Dijital Pazarlama Araçları ve Teknikleri

Dijital Pazarlama Araçları ve Teknikleri

Dijital Pazarlama Araçları ve Teknikleri

Dijital Pazarlama Araçları ve Teknikleri

Firmalar ve markalar pazarlama faaliyetleri doğrultusunda koydukları hedefleri gerçekleştirebilmeleri için pazarlama hedeflerini bir süreç olarak kurgulamalıdırlar. Bu zamanlama stratejisinin içerisinde ise firmalar kendilerini hedefe ulaştıracak olan doğru dijital pazarlama stratejisini oluşturup, en faydalı dijital pazarlama yöntemini tercih etmelidirler.

// Kullanıcı ve Satış Odaklı Web Sitesi

Dijital pazarlamanın en önemli faktörlerinden birisi; kullanıcı ve satış odaklı bir web sitesine sahip olmaktır. Özellikle açılış sayfaları web sitesi ve verilen hizmetler ile ilgili ilk izlenimleri yansıtan unsurların başında gelmektedir.

Kullanıcı deneyimini arttırmak ve ziyaretçileri müşteriye dönüştürmek konusunda hızlı açılan bir web sitesine, kullanıcı dostu bir tasarıma, reponsive site yapısına, içerikleri düzgün organize edilmiş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

// Site İçi Kampanya, Promosyon Planlamaları

Kampanya ve promosyonlar her zaman pazarlamanın odak noktasında yer alan faktörlerden olmuştur. Bu durum dijital pazarlama çalışmalarında da oldukça önemli bir kıstastır. Kullanıcıları tetikleyen ve hareket geçirip, alışveriş yapılmasını sağlayan kampanya ve promosyonlar iyi bir dijital pazarlama stratejisidir. Siteniz aracılığıyla hedef kitlenize ve potansiyel müşterilerinize sunacağınız kampanya ve promosyonlar ile satışlarınızı arttırabilirsiniz.

// Google Adwords Reklamları

Google AdWords Reklamları dijital pazarlama faaliyetleri içerisinde oldukça büyük bir paya sahip olmaktadır. Dijital reklam uygulamaları içerisinde marka ve firmalara oldukça geniş yelpazede çeşitlilik sunan Google, birçok farklı reklam türü ile dijital pazarlama çalışmalarına zemin hazırlamaktadır.

Google AdWords reklamları sayesinde firma ve markalar hedef kitleye ve potansiyel müşterilere daha kolay ulaşmaktadır. Ayrıca Google reklamları birçok avantajda sunmaktadır. Google AdWords arama ağı reklamları, Google AdWords görüntülü reklam ağı reklamları, Google Remarketing reklamları ve Google Merchant Center reklamları firmaların dijital pazarlama çalışmalarında faydalanabilecekleri Google reklam modelleridir.

Dijital pazarlama çalışmalarında Google reklamlarından faydalanmanın en büyük artılarından biri de yapılacak doğru optimizasyonlar ile düşük maliyet avantajı elde edilmesi olacaktır. Direkt satışa yönelik reklam oluşturmanıza imkan veren Google reklamlarında maliyetlerinizi kontrol edebilir ve dilediğin zaman değişiklikler, ayarlamalar yapabilirsiniz.

// SEO

Dijital pazarlama teknikleri içerisinde yer alan en önemli çalışma faaliyetlerinden biri de SEO çalışmasıdır. Organik reklamın en güçlü platformu olan SEO, firma ve markaların arama motorlarında kullanıcı aramalarında doğal olarak üst sıralarda çıkmasını sağlamaktadır.

Rekabetçi bir piyasa içerisinde varlığınızı sürdürmek ve rakipleriniz arasında fark yaratmak için SEO çalışmalarından her zaman faydalanmalısınız. Dijital reklam çalışmalarına oranla daha fazla maliyet avantajı sunan SEO çalışmaları aynı zamanda etkisini uzun süre göstermekte olan bir tekniktir.

//  Sosyal Medya Reklamları

Günümüzün yükselişe geçen dijital pazarlama tekniklerinden biride hiç şüphesiz sosyal medya reklamlarıdır. Facebook, Twitter, İnstagram, Linkedin ve benzeri sosyal medya ağları, marka ve firmalara farklı kampanya oluşturma seçenekleri sunmaktadır. Bu mecralar üzerinden oluşturulan reklam kampanyaları ile markalar hedef kitlesine daha kolay ulaşabilmektedir. Ürün veya hizmeti öne çıkarma, web sitesine yönlendirme, sayfa takipçisini arttırma, içerik öne çıkarma ve benzeri reklam kampanyaları ile marka bilinirliği artarken, firmaların satış dönüşüm oranları da yükselmektedir.

// Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya ağları hem yeni bir yaşam alanı haline gelmiş hem de markalar ve kullanıcılar arasındaki yeni iletişim kanalı modeline bürünmüştür. Birçok açıdan yenilik ve gelişim getiren sosyal medya platformları, etkili bir sosyal medya yönetimini gerekli kılmıştır. Dijital pazarlama teknikleri içerisinde önemli bir yeri olan sosyal medya yönetimi dikkatli olunması gereken ve oldukça komplike bir alandır.

// E-Mail Pazarlaması

E-mail pazarlaması çalışmaları dijital pazarlama içerisinde kullanıcıya ulaşma ve kullanıcı odaklı reklam kampanyası oluşturma konusunda sık kullanılan bir yöntemdir. Kullanıcıların temel bilgilerinden oluşmakta olan e-mail pazarlaması tabiri yerindeyse bir cevher kaynağıdır. E-posta pazarlamasında direkt pazarlama yapabilme imkanına sahip olan marka ve firmalar mail aracılığıyla hedef kitlesine tanıtım maili, kampanya bilgisi, promosyon haberi ve benzeri birçok içeriği kolaylıkla ulaştırabilmektedir.

// İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması açık ve doğru belirlenmiş olan hedef kitleye ulaşabilme, kitlede ilgi uyandırma, hedef kitleyi elde etme ve onlara katkıda bulunmak için zengin, kaliteli ve özgün içerikler oluşturarak, ilgili içerikleri kara dönüştürme yöntemidir.

Yani kitleniz için oluşturacağınız yararlı içerikler ile onları bilgilendirirken aynı zamanda müşteriler ile etkileşime geçerek, onları alışverişe yönlendirebilirsiniz. Aynı zamanda içerik pazarlamasının bir diğer avantajı ise arama motorlarında sitenizin ve sayfalarınızın değerini yükseltici etkisi olmasıdır. Arama motorları için kullanıcılara özgün ve kaliteli içerikler ile bilgi veren siteler oldukça değerli bir noktadadır. Bundan dolayı içerik pazarlamasının gücünden bol bol yararlanmanız gerekmektedir.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Yazarlar

Nefise Yıldız Torun

1981 yılında Bulgaristan Kırcaali kentinde doğan Nefise Yıldız Torun, ilköğrenimini İzmir’de, lise öğrenimini Gürçeşme Lisesi’nde

Melis Şeker

Melis Şeker

2000 yılında İzmir’de doğan Melis Şeker, ilk ve orta öğretimini İzmir’de tamamladı. Eşrefpaşa Anadolu Lisesi’nin

Aziz Eralp Kuru

1990 yılında doğan Aziz Eralp Kuru,  Ege Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden “Onur

İBA Editör

İBA Editör; İBA Stratejik iletişim Danışmanlığı’nda görevli, gündemi ve dünyadaki güncel gelişmeleri yakından takip eden

Hasan Çıkmaz

21.02.1999 Şırnak doğumlu Hasan Çıkmaz, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 1. Sınıf

Servet Girgin

1982 yılında İzmir’ de doğan Servet Girgin; ilk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. 2004

Serkan Aksüyek

1975 yılında İzmir’de doğan Serkan Aksüyek, ilk öğrenimini İstanbul’da, lise öğrenimini İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamladı.

Serap Akyol Aksüyek

1977 yılında İzmir’in Karaburun ilçesinde doğan Serap Akyol Aksüyek, İzmir Kız Lisesi ve Ege Üniversitesi

Son Yazılar

ANTİBİYOTİK CEHENNEMİ

“ANTİBİYOTİK CEHENNEMİ”  Salgın hastalıklar, enerji kaynaklarının tükenmesi, çevre kirliliği… derken insanlık yakın gelecekte çok ciddi

Twitter