İlham Veren Başarı Hikayeleri “Enzo Ferrari”

İlham Veren Başarı Hikayeleri Enzo Ferrari

İlham Veren Başarı Hikayeleri “Enzo Ferrari”

Dünyanın en hızlı arabasının mucidi -Enzo Ferrari 

Bedensel engeli yüzünden herkes ona işe yaramaz gözüyle bakıyordu, yürümekte zorlanan Enzo’ nun en büyük hayali ise hızına kimsenin yetişemeyeceği bir otomobil yaratmaktı.  Bu hayali gerçekleştirdiğinde ise henüz 22 yaşındaydı. 

18 Şubat 1898’de, İtalya’nın Modena şehrinde doğan Enzo Ferrari, orta gelirli bir ailenin çocuğuydu. Birinci Dünya Savaşı’nda cepheye çağrılan babası ve abisi burada grip salgını sebebiyle hayatını kaybetti. Bedensel sakatlığı nedeniyle askerlikte çürük raporu alan Enzo, başvurduğu hiçbir işe alınmayınca askerliğe müracaat etti. Cepheye alınan Enzo, burada birçok kişinin ölümüne sebep olan tehlikeli bir hastalığa yakalandı ama hayatta kaldı, iki yıl sonra bitik bir bedenle evine döndü.

Savaş bitmiş, ülke ekonomisi en kötü günlerini yaşıyor, işsizlik ve hayat mücadelesi kol geziyordu. Enzo böyle bir dönemde otomobil fabrikalarında işçi olarak çalışmaya başladı. Ona karşı yapılan tüm dışlama ve hakaretlere üzülüyor, ama bir o kadar da hırslanıyordu. Yarış pilotu olmak ve kimsenin yetişemeyeceği kadar hızlı arabalar üretmek, onun en büyük hayaliydi. Yaşadığı tüm zorluklara rağmen bu hayallerini gerçekleştirmekle kalmayan Ferrari, dünyanın en gözde otomobil markalarından birinin de yaratıcısı oldu.

Enzo Ferrari’nin Alfa Romeo Macerası 

Savaş sonrasında İtalya’ da ekonomi çökmüş, işsizlik artmıştı. Enzo, iş ararken hayallerini unutmuyor, genelde otomotiv sektörüne başvuru yapıyordu. Bir süre sonra Vespa için test sürüşleri yapmaya başladı. Katıldığı yarışlarda dikkatleri çeken Enzo, 1920 yılında Alfa Romeo’da yarış pilotu olarak çalışmaya başladı.

Enzo Ferrari tam bir hız tutkunuydu. Yarışlarda yaptığı manevralarla, keskin virajlardaki yüksek dönüş hızıyla herkesi büyülüyordu. Onun çalıştığı süre boyunca Alfa Romeo araba yarışçılığında adını duyurarak, en popüler isimler arasına girdi.

Enzo Ferrari, 1920 yılından 1932 yılına kadar Alfa Romeo’da yarış pilotu olarak çalıştı. Daha sonra Alfa Romeo’nun sportif direktörlüğünü yaptı. Ferrari’nin kontrolündeki yarış takımı katıldığı tüm yarışları kazandı.

Ferrari Şirketinin doğuşu 

Alfa Romeo’nun sportif direktörlüğü görevinden ayrılan Ferrari, doğduğu yer olan Modena’da küçük bir atölye kurdu. İlk etapta amacı, sadece kendinin kullanacağı bir araba tasarlamaktı. Ancak İkinci Dünya Savaşı başlamış ve yaşadığı yer bombalanmıştı. Arabasının tasarımını bitiremeden Maranello’ya taşınmak zorunda kaldı. Alfa Romeo’da çalıştığı yıllar boyunca edindiği tecrübeler, hız tutkusu, otomobil aşkı ve bitmek bilmeyen azmi Enzo Ferrari’nin, şu an tüm dünyada araba sevdalılarının gözdesi olan bir markayı yaratmasını sağladı. 1946 yılında kendi adını taşıyan ilk arabayı tasarladı. Böylelikle dünya otomotiv tarihinin en büyük ve önemli araba markalarından biri olan “Ferrari” kurulmuş oldu.

Ferrari 250 ve 250G modelleri, markanın yükselmesini sağlayan tasarımlar oldu. Tarihler 1950’leri gösterdiğinde Ferrari otomobil dünyasının zirvesine oturmuştu. 1951 yılında 14 yarış kazanıldı, 1960 ve 1965 yılları arasında ise 6 yıl üst üste Le Mans zaferine imza atıldı. Ancak Ferrari imparatorluğunun zirvedeki bugünleri oğlu Dino Ferrari’nin ölümüyle gerileme dönemine girdi.

Oğlu Dino Ferrari’ nin ölümü

Profesyonel bir anlayışla işlemeyen şirket, finansal sorunlar yaşamaya başladığında Enzo Ferrari İtalyan mafyasından borç para aldı, ancak geri ödeyemedi. İtalyan mafyası oğlu Alfredo Dino Ferrari’nin ölümüne sebep oldu. Enzo Ferrari, oğlu Dino’nun hayatını kaybetmesinden sonra ona ithafen “Ferrari Dino” serisini yarattı.

Ferrari’ nin Fiat’ a satılması 

Maddi zorlukların üstesinden gelemeyen Ferrari, şirket hisselerinin bir kısmı 1969 yılında, %90’ı ise 1988 yılında Fiat’a sattı. Büyük bir payı Fiat bünyesine dahil edilen Ferrari, başarılarına ivme katarak devam etti. 1984 yılında tüm zamanların en güzel tasarımı olarak nitelendirilen Ferrari Testarossa satış rekorları kırdı. Şirketin 40. yılını kutlamak amacıyla üretilen F40 modelinin Enzo Ferrari’nin en beğendiği model olduğu biliniyor.

1992 yılında Ferrari 456 GT; 1994’te F355; 1996’da 550 Maranello modelleri üretildi. Hepsi de dünyanın en popüler, lüks spor arabaları arasında yerini aldı. 2004 yılında katıldığı 18 yarışın 15’ini kazanan F2004 gelmiş geçmiş en iyi Formula 1 aracı olarak kabul edilmektedir.

Hayatı boyunca Ferrari araçları 4000’den fazla yarış ve 13 dünya şampiyonluğu kazandı. Enzo Ferrari adı bu başarıla nedeniyle 1994’ te Uluslararası Motor sporları alanında onur listesine alındı. 

90 yıllık ömründe savaşlar, fakirlik ve dışlanmışlıklar yaşayan Enzo Ferrari bunların karşısında pes edip geri çekilmek yerine, hırsla mücadele etmeyi ve hayallerini gerçekleştirmeyi tercih etti. 1988 yılında hayata gözlerini yuman Ferrari ardında kendi adını verdiği dünya devi bir otomobil markası bıraktı.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Yazarlar

Nefise Yıldız Torun

1981 yılında Bulgaristan Kırcaali kentinde doğan Nefise Yıldız Torun, ilköğrenimini İzmir’de, lise öğrenimini Gürçeşme Lisesi’nde

Melis Şeker

Melis Şeker

2000 yılında İzmir’de doğan Melis Şeker, ilk ve orta öğretimini İzmir’de tamamladı. Eşrefpaşa Anadolu Lisesi’nin

Aziz Eralp Kuru

1990 yılında doğan Aziz Eralp Kuru,  Ege Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden “Onur

İBA Editör

İBA Editör; İBA Stratejik iletişim Danışmanlığı’nda görevli, gündemi ve dünyadaki güncel gelişmeleri yakından takip eden

Hasan Çıkmaz

21.02.1999 Şırnak doğumlu Hasan Çıkmaz, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 1. Sınıf

Servet Girgin

1982 yılında İzmir’ de doğan Servet Girgin; ilk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. 2004

Serkan Aksüyek

1975 yılında İzmir’de doğan Serkan Aksüyek, ilk öğrenimini İstanbul’da, lise öğrenimini İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamladı.

Serap Akyol Aksüyek

1977 yılında İzmir’in Karaburun ilçesinde doğan Serap Akyol Aksüyek, İzmir Kız Lisesi ve Ege Üniversitesi

Son Yazılar

Twitter