Sosyal Medyayı Etkin Kullanmanın Yolları

Sosyal Medyayı Etkin Kullanmanın Yolları

Sosyal Medyayı Etkin Kullanmanın Yolları

// Sosyal Medyada Etkili Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Günümüzde birçok sosyal medya platformu bulunuyor, ancak sizin etkili olacağınız doğru mecrayı seçmek o kadar kolay olmuyor. Sosyal medya pazarlama sürecinde doğru sosyal medya platformu seçimi son derece önemlidir. En doğru ve verimli kanalları seçmek için de hedef kitlenizi iyi tanımanız gerekiyor. Hedef kitleyi tanımak, sosyal medya pazarlama stratejinizi oluşturmak için birinci adımınız sayılır.

 • İdeal müşterinizin pazarlama karakterini oluşturun.
 • Araştırmaya sosyal medya platformlarından başlayın
 • Arama fonksiyonunu kullanarak daha iyi etkileşim seviyeleri ve aktivitelerine ulaşmaya çalışın.

Sosyal medya pazarlamasında önemli olan diğer konu, hedef koymaktır. Ulaşacağınız ve ulaşmak istediğiniz performansını belirlemelisiniz. Yoksa stratejinizin sonucunda bir ölçüm yapamazsınız. Hedeflerinizi 5 temel hedefe uyarlamalısınız.

 • Spesifik: Sosyal medya hedefleriniz açık ve tanımlanmış olmalı.
 • Ölçülebilir: Hedeflerinizin ilerleyişini ölçebiliyor olmalısınız.
 • Ulaşılabilir: Ulaşabileceğiniz hedefler belirlemelisiniz.
 • Gerçekçi: Hedeflerinizi zamana, kaynaklara ve pazarlama bütçenize göre belirlemelisiniz.
 • Zamana Duyarlı: Raporlama ve takip için hedeflerinizi belirli bir zaman diliminde gerçekleştirebilecek şekilde koymalısınız.

Marka bilinirliğinizi artırmak, sadık bir takipçi kitlesi oluşturmak önemlidir. Ürün ve servislerinizi tanıtırken, yeni ürünleriniz hakkında bir gündem oluşturmayı hedef edinmelisiniz. Geri dönüşleri ve web sayfası trafiğini artırmayı sağlamasınız.

Sosyal medya pazarlama stratejinizi yönetmeye başladığınız anda, hedeflerinizle beraber; anahtar başarı metriklerini belirlemelisiniz. Başarınızı direk ve basit takip edecek metrisler olmalı.

 • Web sitenize yönlendirilen trafik
 • Etkileşim/Erişim
 • Topluluk büyümesi ve etkileşimi
 • Duyarlılık
 • Geri dönüş

Örneğin, eğer sosyal medya aracılığıyla satış yapmak temel motivasyonunuzsa web sitenize yönlendirilen trafik ve sonradan gelen geri dönüşlere odaklanmalısınız.

Sosyal medya platformları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bulunduğunuz platformu bilmeden, gerçekçi ve efektif bir strateji belirleyemezsiniz. Hedefleriniz üzerinde etkisi olan tüm bileşenleri kontrol etmeli ve hakim olmalısınız. Sosyal medya pazarlama planı oluştururken, doğru hamleler yapmak her zaman önem teşkil eder. 

Sosyal medyanın hedef kitleden sonra, kritik önem taşıyan bir konu da doğru sosyal medya platformunu seçmek. Doğru platform hem görevi kolaylaştırır, hem de zaman kazandırır. Tüm sosyal medya platformlarını farklı dinamikler barındırır. O yüzden sosyal medya pazarlamanız için doğru soruları sorarak, ilerlemeniz gerekiyor.

 • Sosyal medya ile neye ulaşmak istiyorsunuz?
 • Hangi sosyal medya ağını hedeflemek istiyorsunuz?
 • Ücretli sosyal medya kampanyaları mı düzenlemek istiyorsunuz?

Sosyal medya pazarlamanızın iyi olup olmayacağı ürettiğiniz içeriği de bağlıdır. İçerik oluştururken, kilit noktaya dikkat etmek gerekir. Hedef kitlenize hitap eden dili kullanmak ve hedef kitlenize uygun tasarımlar üretmek; marka bilinirliğini artıracaktır.

En başarılı dijital pazarlamacılar bile sosyal medya pazarlama planlarını deneme ve hata verme seviyelerine göre yeniden değerlendiriyor. Sosyal medya platformlarında yapılan pazarlamanın, kısa ve orta vadede değişen dinamikleri bulunuyor. Sosyal medya pazarlama planınızda verileri analiz etmek kritik rol oynuyor. Stratejinizdeki olası hataları ve değişen dinamikleri kontrol etmek için; aylık, haftalık ve yıllık yapacağınız analizlerle başarınızı artırma imkanı sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya stratejisi değiştirilemez değildir. Sosyal medya platformları doğası gereği, değişim ve gelişim gösteren bir alandır.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Yazarlar

Nefise Yıldız Torun

1981 yılında Bulgaristan Kırcaali kentinde doğan Nefise Yıldız Torun, ilköğrenimini İzmir’de, lise öğrenimini Gürçeşme Lisesi’nde

Melis Şeker

Melis Şeker

2000 yılında İzmir’de doğan Melis Şeker, ilk ve orta öğretimini İzmir’de tamamladı. Eşrefpaşa Anadolu Lisesi’nin

Aziz Eralp Kuru

1990 yılında doğan Aziz Eralp Kuru,  Ege Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden “Onur

İBA Editör

İBA Editör; İBA Stratejik iletişim Danışmanlığı’nda görevli, gündemi ve dünyadaki güncel gelişmeleri yakından takip eden

Hasan Çıkmaz

21.02.1999 Şırnak doğumlu Hasan Çıkmaz, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 1. Sınıf

Servet Girgin

1982 yılında İzmir’ de doğan Servet Girgin; ilk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. 2004

Serkan Aksüyek

1975 yılında İzmir’de doğan Serkan Aksüyek, ilk öğrenimini İstanbul’da, lise öğrenimini İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamladı.

Serap Akyol Aksüyek

1977 yılında İzmir’in Karaburun ilçesinde doğan Serap Akyol Aksüyek, İzmir Kız Lisesi ve Ege Üniversitesi

Son Yazılar

Twitter