Hibrit çalışma” İle Gayrimenkul Sektöründe Ezberler Kökten Değişiyor

iba-blog-hibrit-calisma

Hibrit çalışma” İle Gayrimenkul Sektöründe Ezberler Kökten Değişiyor

Bir buçuk yılı geride bırakan pandemi, sadece hayatımızın akışını değiştirmekle kalmadı. 

Pek çok sektörde kuralların değişmesine, hatta yeniden yazılmasına neden oldu. 

O sektörlerden biri de gayrimenkul…

“Hibrit çalışma” olarak adlandırılan “Ofise gelmen gerekiyorsa gel” tarzı çalışma düzenin yaygınlaşması ile küçük ölçekli ofislere talep dikkat çekici oranda yükseliyor. Bu ofislerin kiraları bir yılda yüzde 24.4 yükselirken esnek ofislere olan talep ise yüzde 45 arttı. 

Türkiye’de gayrimenkul sektörüne ilişkin analizler yapan Endeksa CEO’su Görkem Öğüt, evden çalışmanın artması ve hatta kalıcı olması nedeniyle kurumsal şirketlerin dev binalar yerine daha az kişinin çalıştığı farklı lokasyonlarda küçük bina arayışına başladığını belirtiyor. 

// ESNEK OFİS PAZARINDA BÜYÜME 

Sektör profesyonelleri, 2025 yılına kadar esnek ofis pazarının her sene ortalama yüzde 45 büyümesini beklediklerini, 2025 yılında Türkiye’de esnek ofis pazarının toplam ofis pazarı içerisindeki payının yüzde 15’e ulaşmasını öngördüklerini vurguluyor. 

Yapılan son araştırmalara göre küresel ortak çalışma alanı pazar büyüklüğü geçen yıl 7.9 milyar dolarken bu rakamın 2021 yılı sonuna kadar 8.1 milyar dolara ulaşması, 2025 yılında ise 13 milyar doları bulması bekleniyor. Öte yandan son 5 yılda esnek çalışma alanı sayısı yüzde 205 artış gösterirken önümüzdeki yıllarda esnek ofis pazarının toplam ofis pazarının yüzde 30’una denk geleceği öngörülüyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Yazarlar

Nefise Yıldız Torun

1981 yılında Bulgaristan Kırcaali kentinde doğan Nefise Yıldız Torun, ilköğrenimini İzmir’de, lise öğrenimini Gürçeşme Lisesi’nde

Melis Şeker

Melis Şeker

2000 yılında İzmir’de doğan Melis Şeker, ilk ve orta öğretimini İzmir’de tamamladı. Eşrefpaşa Anadolu Lisesi’nin

Aziz Eralp Kuru

1990 yılında doğan Aziz Eralp Kuru,  Ege Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden “Onur

İBA Editör

İBA Editör; İBA Stratejik iletişim Danışmanlığı’nda görevli, gündemi ve dünyadaki güncel gelişmeleri yakından takip eden

Hasan Çıkmaz

21.02.1999 Şırnak doğumlu Hasan Çıkmaz, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 1. Sınıf

Servet Girgin

1982 yılında İzmir’ de doğan Servet Girgin; ilk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. 2004

Serkan Aksüyek

1975 yılında İzmir’de doğan Serkan Aksüyek, ilk öğrenimini İstanbul’da, lise öğrenimini İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamladı.

Serap Akyol Aksüyek

1977 yılında İzmir’in Karaburun ilçesinde doğan Serap Akyol Aksüyek, İzmir Kız Lisesi ve Ege Üniversitesi

Son Yazılar

Twitter