SEO Nedir? İşletmeler İçin neyi ifade ediyor?

SEO Nedir? İşletmeler İçin neyi ifade ediyor?

SEO Nedir? İşletmeler İçin neyi ifade ediyor?

SEO Nedir? İşletmeler İçin neyi ifade ediyor?
Hızla değişen teknoloji, iş yapış biçimleri, trendler, artık rekabetin platformlarını da değiştirmeye ve çeşitlendirmeye başladı. Hemen her şeyin dijital dünyada tartışıldığı, arandığı ve karşılaştırıldığı günümüzde işletmeler için yeni bir yarış platformu daha var: Arama Motorları!
Ne kadar öndeyseniz tercih edilme ihtimaliniz de o kadar yüksek!
Arama motorlarında ilk sırada çıkmak ve bu sıralamada kalıcılığı sağlamak için ise öncelikle web sayfasının SEO uyumlu hazırlanması, akabinde bu web sayfasının sürekli güncellenerek iyi bir SEO çalışması yapılması gerekiyor. Kaçar yolu yok, bu çalışmayı yapmayanların ne yazık ki rekabet şansı da yok! Çağa uyumlanmak, trendleri takip etmek ve değişen rekabet şartlarına uyum sağlamak, kalıcı başarı hedefleyen şirketlerin çalışma prensiplerinin başında geliyor.
Bir dijital pazarlama stratejisi olan SEO, kurmuş olduğunuz herhangi bir web portalının Google ve benzeri arama motorlarında ilk sıralarda çıkmasını sağlayan çalışmaların tümüne verilen isimdir. İngіlіzce kısаcа SEO (Sеarch Engine Oрtimisation-Arama Motoru Optimizasyonu) olarak ifade edilmektedir.
Bu kavramdan ilk olarak 2006 yılında bahseden Rohit Bhargava, o dönemde yazdığı bir makalesinde sosyal medya optimizasyonuna değinerek 5 maddelik bir liste yayınlamıştır. Rohit’ tin çıkardığı bu beş maddelik liste, dijital pazarlamacılar tarafından tartışılmış, bunlara daha sonra 11 madde daha eklenerek toplamda 16 maddelik bir listeyle bugünkü SEO çalışmalarının temeli oluşturulmuştur.
Rohit Bhargava’nın 5 Maddesi:
• Increase your linkability (Bağlantınızı arttırın)
• Make tagging and bookmarking easy (Etiketleme ve yer işaretlemeyi kolaylaştırın)
• Reward inbound links (Sitenize gelen bağlantıları ödüllendirin)
• Help your content travel (Sitede kullanıcının gezinmesine yardımcı olun)
• Encourage the mashup (Sitede 3. parti uygulamalar barındırın; Youtube, twitter vs)
Arama motorlarında aradığınız herhangi bir kelime rastgele ilk sıralarda karşımıza çıkmaz. Arama motorunda yaptığımız bu işlemin matematiksel ve algoritmik bir yapısı vardır. Bu matematiksel ve algoritmik yapıyı çözmek için SEO devreye girer ve sitenizin ilk sıralarda yer alması için bir takım teknik çalışmalar yapar. Kullanıcı arama motorunda aradığı kelimeye ilişkin ilk sırada gelen sitelerle ilgili; bu sitelerin faaliyet konusu alanda işlerini iyi yaptıklarını, iş gören ve insanlar tarafından en çok tercih edilen siteler olduğunu düşünmektedir. Bu nedenle de genel olarak ilk tercih bu siteleri seçip incelerler.
SEO’ nun Avantajları Nelerdir?
• Marka prestijini ve bilinirliliğini artırır
• Doğrudan hedef kitleye ulaşmayı sağlar
• Anahtar kelime uyumluluğu sayesinde, adwords maliyetlerini önemli oranda düşürür
• İşletmeyi göz önünde tutar, devamlı bir başarı sağlar
• Müşteri edinme maliyetini düşürür
• HİT arttırma ve site içi trafiği arttırır
İşletmelerin Gözünde SEO
İnternetin hayatımızın hemen hemen her alanında yaygınlaşması ve internet üzerinden reklamların çok düşük bir maliyetle yayınlanması dolayısıyla SEO çalışmalarına çok ciddi derecede önem verilmektedir. Giderek daha fazla sayıda işletme, SEO çalışmalarının pazarlama alanındaki yeri ve öneminin daha çok farkına varmaktadır. Bu farkındalığa sahip işletmeler, SEO çalışmalarına ciddi kaynak ayırmakta, işletmelerinin arama motorlarında ilk sırada ve ilk sayfada olması için gerekli çalışmaları yapmaktadırlar.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Yazarlar

Nefise Yıldız Torun

1981 yılında Bulgaristan Kırcaali kentinde doğan Nefise Yıldız Torun, ilköğrenimini İzmir’de, lise öğrenimini Gürçeşme Lisesi’nde

Melis Şeker

Melis Şeker

2000 yılında İzmir’de doğan Melis Şeker, ilk ve orta öğretimini İzmir’de tamamladı. Eşrefpaşa Anadolu Lisesi’nin

Aziz Eralp Kuru

1990 yılında doğan Aziz Eralp Kuru,  Ege Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden “Onur

İBA Editör

İBA Editör; İBA Stratejik iletişim Danışmanlığı’nda görevli, gündemi ve dünyadaki güncel gelişmeleri yakından takip eden

Hasan Çıkmaz

21.02.1999 Şırnak doğumlu Hasan Çıkmaz, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 1. Sınıf

Servet Girgin

1982 yılında İzmir’ de doğan Servet Girgin; ilk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. 2004

Serkan Aksüyek

1975 yılında İzmir’de doğan Serkan Aksüyek, ilk öğrenimini İstanbul’da, lise öğrenimini İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamladı.

Serap Akyol Aksüyek

1977 yılında İzmir’in Karaburun ilçesinde doğan Serap Akyol Aksüyek, İzmir Kız Lisesi ve Ege Üniversitesi

Son Yazılar

Twitter