 20’ye bile ulaşmadığı dikkate alındığında, Bakanlığımızın projesi karşısında heyecanlanmamak mümkün değil. Bu nedenle uygulamanın ilk aşamada üç ilimizde başlatılmasını, eksikliklerin görülmesinin ve giderilmesinin ardından yurt sathına yayılmasını öneriyoruz. Atıkları toplayacak makinelerin tedariğinde henüz istenilen seviyenin çok gerisindeyiz.”
// “ATIKLARIMIZ ÇÖP DEĞİL, BİRER ENERJİ KAYNAĞI”
Depozito uygulamasının kalkınmış ülkelerin hemen tümünde uzun yıllardır başarıyla gerçekleştiğini hatırlatan Şener Gençer, Türkiye’nin her türlü atığını çöp olarak değil bir enerji kaynağı olarak görmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin depozito uygulaması ile ilk aşamada 5 Milyar TL’ye yakın bir değeri yeniden ekonomiye kazandıracağı bilgisini veren Gençer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Uygulama sadece atık toplamayı amaçlamamalı. İlkokullardan, hatta anaokullarından başlayarak tüm topluma geri dönüşümü bir kültür olarak aşılamalı. Bu yönüyle yükün sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na değil; Milli Eğitim Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi kamu otoritelerine de paylaştırılması gerektiğini; topyekûn milli bir dava olarak görülmesi gerektiğini düşünüyoruz.”
Facebook
Twitter
LinkedIn

Basın Bültenleri

Twitter