“Kristal Nesil”

“Kristal Nesil”

“Kristal Nesil”

“Kristal Nesil”

Bugünün küçükleri, gelecek güzel günlerin mimarları…

Günümüz toplumlarını var eden insan toplulukları geçmişten bugüne incelendiğinde; Sessiz Kuşak, Baby Boomers, X Y ve Z olmak üzere 5 kuşağa ayrılıyor. Bugün dünya nüfusunun çoğunluğu X Y ve Z kuşaklarından oluşuyor.

“Yokluk ve Zorluk”, “Teknolojinin gelişmesi”, “Teknolojiyle Doğmak” faktörlerinden etkilenerek şekillenen bu kuşaklar, hayata bakış, hayatı yaşayış, alışkanlıklar, sosyal çevre, özgüven, disiplin … gibi birçok konuda birbirinden keskin çizgilerle ayrılıyor. Karakter özellikleri kendi içinde benzer olan kuşakların, diğer kuşaklarla ise aralarında adeta bir uçurum var diyebiliriz.

Özellikle Sosyal hayatta birçok çatışmayı beraberinde getiren kuşak farklılıkları, iş yerinde de bazı sorunlara yol açabilmekte. X ve Y kuşaklarının iş hayatında etkin oldukları günümüzde, kural ve otoriteye son derece bağlı, iş yapma biçimi ağırlıklı olarak geleneksel olan X kuşakları, teknolojide daha yetenekli, yeniliklere daha açık ve özgürlüklerine düşkün Y kuşağı ile doğal olarak çatışıyor.

Şu anki iş hayatında deneyimli ve çoğunluğu yönetici olarak çalışan X kuşağı ile bir kısmı iş hayatının başında, bir kısmı ise ortalarında Y kuşaklarına birkaç yıla kadar Z kuşağı da eklenecek. Lise hayatlarının son yıllarında olan ve 2020 yılına kadar doğacak nesli kapsayan Z kuşağı, özgün karakterleri ve farklı bakış açılarıyla iş yaşamına da hareket getirecek şüphesiz.

Pekiiii kimdir bu Z kuşağı, Özellikleri nelerdir bir bakalım:

2000 ve üzeri doğumlu, teknoloji bağımlısı, aynı anda birçok işle meşgul olabilen, çok ama çok zeki, kavrama becerileri oldukça yüksek, son derece duyarlı ve algıları açık bir nesil. Z kuşağı dediğimiz çağımızın yeni bireyleri, aynı zamanda “Kristal Nesil” olarak da adlandırılıyor. Teknolojinin içine doğdukları için teknolojiyle anılıyor ve sosyal hayatı da internet üzerinden yaşıyorlar.

İri ve etkili gözleri, bilge bakışları ve sevgi dolu halleriyle sürekli etrafına pozitif enerji saçan bu neslin en büyük özelliklerinden biri de bağışlayıcı olmaları. Son derece iyi resim yapabilen, çok erken yaşlarda şarkı ezberleyip söyleyebilen bu kristal bebeklerin, aynı zamanda çok duygusal ve dokunsal olduklarını da söyleyebiliriz.

Onları mutlu etmek için pahalı oyuncaklar almanız gerekmez, onlar için en büyük mutluluk açık havada koşmak ve bağırarak şarkı söylemektir. Son derece duyarlı olan bu nesil, gergin ve stresli ortamlardan, yüksek sesli konuşmalardan hoşlanmaz. Her zaman doğal olandan, doğallıktan yana olan bu neslin en büyük özelliklerinden biri de sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeyi tercih etmesi.

Aynı anda birçok işle meşgul olabildikleri doğru, ama bu bazen odaklanamama ve sonuca gidememe sorunlarını da beraberinde getiriyor. Odaklanma süreleri çok kısa olduğu için yaptıkları işten, ya da oynadıkları oyundan, içinde bulundukları ortamdan çok çabuk sıkılabiliyorlar.

Uyumak istemezler doğru! Çünkü dışarıda kaçırmak istemedikleri çok şey var. Genelde düzenlidirler, dağınıklıktan olumsuz etkilenir ve hoşlanmazlar. Kendi dağınıklıkları içinde bile bir düzen vardır.

Çok sabırsız ve hareketli olsalar da bazen siz ne kadar isteseniz de acele etmezler. Çünkü kendi zamanları vardır. Strese girmek yerine sakince, istedikleri zaman, istedikleri gibi davranırlar.  Geleneksellikten son derece uzak günümüz nesli, aynı zamanda komplekssiz, açık iletişimden yana, korkusuz ve genelde düşündüğünü olduğu gibi karşısındakiyle paylaşabilen bireyler…

İçlerinde istisnalar olsa da genelde bu kuşağın bireylerinde hırs olmadığı gözlemlenir. Başarı hırsıyla sonuç odaklı hareket ettiklerinde çok başarılı Liderler olacaklarını söylemek mümkün.

Kristal Neslin en büyük özelliklerinden biri de ebeveynlerine son derece bağlı olmaları.  Tüm sevdikleri yanında olsun, hep beraber olalım isterler. Sevgi dolu gelecek günlerin mimarları olacaklarını düşünürsek gelecek için daha umutlu olabiliriz. Onların sakinlik, bilgelik, bağışlayıcılık ve sevgi dolu hallerinden hepimizin öğreneceği çok şey var. Sayelerinde daha güzel günler göreceğiz…

Facebook
Twitter
LinkedIn

Yazarlar

Nefise Yıldız Torun

1981 yılında Bulgaristan Kırcaali kentinde doğan Nefise Yıldız Torun, ilköğrenimini İzmir’de, lise öğrenimini Gürçeşme Lisesi’nde

Melis Şeker

Melis Şeker

2000 yılında İzmir’de doğan Melis Şeker, ilk ve orta öğretimini İzmir’de tamamladı. Eşrefpaşa Anadolu Lisesi’nin

Aziz Eralp Kuru

1990 yılında doğan Aziz Eralp Kuru,  Ege Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden “Onur

İBA Editör

İBA Editör; İBA Stratejik iletişim Danışmanlığı’nda görevli, gündemi ve dünyadaki güncel gelişmeleri yakından takip eden

Hasan Çıkmaz

21.02.1999 Şırnak doğumlu Hasan Çıkmaz, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 1. Sınıf

Servet Girgin

1982 yılında İzmir’ de doğan Servet Girgin; ilk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. 2004

Serkan Aksüyek

1975 yılında İzmir’de doğan Serkan Aksüyek, ilk öğrenimini İstanbul’da, lise öğrenimini İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamladı.

Serap Akyol Aksüyek

1977 yılında İzmir’in Karaburun ilçesinde doğan Serap Akyol Aksüyek, İzmir Kız Lisesi ve Ege Üniversitesi

Son Yazılar

YAZ SICAKLARINA DİKKAT

YAZ SICAKLARINA DİKKAT SAĞLIĞINIZ İÇİN SICAKLARDA YAPILMASI VE YAPILMAMASI GEREKENLER… Yaz mevsiminin kendisini iyiden iyiye

Twitter