Gerilla Pazarlama

Gerilla Pazarlama

Gerilla Pazarlama

Gerilla Pazarlama
Yaratıcı, heyecan verici, etkisi yüksek, maliyeti düşük…
Önceleri pazarlama ve reklam faaliyetlerine yüksek bütçeler ayırmayan firmaların, daha düşük maliyetle gerçekleştirdiği çok daha etkili reklam çalışmaları olan Gerilla Pazarlama, günümüzde artık büyük markaların da başvurduğu bir pazarlama tekniği. Diğer bir deyişle; Düşük bir bütçeyle oldukça yüksek geri dönüş (dolayısıyla kar) sağlama yöntemi…
Gerilla Pazarlamanın mucidi, aynı zamanda Guerrilla Marketing International kuruluşunun başkanı Jay Conrad Levinson Gerilla pazarlamayı; “bütçesi küçük hayalleri büyük girişimciler için olan yaratıcı pazarlama tekniği” olarak tanımlar.
Kalabalık bir ordu karşısında oldukça yetenekli küçük bir grup gerilla askerin mucize yaratması diyebiliriz bu sürece. Savaş kazanılamasa da sağlanan etki kesinlikle daha büyük ve kalıcıdır.
Gerilla Pazarlamada esas olan; beklenmedik bir anda, beklenmedik bir şekilde kitlelerin karşısına çıkarak herkesi şaşırtmak, yaratılan etkiyle hafızalara kazınmak ve virale yönelerek bu etkiyi daha geniş kitlelere yaymaktır. İyi planlanıp uygulanmış bir gerilla stratejisi bunu başarır da… Üstelik çok büyük bütçeler de gerektirmez. Yaratıcılık, heyecan, enerji, başarı için yeterlidir. Küçük ama doğru bir adımla, büyük mesafe kat edilir. Gerilla Pazarlama tekniği bütün tabuları yıkar ve adeta hafızalara kazınır.
Firmanızın logosu, ya da ürünlerinizin tanıtımını standart tasarımlarla, bilinen yerlerde (dergi-billboard- vs…) gerçekleştirmek yerine; farklı, yaratıcı tasarım ve yerleştirmelerle, yaya geçidi, otobüs, bank gibi hiç beklenmedik alanlarda sergilemek şüphesiz daha büyük etki yaratır. Gerilla Pazarlama bu yönüyle klişelerin dışına çıkar ve yaratıcılık sınırlarını zorlar.
Önceleri küçük ölçekli şirketlerin başvurduğu bir yöntem olsa da yarattığı etki, kalıcılık ve yaygınlaşma bakımından geleneksel pazarlama yönetimlerini geride bırakan Gerilla Pazarlama, büyük ölçekli ve yüksek reklam bütçelerine sahip güçlü markaların da pazarlama stratejilerinin ayrılmaz bir parçası olmuştur.
Şüphesiz her iletişim çalışmasında olduğu gibi bu süreçte de dikkat edilmesi gereken en önemli unsur; stratejiyi planlayıp hayata geçirecek olan ekibin bu alandaki profesyonelliğidir. Gerilla pazarlamada yaratılan etki ve yaygınlık daha fazla olacağından bu stratejinin ekstra bir özenle planlanması gerekmektedir.
Her geçen gün üzerine yeni bir şey eklenen ve yaratıcılık sınırlarını zorlayan Gerilla Pazarlama Tekniğinin iyi planlanmaması ve doğru bir stratejiyle uygulanmaması ise marka hakkındaki olumsuz görüş ve imajı da aynı hızda yayacaktır.
Bu nedenle; Strateji, İletişim, pazarlama, kurumsal kimlik, reklam vb… süreçlerinizi yöneten partnerinizin seçiminde son derece titiz davranılması gerektiğini bir kez daha vurgulayalım.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Yazarlar

Nefise Yıldız Torun

1981 yılında Bulgaristan Kırcaali kentinde doğan Nefise Yıldız Torun, ilköğrenimini İzmir’de, lise öğrenimini Gürçeşme Lisesi’nde

Melis Şeker

Melis Şeker

2000 yılında İzmir’de doğan Melis Şeker, ilk ve orta öğretimini İzmir’de tamamladı. Eşrefpaşa Anadolu Lisesi’nin

Aziz Eralp Kuru

1990 yılında doğan Aziz Eralp Kuru,  Ege Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden “Onur

İBA Editör

İBA Editör; İBA Stratejik iletişim Danışmanlığı’nda görevli, gündemi ve dünyadaki güncel gelişmeleri yakından takip eden

Hasan Çıkmaz

21.02.1999 Şırnak doğumlu Hasan Çıkmaz, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 1. Sınıf

Servet Girgin

1982 yılında İzmir’ de doğan Servet Girgin; ilk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. 2004

Serkan Aksüyek

1975 yılında İzmir’de doğan Serkan Aksüyek, ilk öğrenimini İstanbul’da, lise öğrenimini İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamladı.

Serap Akyol Aksüyek

1977 yılında İzmir’in Karaburun ilçesinde doğan Serap Akyol Aksüyek, İzmir Kız Lisesi ve Ege Üniversitesi

Son Yazılar

Twitter